. . .

1inch blokuje użytkowników z USA

Rafał   2021-10-01 02:55

Na platformie agregatora giełd zdecentralizowanych 1inch pojawił się nowy komunikat dla osób, które próbują korzystać z giełdy z terenu Stanów Zjednoczonych mówiący o zakazie korzystania z aplikacji z tego rejonu. Platforma planuje uruchomić wersję Pro przeznaczoną dla amerykanów.

giełda

1inch jest najpopularniejszym agregatorem giełd zdecentralizowanych. Pozyskuje płynność z wielu różnych źródeł i pozwala rozdzielić ofertę kupna na kilka platform tak, aby użytkownik otrzymał najlepszy kurs. 

Od dwóch dni na platformie pojawia się wyskakujące okienko mówiące o zakazie korzystania z aplikacji z terenu USA, a dokładniej mówiąc adresów IP znajdujących się na tym terenie.

CCO 1inch - Sergey Maslenniko powiedział dla The Block, że jest to jedynie dodatek w warstwie technicznej aplikacji, który ma pomóc przestrzegać regulaminu platformy, który jasno, już w pierwszych zdaniach na drugiej stronie, mówi o zakazie korzystania z "interfejsu" 1inch:

Nasz interfejs NIE jest oferowany osobom lub podmiotom, które zamieszkują, są obywatelami, prowadzą firmę lub mają zarejestrowaną siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki lub na jakimkolwiek ograniczonym terytorium [...]

Dodatkowo, COO fundacji, również dla The Block oznajmił, że 1inch pracuje nad wersją Pro przeznaczoną tylko dla amerykanów:

1inch jest w trakcie rundy finansowania Serii B, która obecnie wzrosła do 175 mln USD (zamiast 70 mln USD, jak planowano wcześniej). Znaczna część tych środków zostanie wykorzystana na rozwój i wprowadzenie na rynek produktu 1inch Pro, który jest specjalnie zaprojektowany na rynek amerykański i dla globalnych inwestorów instytucjonalnych zgodnie ze wszystkimi wymogami regulacyjnymi.

Bez zaskoczeń chodzi o regulacje i... pieniądze. Rodzi się jednak pytanie, co w DEX oznacza D? I czy 1inch w ogóle kiedyś twierdził, że zdecentralizowany jest?

1inch jest agregatorem DEX, który posiada swój protokół płynności. Jednak próżno szukać słowa zdecentralizowany na stronie 1inch.io odnoszącego się do projektu. Z drugiej strony DAO, raczej dość jasno mówi nam, że protokół celuje w stronę decentralizacji, choć całkowita kontrola ma zostać oddana społeczności dopiero w 2022 roku, czyli DAO, ale nie do końca. 

Znów też mamy do czynienia ze "sprytnym" rozdzielaniem "protokołu" od "interfejsu", choć w tym wypadku jest zdecydowanie inaczej niż w przypadku Uniswap.

 

Popularne