. . .

Raport Reuters: 2.35 mld USD wyprane poprzez Binance

Rafał avatar
Rafał   2022-06-06 19:23

Najnowszy raport Reuters szacuje, że co najmniej 2,35 miliarda dolarów zostało wypranych za pośrednictwem Binance w latach 2017-2021. Rzecznik Binance nazywa twórcę raportu "żałośnie źle poinformowanym".

Binance

Twórcy raportu Reuters pod tytułem: "Jak kryptowalutowy gigant Binance stał się centrum hakerów, oszustów i handlarzy narkotyków" przeanalizowali akta sądowe, rozmawiali z organami ścigania i współpracowali z firmami analizującymi łańcuch bloków. Ich śledztwo wykazało, że przez Bianance w ciągu ostatnich 5 lat wyprano 2.35 mld USD.

Raport wymienia kilka ataków, grup hakerskich i stron, które miały korzystać z "usług" giełdy Binance do wyprania skradzionych środków.

Jedną z takich stron jest rosyjskojęzyczna Hydra, która miała wykorzystać Binance do przetwarzania płatności za narkotyki na łączną kwotę 780 milionów dolarów.

Na początku tego roku Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że współpracował z niemieckimi organami ścigania w celu przejęcia serwerów Hydry i oszacował, że Hydra była odpowiedzialna za 80% wszystkich transakcji kryptowalutowych w darknecie. Od 2015 roku miała otrzymać 5,2 miliarda dolarów.

Raport często wspomina o Lazarus, grupie hakerów, która według amerykańskich organów ścigania wykorzystuje swoje zdobycze do finansowania programu broni jądrowej Korei Północnej. 

Chainalysis, która współpracowała z Reuters nad raportem, szacuje, że grupa ukradła krypto o wartości 1,75 miliarda dolarów do 2020 roku.

Według Reuters, Lazarus użył Binance do prania pieniędzy z niedawnego ataku o wartości 622 milionów dolarów na łańcuch Ronin od Axie Infinity.

Binance odpowiada

Rzecznik Binance powiedział dla Decrypt, że firma otrzymała „wylew wsparcia od partnerów w organach ścigania na całym świecie”, odkąd artykuł został opublikowany w poniedziałek rano.

Zdajemy sobie sprawę z najnowszej, żałośnie źle poinformowanej opinii Angusa Berwicka. Należy zauważyć, że artykuł wykorzystuje nieaktualne informacje z 2019 r. i niezweryfikowane osobiste poświadczenia jako podporę do ustalenia fałszywej narracji.

Dyrektor ds. Komunikacji Binance Patrick Hillman powiedział agencji Reuters, że nie wierzy, iż analiza była dokładna. Informacje o Hydra określił jako niedokładne i przesadzone, natomiast co do ataku na Axie, Binance zidentyfikował i zamroził ponad 5 milionów dolarów. Powiedział również, że giełda nadal współpracuje z organami ścigania w śledztwie.

Popularne