. . .

Aave w ciągu dwóch dni straciło 32% zablokowanej wartości

Rafał   2021-10-31 08:18

Protokół pożyczkowy Aave według danych DeFi Pulse stracił w ciągu 2 dni aż 32% zablokowanej wartości (TVL) w sieci Ethereum. Co ciekawe za całą sytuację może odpowiadać jedna osoba...

aave

Aave nie jest już największym protokołem DeFi według zablokowanej wartości (TVL) działającym na Ethereum. Według danych DeFi Pulse w ciągu zaledwie dwóch dni zostało wypłacone z Aave niemal 6 miliardów dolarów, głównie w stablecoinach co spowodowało znaczny wzrost oprocentowań. 

Aave defi pulse

Wskaźnik TVL, mówiący o dostarczonej do Aave płynności w postaci różnych aktywów cyfrowych spadł z niemal 18 miliardów dolarów do 12 miliardów, co oznacza ponad 32% spadek w ciągu zaledwie dwóch dni. 

Z zaistniałej sytuacji cieszą się dostawcy płynności, ponieważ aktualne zwroty z inwestycji w pule pożyczkowe USDC na Aave wynoszą 31.79%, a w przypadku USDT jest to aż 34.14%. 

Cała ta sytuacja jest o tyle niepokojąca, że przypisuje się ją jednej osobie, Justinowi Sun, twórcy Tron.

Igor Igamberdiev, analityk TheBlock, wrzucił na swój Twitter powyższy post, który pokazuje jak wiele USDC zostało wypłacone z protokołu przez Justina.

Nie wiadomo dlaczego zdecydował się na taki krok i wypłatę miliardów dolarów, ale być może ma to związek ze startem BitTorrent Chain, lub siecią Tron, do której chce przesunąć płynność, a może z jeszcze innym, nowym projektem. 

Inną możliwością są sugerowane przez członków projektu Yearn Finance możliwe słabe punkty w protokole Aave. 

Kilku członów projektów Aave oraz Yearn Finance wdało się w dyskusję na Twitterze na temat bezpieczeństwa, gdzie wytknięto, że ekosystem Yearn cierpiał już na kilka dużych "eksploitów" na kwotę ponad 250 milionów dolarów, po czym Aave zostało oskarżone o  "siedzenie na 11-cyfrowej luce bezpieczeństwa".

Do dyskusji włączył się także Andre Cronje, twórca Yearn i wielu innych projektów kryptowalut.

Niezależnie od tego kto i czy ma rację w tym sporze, DeFi musi poradzić sobie z wieloma problemami, aby osiągnąć masową adopcję.

Aave wzięło się jednak do roboty po tym jak członkowie społeczności zgłosili obawy, że mogą istnieć potencjalne luki związane z używaniem xSUSHI jako zabezpieczenia w ramach protokołu Aave.

Propozycja AIP #44 dotycząca właśnie tego znajduje się aktualnie w głosowaniu, które kończy się dzisiaj.

Popularne
HTX Giełda kryptowalut
MetaMask MetaMask jest najpopularniejszym portfelem kryptowalut, a także bramą do zdecentralizowanych aplikacji budowanych na Ethereum i innych sieciach krypto.