. . .

Sukces CryptoPunks – sprzedaż tego NFT przekroczyła 1 mld USD

Wlad   2021-08-30 08:17

Flagowy produkt spod znaku kolekcjonerskich NFT – CryptoPunks – osiągnął niebywały sukces. Sprzedaż tokenów w ujęciu całościowym przekroczyła właśnie 1 miliard dolarów. Jest to drugi twór NFT, który może pochwalić się takim osiągnięciem.

Punks

Świat tokenów kolekcjonerskich NFT o nazwie CryptoPunks to zbiór 10 tysięcy wyjątkowych „Kryptopunków”. Całkowita wartość sprzedaży przekroczyła 1 mld USD, co oznacza spory sukces dla tego projektu.

Do tej pory tylko jedna platforma NFT mogła pochwalić się takim osiągnięciem. Pułap 1 mld USD w sprzedaży uzyskała gra Axie Infinity. Przełomowe wydarzenie miało miejsce 8 sierpnia, a na koniec tego miesiąca wolumen obrotu wynosił już 1,6 mld USD.

Wartość NFT CryptoPunks też stale rośnie. 27 sierpnia pojedynczy najtańszy token wart był 345 tys. USD, by na następny dzień jego cena skoczyła do 445 tys. Podkreślmy – mówimy o najtańszym tokenie CryptoPunks, gdyż wartość tych NFT jest różna. Im rzadziej spotykany jest dany Punk, tym więcej kosztuje. Każdy z nich ma unikatowe atrybuty – jedni palą papierosy, inni są zombiakami, drudzy kosmitami.

Początki projektu sięgają roku 2017, kiedy Matt Hall i John Watkinson (obaj z Lava Labs) chcieli stworzyć wizerunki CryptoPunks w ramach gry wideo. Ostatecznie jednak zwrócili się w stronę NFT. Sami zachowali dla siebie 1000 tokenów, a resztę pozwolili odebrać społeczności za darmo.

W ciągu kilku lat wartość tokenów wzrosła, gdyż entuzjaści NFT uważają je za jedne z najstarszych. Najbardziej przełomowy był ostatni miesiąc. Dzienny wolumen obrotu urósł z poziomi 1,8 do 41,5 mln USD w przeciągu tygodnia. Tydzień temu firma Visa zakupiła jeden token, przez co dzienny wolumen osiągnął rekordowe 101 mln.

Na rynku pojawiają się kolejne tokeny NFT, które próbują powtórzyć sukces CryptoPunks. Najpopularniejsze są małpy Bored Ape Yach Club – wypuszczone w kwietniu tego roku, o całkowitym wolumenie obrotu 320 mln USD.

Popularne