. . .

Platforma NFT Sorare rzekomo zbliża się do finansowania na poziomie 532 mln USD

Wlad   2021-07-16 15:36

Sorare, platforma zajmująca się NFT z dziedziny fantasy sport osiąga według raportów ponad pół miliarda dolarów w funduszach. Jednocześnie wyceniana jest obecnie na co najmniej 3,8 miliarda USD. Wzrost zainteresowania NFT staje się zatem coraz bardziej widoczny na wielu poziomach.

boisko

Wraz ze wzrostem popularności tokenów NFT, rośnie też wartość firmy Sorare oraz zbieranych przez nią funduszy. Anonimowe źródła podają, że najnowsza runda finansowania ma być poprowadzona przez japońskiego giganta telekomunikacyjnego SoftBank. Co więcej, w proces ma być zaangażowana europejska spółka venture capital Atomico.

Jeśli najnowsze finansowanie na poziomie 532 mln USD się potwierdzi, będzie oznaczać krok milowy w działalności platformy. Ostatnie zarobki Sorare w lutym tego roku wyniosły bowiem 50 mln USD. Wtedy też firma otrzymała wsparcie od platform Twitter, Instagram i Discord. Francuska gwiazda piłki nożnej i Mistrz Świata z 2018 roku, Antoine Griezmann, również wspierał wtedy Sorare.

Z drugiej strony, dyrektor Nicolas Julia miał podobno zaprzeczać, jakoby firma prowadziła właśnie rundę finansowania. Innego zdania są dziennikarze Business Insidera, którzy powołują się na anonimowe źródła związane z Sorare. Póki co ani SoftBank, ani Atomico, nie odnieśli się do tej sprawy.

Na czym polega fenomen Sorare

Pochodząca z Francji platforma Sorare swoją popularność zawdzięcza stworzeniu gry piłkarskiej w stylu fantasy sport. Pozwala ona na kupno, sprzedaż, wymianę oraz zarządzanie wirtualnymi drużynami piłkarskimi, a także wirtualnymi kartami graczy. Wirtualna rozrywka oparta jest na blockchainie Ethereum, zaś karty graczy reprezentują tokeny NFT. Korzystają one ze standardu ERC-721 skomponowanego w oparciu o Ethereum.

Gra powstała w 2018 roku i zrzesza coraz więcej osób zainteresowanych piłką nożną i tokenami NFT. Idea kolekcjonowania kart rozrosła się na tyle, że już ponad 140 drużyn piłkarskich sprzedało Sorare licencję na wykorzystanie ich logo. Wśród topowych ekip można wymienić angielski Liverpool FC, hiszpański Real Madryt, francuskie Paris Saint-German czy niemiecki Bayern Monachium.

Zgodnie z danymi obserwatorów rynku NFT, Sorare jest dziś szóstym według popularności portalem tego typu na świecie. W ciągu ostatniego miesiąca projekt zanotował sprzedaż na poziomie przekraczającym 12 milionów USD. Z kolei na drugorzędnych platformach gra zarabia średnio 6,4 mln USD miesięcznie na handlu NFT.

Popularność tokenów NFT na platformie Sorare będzie tylko rosła. Ma to związek z podpisaniem pierwszych umów z drużynami narodowymi. Od czerwca 2021 roku projekt współpracuje z niemiecką oraz francuską federacją piłkarską. Co więcej, jednym ze stałych współpracowników i propagatorów platformy jest gwiazda F.C. Barcelona, Gerard Piqué.

Popularne