. . .

Pierwszy Zdecentralizowany Graf Wiedzy️ - OriginTrail

Rafał avatar
Rafał   2022-10-13 19:44

OriginTrail wygrał swój parachain na 17 aukcji Polkadot, czyli całkiem niedawno, jednak sam projekt istnieje od wielu lat. Patrząc po długiej i imponującej liczbie partnerstw z ogromnymi firmami, które naprawdę wykorzystują możliwości OriginTrail, a nie tylko widnieją na grafikach, widzimy, że zespół nie próżnował, zanim zdecydowali się wystartować na Polkadot. Czym jest OriginTrail, Graf wiedzy, oraz tokeny TRAC i OTP?

OriginTrail kryptowaluta

OriginTrail jest projektem nieoczywistym i dość skomplikowanym do zrozumienia, ponieważ nie jest to blockchain jakich setki i porusza się w obrębie wielu dziedzin i definicji, które wykraczają poza "kryptowaluty". To dobrze. Kto chce czytać o kolejnej kopii Ethereum? Niestety powoduje to problemy z odbiorem projektu, jego celu i oceną potencjału tokenów TRAC i OTP.

W tym artykule postaram się przybliżyć wam OriginTrail, wyjaśnić czym jest Graf wiedzy oraz jaki cel mają tokeny TRAC i OTP w tej sieci.

Pamiętaj, że nic co tu znajdziesz nie jest poradą inwestycyjną, zawsze wykonaj własny research i pamiętaj o ryzyku. 

"Szlak pochodzenia" - Czym jest OriginTrail?

Protokół OriginTrail został zaprojektowany, aby uczynić łańcuchy dostaw przejrzystymi oraz zapewnić im interoperacyjność, wykorzystując do tego najbardziej znane standardy branżowe, na czele z GS1 i W3C. 

GS1 to globalny system standaryzacji, a jednym z takich standardów jest dość popularny… kod kreskowy. Warto dodać, że TraceLabs, główny zespół OriginTrail, jest członkiem GS1 od 2018 roku, co daje im niemałą przewagę w opracowywaniu i wdrażaniu standardów.

Innymi słowy, dzięki OriginTrail wszystkie dane łańcucha dostaw są zapisywane w sieci i opowiadają historię cyklu życia danego produktu, każdego etapu, jaki przeszedł, w tym produkcji, dystrybucji i transportu. Co więcej, to wszystko staje się jasne nie tylko dla poszczególnych firm na kolejnych etapach, ale także dla użytkownika końcowego.

OriginTrail sprawia, że wszystkie wprowadzone dane są ustandaryzowane, łatwe do odczytu dla oprogramowań, połączone odpowiadającymi im relacjami i pozwala na łatwe pobieranie tych, często zaawansowanych, informacji z sieci.

Skupiony początkowo głównie na wizji wspierania łańcuchów dostaw i wszystkiego co z tym związane OriginTrail zawarł wiele znaczących partnerstw z ogromnymi firmami wykorzystującymi tę technologię w swoich operacjach. Współpraca z British Standard Institution (BSI), czy kierowanym przez nich SCAN Association w skład której wchodzi, chociażby Walmart to tylko najważniejsze przykłady. Perutnina Ptuj, jeden z największych producentów drobiu w Europie Południowo-Wschodniej także korzysta z OriginTrail, jak i wiele innych firm.

O partnerstwach można by pisać wiele zostawię więc tę grafikę:

OriginTrail ekosystemŹródło: origintrail.io/ecosystem-landscape

Warto odwiedzić stronę będącą źródłem powyższej grafiki, aby poznać także zespół i doradców tego projektu. 

Decentralized Knowledge Graph

Graf wiedzy jest stosowany przez mnóstwo największych firm na świcie takich jak Facebook, Amazon, czy Google.

Graf wiedzy przedstawia powiązania między różnymi informacjami w formie… grafu. Tymi informacjami może być wszystko, a w przypadku OriginTrail są nimi różne wprowadzone do sieci dane, których taka właśnie struktura pozwala najlepiej prezentować złożone zasoby i ich relacje w świecie rzeczywistym i cyfrowym. Dodatkowo sieć działa w sposób zdecentralizowany oraz niewymagający żadnych pozwoleń.

