. . .

Przewodnik po Binance Smart Chain. Jak działa BSC?

Rafał   2021-05-30 06:15

Binance Smart Chain w 2021 roku święci ogromne sukcesy. Niskie opłaty i szybkie transakcje spowodowały, że mniejsi inwestorzy coraz częściej wybierają BSC zamiast Ethereum. Jednak czym tak w ogóle jest Binance Smart Chain? Jak działa i czym różni się od Binance Chain? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ekosystem Binance składa się z 2 równoległych łańcuchów, Binance Chain i Binance Smart Chain. Mimo że łatwo mogą się ze sobą komunikować, to nie są identyczne.

Binance Smart Chain

Binance Chain

Najpierw przyjrzyjmy się Binance Chain, czyli pierwszemu łańcuchowi stworzonemu przez Binance. Powstały w 2019 roku otworzył nową erę natywnego tokena sieci, BNB, który wreszcie otrzymał własny łańcuch (wcześniej działał jako token ERC20 na Ethereum).

Binance Chain korzysta z konsensusu Tendermint i Cosmos SDK. Co istotne i bardzo często mylone, Binance Chain praktycznie nie jest częścią ekosystemu Cosmos, nie jest połączony z Cosmos Hub i możliwe że nigdy nie będzie (choć tego nie wiemy). Binance wykorzystuje rozwiązania Cosmos aby stworzyć własną sieć, jest forkiem Cosmos SDK i Tendermint. Fork, oznacza że Binance korzysta z kodu innego projektu, który następnie dostosowuje do własnych potrzeb. Jak Binance opisuje w dokumentacji, korzystają z ulepszonej wersji konsensusu Tendermint, wykorzystują jego logikę sieci p2p oraz funkcje Cosmos SDK.

Binance Chain głównie obsługuje giełdę Binance DEX i pozwala na tworzenie tokenów BEP2, jednak nie obsługuje smart kontraktów, aby nie spowalniać działania łańcucha. 

deCentralizacja?

Od dawna wiele osób zarzuca Binance Chain i Binance Smart Chain, że nie są w ogóle zdecentralizowane, lub że są za bardzo scentralizowane. O ile w kwestii Binance Chain sytuacja jest jasna i jest on w 100% scentralizowany, o tyle z Binance Smart Chain, nie jest już tak łatwo. 

W przypadku Binance Chain zostały wybrane “zaufane” węzły biorące udział w konsensusie. Tych węzłów (walidatorów) jest 11 i dodają bloki do łańcucha na zmianę, jeden po drugim, w tej samej kolejności. Można to sprawdzić na explorer.binance.org

Co więcej, mimo że każdy użytkownik może uruchomić własny węzeł, przez który będzie przechodzić cała komunikacja w sieci, to nie mogą oni brać udziału w konsensusie, co jest oczywistym przejawem centralizacji. W swoim FAQ, Binance tak to opisuje (jest to odpowiedź na pytanie czy mogę uruchomić pełny węzeł w sieci BC): 

“Yes, you can. A full node contains all the information and application logic for Binance Chain. It can receive and broadcast blocks and transactions with other full nodes and even validators. The only exception is it will not participate in the consensus if the full node is not a Validator.”

Czy jednak ma to jakiś wpływ na użytkowników sieci? O tym później.

Binance Smart Chain

Binance Smart Chain (BSC) powstał w 2020 roku jako odpowiedź na potrzebę wprowadzenia smart kontraktów w sieci Binance. BSC jest forkiem Ethereum, który został dostosowany tak aby móc przetwarzać więcej transakcji, szybciej i przy zachowaniu niskich kosztów. 

Mimo że jest innym łańcuchem niż Binance Chain i teoretycznie może działać samodzielnie, zostały w nim zaimplementowane funkcje (specjalne smart kontrakty) pozwalające na szybką komunikację międzyłańcuchową z Binance Chain. 

bsc cross chainŹródło

Co więcej, BSC jako fork Ethereum, jest kompatybilny z EVM (Ethereum Virtual Machine). Jest to jeden z głównych powodów sukcesu BSC. Kompatybilność z EVM jest nie tylko na rękę deweloperom, ale przede wszystkim pozwala użytkownikom na używanie popularnego portfela MetaMask do zarządzania komunikacją ze wszystkimi aplikacjami w sieci Binance Smart Chain co jest bardzo wygodne i szybkie. Nie wspominając już, że Binance posiada prawdopodbnie najlepszy i najprostszy "bridge", czyli most łączący różne sieci. Ten most to... giełda Binance, która pozwala na wypłacanie tokenów do wielu różnych sieci. (Istnieje także "zwykły" most - Binance Bridge)

Konsensus

BSC wykorzystuje konsensus Proof of Stake Authority, w którym bloki są dodawane do łańcucha przez 21 walidatorów, którzy posiadają największą “siłę głosu”, czyli sumę stakowanych i oddelegowany do nich BNB.

W przeciwieństwie do Binance Chain, każdy kto ma wystarczającą ilość BNB może zostać walidatorem. Aby nim zostać należy uruchomić pełny węzeł i stakować co najmniej 10 000 BNB. Nie jest to zbyt przystępne cenowo, ponieważ aby móc otrzymywać nagrody trzeba jeszcze zostać wybranym, a wybierani są ci, którzy mają najwięcej. W momencie pisania, potrzeba ponad 247,378 BNB, aby zostać aktywnym walidatorem.

