. . .

Projekt zebrał 60 mln USD w niecałe 24 godziny po czym... wszystko zniknęło

Rafał   2021-10-30 08:36

Anubis DAO, fork popularnego ostatnimi czasy projektu Olympus DAO chciał nie tylko skorzystać na jego sławie, ale i zaczerpnąć z sukcesu "piesowatych". Niestety dla wszystkich, którzy zdecydowali się zakupić ANKH, skończyło się to najpewniej rug pull-em.

panika

Anubis w egipskiej mitologii jest bogiem o głowie szakala, ściśle łączony z mumifikacją i życiem pozagrobowym. Od szakala blisko do wilka, a od wilka do psa. Niestety dla osób korzystających z przedsprzedaży na platformie Copper, okazało się, że Anubis ma też bliskie pokrewieństwo z popularną rasą "scam".

Plan projektu AnubisDAO zakładał połączenie mechanizmu wiązania płynności spopularyzowanego przez Olympus ze skarbcem, który składałby się z tokenów Shiba Inu (SHIB). 

28 października na platformie Copper wystartowała sprzedaż tokenów ANKH, która w 20 godzin zebrała niemal 60 mln USD w ETH.

Kilka godzin przed końcem zaplanowanej sprzedaży, 13 597 ETH zostało usunięte z puli  i wysłane na ten adres

Usunięcie płynności w świecie kryptowalut nazywane jest "rug pull", czyli "wyciągnięcie dywanu". W tego typu oszustwie zespół projektu znika z wartościowym ETH, które trafiło do puli, a zostawia pule z bezwartościowym tokenem, w tym wypadku ANKH. 

Oczywiście Krypto-Twitter zareagował i krążą plotki o tym, że to nie zespół zdecydował się na oszustwo, ale ich klucze zostały odkryte i haker uzyskał dostęp do wszystkich środków.

Użytkownicy Twitter szybko powiązali adres z kontem, które krótko po całym oszustwie zniknęło, jednak jego rzekomy właściciel z innego konta, na którym udostępnił zrzut ekranu e-maila, który, jak twierdzi, zawierał złośliwy załącznik PDF, pokazany na powyższym Tweecie, gdzie County Capital stwierdza, że również taki otrzymało.

Prawda jest jednak taka, że nie ma to znaczenia i sugeruje, że członkowie zespołu Anubis albo są oszustami, albo... niezbyt potrafią zadbać o podstawowe bezpieczeństwo.

Sprawa nie wygląda jednak na całkowicie przegraną i być może jak w wielu innych wypadkach oszust zdecyduje się zwrócić środki. Nawet jeśli tak się stanie, dalsze inwestowanie w ANKH wydaje się "niezbyt mądre".

Popularne