Świetną grafikę prezentującą prosty przykładowy graf znajdziemy na stronie projektu:

OriginTrail DKGgrafika; origintrail.io/technology

DKG, czyli zdecentralizowany graf wiedzy działa na ODN, czyli sieci peer-to-peer OrginTrail składającej się z węzłów DKG - komputerów z zainstalowanym oprogramowaniem OriginTrail.

Zdecentralizowane aplikacje mogą korzystać z danych wprowadzonych do DKG poprzez ich wyszukiwanie, integrację i analitykę wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

OriginTrail DKG zachowuje najważniejsze cechy kryptowalut. Jest publiczny, nie wymaga pozwoleń, jest wielokrotnie powielony i współdzielony przez węzły działające w sieci ODN, choć może zawierać także prywatne grafy, posiadane oddzielnie przez poszczególne węzły.

Te prywatne dane nadal są kompatybilne z całą siecią i mogą być np. sprzedawane.

origintrail grafyPrzykładowa wizualizacja węzłów dwóch różnych organizacji, które dzielą ten sam publiczny DKG, ale jednocześnie posiadają prywatne dane. Źródło>>

Zdecentralizowany Graf Wiedzy OriginTrail (DKG) przedstawia więc globalną, otwartą strukturę danych składającą się z wzajemnie powiązanych zasobów. Jest hostowany w otwartej, pozbawionej zezwoleń zdecentralizowanej sieci OriginTrail (ODN), która łączy blockchain z technologią grafu wiedzy.

OriginTrail posiada już własny łańcuch, wygrany w aukcji parachain korzystający z ekosystemu Polkadot będący w zamyśle główną warstwą konsensusu, który odpowiada za przechowywanie dowodów na niezmienność danych (hash) oraz warstwę transakcji, stakingu itp., ale do tego celu (warstwy konsensusu) może wykorzystywać także inne blockchainy, takie jak Ethereum, czy Polygon.

OriginTrail czym jest i jak działaparachain.origintrail.io/whitepaper

Projekt jest zasilany tokenem TRAC, który służy do zarządzania relacjami między uczestnikami sieci, zapewniania ich uczciwości w przechowywaniu i udostępnianiu danych, pokrywania opłat za usługi i do kilka innych celów, natomiast parachain OriginTrail posiada własny token OTP. Oba przestawię wkrótce.

v6

Wraz z rozwojem kryptowalut OriginTrail również nie próżnował, a jego najnowsza wersja v6 została zaprojektowana tak, aby przenieść rzeczywiste aktywa do Web3, umożliwiając wyszukiwanie, odkrywanie, weryfikowanie i łączenie zasobów fizycznych oraz cyfrowych. 

W dużym skrócie możliwe będzie wprowadzenie do OriginTrail jakiegoś dzieła, produktu lub innego dowolnego aktywa ze świata, a następnie wykorzystanie go jako zastaw w DeFi.

Pomoże w tym przedstawiony w aktualizacji v6 nowy format DKG Asset graphs. 

DKG Asset graphs to unikalne zasoby cyfrowe, reprezentujące te w świecie rzeczywistym i posiadające:

  • unikalny identyfikator - UAI/UAL (podobne w działaniu do adresu URL)
  • reprezentacje rzeczywistego stanu zasobu
  • dowody weryfikowalności
  • opcjonalnie historię własności i powiązane pule tokenów 

Dzięki wszystkim swoim funkcjom zaimplementowanym w wersji szóstej takich jak zdecentralizowane wyszukiwanie, śledzenie zasobów, czy rekomendacje, OrginTrail jest nazywany Google dla Web3. Nawiążę do tego jeszcze w sekcji tokenomii.

Wróćmy jednak do podstaw, czyli czym w ogóle jest DKG? 

OriginTrail Parachain

OriginTrail Parachain

Fajnie mieć blockchain skrojony pod własne potrzeby. OriginTrail również stwierdził, że lepiej będzie korzystać z możliwości oferowanych przez parachain Polkadot, a przy okazji wzmocnić tokenomię TRAC, niż wykorzystywać smart kontrakty na Ethereum, czy innym blockchainie, choć nadal nie ogranicza się tylko do swojego łańcucha i wspiera inne.