Oczywiście nie trzeba samemu wykładać wszystkich BNB. Każdy użytkownik może oddelegować i redelegować w każdej chwili swoje BNB do dowolnego walidatora, lub kandydata na walidatora. Listę walidatorów można znaleźć tutaj bscscan.com/validators

Krążą “pogłoski”, że aż 15 z 21 walidatorów jest (lub było) kontrolowanych przez Binance.

Cała logika stakingu i nagród na BSC odbywa się na… Binance Chain. Istnieje dedykowany moduł na BC, który odpowiada za staking na BSC. Zostało to tak rozwiązane po to, aby zachować kompatybilność z Ethereum i wykorzystać fundamenty Binance Chain.

W skrócie, zestaw walidatorów BSC jest określany przez logikę stakingu i delegacji zbudowaną na Binance Chain i przesyłaną przez moduł komunikacji międzyłańcuchowej do Binance Smart Chain codziennie o północy czasu UTC. Dystrybucja nagród odbywa się również na Binance Chain raz dziennie.

W Binance Chain jak i Binance Samart Chain, nie ma nagród za blok. Walidatorzy otrzymują jedynie BNB z pobranych opłat transakcyjnych. 

BNB

BNB jest natywnym tokenem obu łańcuchów Binance.

Co ważne, BNB na Binance Smart Chain jest tokenem BEP20, a na Binance Chain BEP2.

Maksymalna podaż 200 000 000 BNB stale maleje ze względu na spalanie, które odbywa się co kwartał i będzie trwało aż do osiągnięcia 50% maksymalnej liczby, czyli 100 000 000 tokenów. Binance spala BNB w zależności od wolumenu obrotu na giełdzie. 

bnb spalanie

Jak zostało wspomniane wcześniej, Binance Coin jest również używane do stakingu. Użytkownicy mogą oddelegować swoje BNB do walidatorów, aby zarabiać na opłatach w sieci. 

BNB jest wykorzystywane nie tylko do opłat na obu łańcuchach i stakingu ale i na giełdzie Binance, a także w Binance Launchpad, gdzie za nasze BNB możemy wykupić tokeny nowych projektów. 

Użytkownicy na pewno nie narzekają na brak możliwości wykorzystania BNB w obrębie ekosystemu Binance. 

Jak dodać Binance Smart Chain do MetaMask

Aby używać aplikacji na Binance Smart Chain, należy posiadać portfel, który zajmie się komunikacją. Najpopularniejszym jest MetaMask. Jak dodać sieć BSC do MetaMask? 

Jest to bardzo proste. Instalujemy MetaMask w swojej przeglądarce, następnie po zalogowaniu się, wybieramy “Główna sieć Ethereum”. Pokaże nam się lista z której wybierzemy “własne RPC”. W odpowiednie pola wpisujemy te dane:

Nazwa Sieci: Smart Chain
Nowy adres URL RPC: https://bsc-dataseed.binance.org/
Identyfikator łańcucha: 56
Symbol: BNB
Adres URL przeglądarki łańcucha bloków: https://bscscan.com

I już! Możesz łatwo przełączać się pomiędzy sieciami. Twój adres BSC jest taki sam jak konta Ethereum, które stworzyłeś w MetaMask. Przy przesyłaniu tokenów pamiętaj, aby sprawdzać adres i wybierać standard BEP20, przeznaczony dla Binance Smart Chain.

Decentralizacja czy centralizacja?

Wróćmy do kwestii decentralizacji. Jak już wcześniej wspomniałem, Binance Chain jest scentralizowany, ale nie oznacza to, że nagle twoje środki są w straszliwym niebezpieczeństwie. Binance nie bez powodu wybrało “zaufane” węzły, w końcu na szali nie tylko są miliardy dolarów, ale i ich reputacja, przypomnijmy, największej giełdy na świecie. 

Podobnie jest z BSC. Mimo że wysoki próg wejścia (jeśli chodzi o walidatorów) i zależność od scentralizowanego Binance Chain automatycznie zmniejsza decentralizację to również nie jest powód do strachu. Oczywiście, kryptowaluty powstały jako “zdecentralizowane”, ale jeśli korzystasz z giełdy Coinbase, Bitbay, czy… Binance to nadal korzystasz ze scentralizowanych systemów, czy to Ci przeszkadza?

Jednak większe instytucje, firmy, czy wieloryby (inwestorzy z wieloma setkami milionów na kontach) mogą nadal wybierać Ethereum, bo oferuje im wysoką decentralizację i pewność, kosztem wyższych opłat (co dla nich i tak nie ma znaczenia). 

Tak naprawdę to, czy centralizacja Binance Chain i częściowa centralizacja (lub niewielka decentralizacja, jak kto woli) Binance Smart Chain w czymś przeszkadza zależy tylko od Ciebie. 

Jeśli jesteś w kryptowalutach dla technologii i wizji systemów bez centralnej władzy nad siecią, to niestety Binance (i tym samym wiele innych projektów) w tym momencie nie jest dla Ciebie, co nie oznacza że w przyszłości nie zajdą w tej kwestii zmiany. Z drugiej strony centralizacja nie oznacza “z automatu”, cenzury, szkodliwych transakcji i przejęcia sieci, a jednocześnie oferuje mniejszym inwestorom alternatywę dla pożerającego ich środki w szybkim tempie, w postaci wysokich opłat, Ethereum.

 

Popularne
HTX Giełda kryptowalut
MetaMask MetaMask jest najpopularniejszym portfelem kryptowalut, a także bramą do zdecentralizowanych aplikacji budowanych na Ethereum i innych sieciach krypto.