. . .

Rośnie liczba "rug pulli" - Najnowszy raport od Solidus Labs

Rafał avatar
Rafał   2022-12-21 10:17

Najnowszy raport dotyczący scamów w kryptowalutach od Solidus Labs przeanalizował blockchain i stwierdził, że plaga oszustw jest większa, niż dotychczas przypuszczano. Choć liczba jest ogromna, niestety nie powinna stanowić zaskoczenia dla nikogo, kto spędził na tym rynku więcej niż kilka tygodni...

krypto scamy

Raport firmy Solidus Labs pokazuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat powstało ponad 200,000 oszustw, z czego 117,629 tylko w 2022 roku.

Aktualnie tworzone analizy, takie jak Comparitech, uwzględniają głównie udowodnione oszustwa śledząc "aktualności, akta sądowe i raporty analityków".

Analizowany przez firmę rug pull, czyli "wyciąganie dywanu" polega na stworzeniu tokena, namówieniu użytkowników do jego zakupu i dostarczania płynności, a następnie szybką i niespodziewaną wyprzedaż całych posiadanych przez zespół tokenów. Te tokeny mogły być po prostu wybite wraz ze startem projektu lub, poprzez różne ukryte lub jawne funkcje wybite później.

Solidus Labs wykorzystał tworzone przez siebie oprogramowanie, aby głębiej przyjrzeć się oszustwom typu "hard rug pull", czyli tokenom, które tworzone są z myślą o kradzieży implementując do swoich smart kontraktów funkcje pozwalające na takie praktyki.

Drugim typem tego oszustwa jest "exit scam", czy też "miękki rug pull", w którym zespół niekoniecznie umieszcza niepożądane funkcje bezpośrednio w smart kontrakcie, ale oszukuje podając nieprawdziwe informacje na stronach dotyczące partnerstw, czy rozwoju.

kryptowaluty scamy raportźródło: www.soliduslabs.com/reports/rug-pull-report

Raport pokazuje nie tylko ilość projektów, które oszukały, ale i rozdziela je na wiele podkategorii rug pulli takich jak "Honeypods", które uniemożliwiają kupującym odsprzedaż tokenów, czy ukryte funkcje pozwalające programistom wybijać nielimitowane ilości tokenów, które mogą następnie sprzedać oraz wiele innych.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Solidus Labs aż 8% tokenów na Ethereum zostało zaprogramowane do wykonania rug pull, natomiast najwięcej oszustw istnieje na BNB Smart Chain. Aż 12% tokenów, które tam istnieje to oszustwa (według raportu).

Dodatkowo przeanalizowane które giełdy i które kraje są najmocniej narażone na wykorzystywanie ich przez użytkowników oraz oszustów. 

Co gorsze, tego typu oszustwa dotyczą już niemal 2 milionów inwestorów (adresów), co w ogólnym rozrachunku wręcz przyćmiewa wiele głośnych upadków.

Po pełny raport zapraszam do źródła, na stronę soliduslabs.com.

Mimo iż raport wydaje się szokujący, nie zaskakuje, co jest dość smutne. Na szczęście, choć nie znam wszystkich  tokenów analizowanych przez firmę, zapewne znaczna większość tego typu projektów jest łatwa do wykrycia dla doświadczonych użytkowników. Inni prawdopodobnie świadomie ryzykują niewielkie pieniądze, aby szybko polecieć na fali i uciec zanim twórca ShibaScamElonTrumpPump zdecyduje się na sprzedaż...

Popularne