Parachain OriginTrail wprowadza kolejne zachęty dla kluczowych grup użytkowników, aby wspierać rozwój DKG. Nowe możliwości wprowadzone przez parachain specjalnie stworzony do wspierania DKG sprawią, że możliwe stanie się przekształcenie przedmiotów z prawdziwego świata, takich jak samochody, przedmioty luksusowe, domy, czy dzieła sztuki w natywne zasoby Web3, co odblokowuje ogromne możliwości dodatkowo wspierane przez interoperacyjność zapewnianą przez Polkadot.

OriginTrail Parachain ma unikalne funkcje zaprojektowane do bezpośredniego wsparcia DKG, które wymienia White Paper 2.0. Są to:

  • Zachęty dla wzrostu wykorzystania DKG poprzez token OTP
  • Ścisła integracja z technologią grafów wiedzy
  • Znacznie zwiększona skalowalność i niższe koszty transakcji
  • Wsparcie EVM w celu łatwej integracji z istniejącymi smart kontraktami i projektami
  • Funkcje zarządzania
  • Nowe funkcjonalności blockchain wykorzystujące DKG, takie jak Graph Contracts

Oczywiście w związku z działaniem jako parachain na Polkadot pojawiła się także nowa grupa węzłów, czyli Kolatorzy odpowiedzialni za przesyłanie bloków parachaina do Relay Chain na Polkadot

Polkadot jak działa

Tokenomia TRAC i OTP

Zacznijmy od TRAC, tokena, który nadal pozostaje główną walutą sieci OriginTrail.

TRAC wystartował w 2018 roku jako token ERC-20 działający na Ethereum. Jest to token nieinflacyjny z podażą wynoszącą 500 mln, która została całkowicie rozdystrybuowana podczas ICO.

Nie wszystko znajduje się jednak w bezpośrednim obiegu. Około 130 mln TRAC przebywa na adresach funduszu na rozwój, ale zgodnie z moją wiedzą nie są one zablokowane i mogą zostać użyte w dowolnym czasie.

Token TRAC służy do kilku standardowych i kilku niestandardowych wykorzystań. Jego główne cele to:

Opłata za publikowanie danych 

Dostawcy danych korzystają z TRAC, aby wynagradzać osoby uruchamiające węzły i przechowujące oraz udostępniające te dane.

Dokładna wartość TRAC wymagana przy każdym przesłaniu danych zależy od rynku oraz rozmiaru danych.

Zabezpieczenie w węzłach DKG 

Blokowanie TRAC przez uczestników sieci w stakingu działa jako zabezpieczenie zwiększające ich udział i szanse węzła na otrzymanie opłat za hosting danego segmentu DKG i większej liczby prac.

Dodatkowo w wersji v6 posiadacze tokenów mogą delegować swoje tokeny TRAC do węzłów, a w zamian są w stanie zdobyć część nagród, które otrzymuje węzeł.

Staking na słowach kluczowych 

Obiecany powrót do funkcji “Google dla Web3”. 

Wydawcy zasobów tworzą i aktualizują DKG, indeksując je za pomocą określonych słów kluczowych w celu ich odnalezienia lub publikując je na rynkach danych w celu zarabiania na nich.

Właściciele zasobów mogą zablokować tokeny TRAC, aby ich zasoby wyświetlały się wyżej w wynikach wyszukiwania określonego słowa kluczowego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Google AdSense.

kTokens

Właściciele danych będą mogli tworzyć kTokens, które pozwolą zarządzać dostępem do danych. Następnie mogą użyć TRAC i swoich kTokenów do utworzenia rynku wymiany w formie giełd AMM między TRAC i kTokenami tworząc w ten sposób tzw. “Rynki wiedzy”.

Dodatkowo konsumenci danych mogą używać TRAC do tworzenia i wynagradzania zwycięzców “Przetargów wiedzy”, wniosków crowdsourcingowych dotyczących określonych danych takich jak certyfikacja żywności, produkty farmaceutyczne, czy dane satelitarne. 

