Commodity Futures Trading Commission jest amerykańską komisją, która nadzoruje kwestie związane z rynkami kontraktów futures. 15 października przedstawiciele CFTC ogłosili, że aprobują ugodę w procesie przeciwko firmie Tether. Twórcy stablecoina USDT będą musieli zapłacić kwotę 41 mln USD w formie kary za rzekome przewinienia.
Firma Tether miała dopuścić się „nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd twierdzeń” odnośnie rezerw swojego tokenu USDT. Komisja podkreślała nieuczciwe praktyki twórców stablecoina, jakie rzekomo miały miejsce w latach 2016-2018. Zdaniem CFTC, na przestrzeni prawie 18 miesięcy token nie posiadał właściwego zabezpieczenia, zaś oskarżana firma łączyła środki między rachunkami rezerwowymi i korporacyjnymi.
Co więcej, przedstawiciele CFTC twierdzą, że rezerwy USDT nie tylko nie były zabezpieczone w dolarze amerykańskim. Firma Tether miała „opierać się na nieregulowanych podmiotach i osobach trzecich w celu przechowywania środków reprezentujących rezerwy”.
Pozostałe 1,5 mln USD kary przypadnie w udziale firmie-matce Tether, przedsiębiorstwu Bitfinex. W tym przypadku CFTC zarzucała obu podmiotom brak audytu swoich rezerw pieniężnych.
Tether ogłosił, że swoją karę finansową zapłaci. Co nie zmienia faktu, że przedstawiciele firmy nie do końca zgadzają się z zarzutami wystosowanymi przez CFTC. „Nie ma dowodów, że tokeny nie były w pełni zabezpieczone przez cały czas” – mówią przedstawiciele Tether. Dodają też, że „rezerwy nie były w całości w gotówce i na jednym koncie bankowym pod nazwą firmy”.
Kara finansowa zarządzona przez CFTC ma miejsce kilka miesięcy po ugodzie Tether z prokuratorem generalnym stanu Nowy Jork. Od czasu tamtej sprawy, kapitalizacja rynkowa USDT wzrosła ponad dwukrotnie do poziomu powyżej 70 mld USD. Tether czeka na kolejne zarzuty, tym razem ze strony Departamentu Sprawiedliwości USA.