. . .

Protokół DeFi BadgerDAO okradziony na 120 mln USD

Wlad   2021-12-04 18:09

2 grudnia doszło do poważnego ataku hakerskiego na zdecentralizowaną platformę BadgerDAO. Nielegalne działania cyberprzestępców przyniosły straty rzędu 120 milionów dolarów. Hakerzy przejęli front-end aplikacji, a użytkownicy zostali podstępnie wykorzystani do wysyłania niechcianych transakcji.

atak na badger dao

Według doniesień przeprowadzony kilka dni temu atak hakerski kosztował BadgerDAO 120,3 mln USD. Pokrzywdzonymi są tak naprawdę użytkownicy platformy, którzy zostali oszukani przez cyberprzestępców. 

Doszło do włamania we front-endzie platformy. Cyberprzestępcy próbowali przejąć kontrolę nad stroną internetową, co częściowo im się udało. Podczas wykonywania transakcji, hakerzy zmieniali ich naturę, by w rezultacie wykradać przelewane fundusze. Niestety, ale takie ryzyko pojawia się zawsze, gdy projekty internetowe korzystają z klasycznego front-endu dla wygody użytkowników.

Warto przypomnieć, że BadgerDAO to protokół DeFi, który koncentruje się na wspieraniu zarobku na Bitcoinie w DeFi. Pomysł polega na łączeniu kryptowaluty z platformą wykorzystującą smart kontrakty, np. Ethereum. W ten sposób można korzystać z BTC w ramach aplikacji zdecentralizowanych finansów.

Platforma poinformowała w mediach społecznościowych o nieautoryzowanych wypłatach funduszy użytkowników projektu. Po wykryciu nieprawidłowości, wszelkie smart kontrakty zostały wstrzymane, by nie dopuścić do kolejnych nielegalnych wypłat.

Wykradzione zostały różnej klasy aktywa cyfrowe: od Wrapped Bitcoin (WBTC) przez Convex Finance (CVX), aż po bardziej skomplikowane "ibbtc/sbtcCRV-f.". Jeden z użytkowników (najprawdopodobniej Celsius) stracił około 900 BTC o wartości 50,8 mln USD na jednej oszukańczej transakcji. Inna osoba doznała straty na 5 mln USD, co tylko pokazuje skalę i niebezpieczeństwo ataku, jaki miał miejsce.

Celsius Network potwierdza starty w ataku na BadgerDAO

CEO pożyczkowej firmy kryptowalutowej Celsius Network, Alex Mashinsky, potwierdził fakt strat w przeprowadzonym ataku hakerskim na BadgerDAO. Użytkownicy protokołu DeFi doznali poważnych strat finansowych, które wyceniane są na łączną kwotę ponad 120 mln USD, a sam Celsius mógł stracić wspomniane 50 mln w BTC.

Mashinsky zapowiedział, że trwa dochodzenie w sprawie nielegalnej aktywności hakerskiej na platformie BadgerDAO. Obie firmy współpracują w celu odzyskania wykradzionych środków finansowych. Jednocześnie Mashinsky podkreślił, że w przypadku ataków hakerów stratne są platformy, takie jak Celsius Network. „Nic nie tracicie, gdyż naszym zadaniem jest odzyskać fundusze, naszym zdaniem jest praca z tymi funduszami”, dodał Mashinsky.

Popularne