Kto z nas tego nie pamięta? Bitconneeeeeeeect, czyli najpopularniejsza piramida finansowa w historii kryptowalut upadła w 2018 roku, jednak "marka" nadal jest z nami. Satish Kumbhani, indyjski założyciel platformy został oskarżony przez Departament Sprawiedliwości między innymi o stworzenie schematu Ponzi za pośrednictwem „Programu pożyczkowego” BitConnect.
Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu DOJ:
36-letni Satish Kumbhani z Hemal w Indiach, założyciel BitConnect, wprowadził inwestorów w błąd na temat „Programu pożyczkowego” BitConnect. W ramach tego programu Kumbhani i jego konspiratorzy zachwalali rzekomą zastrzeżoną technologię BitConnect, znaną jako „BitConnect Trading Bot” i „Volatility Software”, jako będącą w stanie generować znaczne zyski i gwarantowane zwroty, wykorzystując pieniądze inwestorów do handlu na zmienności cen kryptowalut. Jednak, jak zarzucono w akcie oskarżenia, BitConnect działał jako schemat Ponzi, płacąc wcześniejszym inwestorom BitConnect pieniędzmi od późniejszych inwestorów. W sumie Kumbhani i jego współspiskowcy uzyskali od inwestorów około 2,4 miliarda dolarów.
Założyciel jest także oskarżony o oszustwo, prowadzenie piramidy finansowej, prowadzenie nielicencjonowanej firmy zajmującej się przesyłaniem pieniędzy oraz trzy konspiracje: popełnienie oszustwa związanego z przelewami, manipulacje cenami towarów oraz międzynarodowe pranie brudnych pieniędzy.
Jeśli zostanie skazany za wszystkie zarzuty, będzie podlegać maksymalnej łącznej karze 70 lat więzienia.
Hej, hej, hej. Pamiętasz BCC?
Poszukiwany
W poniedziałkowym wniosku do sądu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA stwierdziła, że miejsce pobytu Kumbhani pozostaje nieznane. SEC zauważyła, że ostatnia znana lokalizacja oskarżonego znajdowała się w jego rodzinnym kraju w Indiach.
SEC w swoim zgłoszeniu zauważa, że założyciel najprawdopodobniej uciekł do obcego kraju, oraz że „lokalizacja Kumbhaniego pozostaje nieznana, a komisja nadal nie jest w stanie stwierdzić, kiedy jej wysiłki mające na celu zlokalizowanie go zakończą się sukcesem, jeśli w ogóle”.
Natywny token piramidy w swoim najlepszym czasie był topowym tokenem na rynku osiągając kapitalizację 3.4 mld USD.
Niestety dla inwestorów na początku 2018 roku wszystko się skończyło. Kilku promotorów projektu w Australii i USA zostało już skazanych.