. . .

Twórcy gry NFT ukradziono 16 CryptoPunków i „trochę ETH”

Wlad   2021-08-02 15:03

Rośnie średnia cena tokenów NFT o nazwie CryptoPunks, a wraz z nią apetyt oszustów. Ofiarą kradzieży padł niedawno twórca gry Hedgie o pseudonimie Stazie, któremu skradziono 16 tokenów, wraz z ETH. Jak doszło do oszustwa i kradzieży?

cryptopunks
www.larvalabs.com/cryptopunks

Złodzieje oszukali Staziego, twórcę gry NFT o nazwie Hedgie, okradając go z 16 CyrptoPunków. Wartość tych awatarów zapisanych w postaci tokenów NFT rośnie, co tylko zwiększa zainteresowanie oszustów. Jeden z nich postował na serwerze CryptoPunk w serwisie Discord pod mylącym nickiem „cryptopunksbot”. Napisał o możliwości wygrania dziesięciu awatarów NFT w związku z celebracją czwartej rocznicy projektu.

Post zawierał link do rzekomej strony twórców projektu, firmy LarvaLabs. Oszukańcza kopia strony internetowej działała pod adresem domeny .io, podczas gdy oryginalna strona ma końcówkę .com.

Po wejściu na stronę oszustów, użytkownik ujrzał okienko pop-up w stylu portfela MetaMask. Widniała tam informacja o naruszeniu bezpieczeństwa konta i wymaganej akcji w postaci wpisania seed phrase. Po wykonaniu tego polecenia oszuści otrzymali dostęp do konta ofiary, pobierając z niego tokeny NFT oraz ETH. 

Phishing w tym przypadku okazał się skuteczną metodą kradzieży. Oszuści sprzedali 5 spośród skradzionych awatarów CryptoPunk za łączną kwotę 149 ETH (ok. 385 000 USD).
Stazie zajmuje się kryptowalutami od 2017 roku i uważał, że zna sposoby wyłudzania tokenów przez oszustów. Tym razem jednak popełnił kosztowny błąd w ocenie sytuacji. Twierdzi, że był po prostu „wypalony, zmęczony i sfrustrowany”. 

Popularne