OTP

Natywny token parachaina w sieci Polkadot jest wykorzystywany do pokrywania opłat transakcyjnych, stakingu i delegacji w węzłach kolatorów, którzy zarabiają nagrody za swoją pracę oraz do zarządzania. Dość standardowe wykorzystanie w zakresie łańcucha bloków. 

Dodatkowo uczestnicy sieci mają mieć możliwość zablokowania OTP w celu zyskania niższych opłat w sieci, coś na wzór modelu subskrypcji.

To właśnie OriginaTrail Parachain ma być warstwą bazową bezpieczeństwa dla DKG, co oznacza, że to na tym łańcuchu ma w domyśle mieć miejsce większość transakcji.

Jednak chyba najważniejszym i najczęściej podawanym celem OTP jest zachęcanie do używania i rozwoju DKG i technologii OriginTrail. W zamian za wykonywanie operacji takich jak właśnie staking TRAC, staking na słowa kluczowe, dodawanie danych do DKG, czy udział w rynku danych użytkownicy mają zarabiać OTP.

OriginTrail tokenomikaparachain.origintrail.io/whitepaper?section=trac-otp-tokenomics

Maksymalna podaż OTP to 1 mld tokenów. Połowa została wybita wraz ze startem sieci, natomiast druga połowa będzie trafiać do obiegu w ramach inflacji przez “wieczność”. 

Corocznie będzie uwalniane 5% tokenów pozostałych do wybicia, co oznacza, że co roku inflacja będzie maleć.

Inflacji jest wykorzystywana do finansowania kluczowych pul zachęt – kolatorów, przyszłych crowdloans, zachęt DKG i skarbca społeczności. Podział między 4 pule w skali roku wynosi 10% dla skarbca i 30% dla pozostałych trzech pul.

W przypadku 50% początkowych tokenów zostały one podzielone między; pulę zachęt (45%), nagrody za crowdloan (25%), skarbiec (25%) i dystrybucję dla społeczności OriginTrail (5%).

OTP nie miało przedsprzedaży. Zamiast tego zostało rozdystrybuowane w ramach nagród za udział w crowdloan. Niewykorzystane środki z tej puli (125 mln OTP) zostały przeniesione na poczet przyszłych aukcji (zebrano nieco ponad 750 tys. DOT z maksymalnie ustalonych 5 mln). 

225 mln tokenów trafiło do czterech wspomnianych wcześniej pul zachęt i będzie uwalniane w czasie, nawet do 10 lat. 15 mln trafiło do skarbca społeczności, a po 70 mln do pozostałych trzech.

25 mln OTP otrzymają posiadaczy TRAC oraz operatorów węzłów DKG.

Pozostałe 125 mln trafiło do skarbca zarządzanego przez zespół.

Każda pula i skarbiec podlega vestingowi, czyli jest uwalniana z czasem:

  • Nagrody z crowdloan - 25% z góry, 75% równomiernie w pierwszym okresie najmu.
  • Dystrybucja społeczności OriginTrail - 25% z góry, 75% równomiernie w pierwszym okresie najmu.
  • Skarbiec - 25% z góry, 75% równomiernie przez 4 lata.
  • Pula przyszłych aukcji - dystrybucja w ciągu 6 lat.
  • Pula zachęt dla kolatorów - dystrybucja w ciągu 10 lat.
  • Pula zachęt DKG - dystrybucja w ciąg 10 lat.
  • Pula społeczności- dystrybucja w ciąg 10 lat.

Podsumowanie

OriginTrail jest projektem bardzo ciekawym i w mojej skromnej ocenie, fundamentalnie jednym z najmocniejszych na Polkadot. Wiele działających partnerstw w świcie rzeczywistym zwiększyło rozmiar DKG do 221 mln TGS (TGS liczy liczbę obiektów i połączeń między nimi).

Tokenomia TRAC wygląda całkiem nieźle i w teorii powinna bardzo mocno zyskiwać wraz z sukcesem rozwiązań OriginTrail, z kolei OTP, mimo iż ma niską inflację i również jasne wykorzystanie służy głównie do zachęcania do korzystania z DKG i co za tym idzie, z TRAC.

Oba mogą odnieść sukces, o ile sukces odniesie OriginTrail. Warto zainteresować się tym projektem i poznać go głębiej. 

Popularne