. . .

Vitalik Buterin i jego plany rozwoju Ethereum

Wlad   2022-01-05 13:21

W najnowszym dwugodzinnym odcinku podcastu „Bankless”, współtwórca Ethereum Vitalik Buterin podzielił się ze słuchaczami wizją rozwoju sieci. Poznaliśmy bliżej plany, które mają wprowadzić w życie długo oczekiwany ETH 2.0.

Vitalik Buterin Ethereum
John Phillips, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Podczas podcastu „Bankless”, Vitalik Buterin przedstawił swój pięciostopniowy plan na rozwój i przetrwanie sieci Ethereum. Mowa była między innymi o pojęciach skalowalności i decentralizacji. Współtwórca blockchainu zdradził, że Ethereum musi być bardziej elastyczne i lżejsze pod względem danych. Chodzi głównie o przyciąganie nowych użytkowników do zarządzania i korzystania z jego zasobów.

Dokładna rozpiska planów rozwoju blockchainu pojawiła się na Twitterze Buterina:

Pierwszym krokiem do sukcesu ma być odejście z PoW na rzecz PoS. Szersza implementacja Proof-of-Stake ma nastąpić w pierwszej połowie 2022 roku. Ma również dojść do zwiększenia skalowalności i przepustowości, szczególnie w obrębie zk-Rollups.

Krok numer trzy to stopniowa decentralizacja dostępu dla osób chcących zajmować się walidacją. Ostatnie dwa etapy rozwoju Ethereum mają odnosić się do usuwania danych historycznych oraz dodawania różnych ulepszeń.

Zapytany o progres, jaki dokonał się w sieci Ethereum na przestrzeni ostatnich 6 lat, Buterin stwierdził, że blockchain jest „w połowie drogi”. Jego zdaniem, dopiero implementacja kolejnych pięciu kroków rozwoju sieci może doprowadzić do stuprocentowego sukcesu w kontekście optymalizacji. Warto zaznaczyć, że cały proces ma również zająć kolejnych 6 lat.

Buterin podkreślił również znaczenie bezpieczeństwa związanego z kolejnymi aktualizacjami. Porównał budowę łańcucha bloków do rozbudowy miasta – im większe się ono staje, tym więcej policji i ochroniarzy trzeba zatrudnić. Podobnie jest z rozwojowymi sieciami, które muszą być w coraz lepszy sposób zabezpieczane.

Zdaniem Vitalika, Ethereum działa dziś z prędkością 2,6 Mb/s w ramach danych blockchainu. Jak stwierdził, przepustowość może się zwiększyć, gdy „więcej osób będzie mogło uruchamiać węzły i weryfikować czy wszystko jest w porządku”.

Pełny program:

Popularne