. . .

Nexo z nakazem zaprzestania działalności w Nowym Jorku?

Wlad   2021-10-19 21:38

Firma pożyczkowa Nexo Financial potwierdziła doniesienia na temat otrzymanego nakazu zaprzestania działalności. Stroną, która wydała stosowny nakaz miała być Prokurator Generalna Nowego Jorku, Letita James. Przedsiębiorstwo zajmujące się pożyczaniem kryptowalut twierdzi, że cała sprawa to „pomyłka”.

NEXO

Przedstawiciele Nexo Financial potwierdzili fakt otrzymania nakazu przerwania swojej działalności pożyczkowej w strefie krypto. W poniedziałek Prokurator Generalna Nowego Jorku faktycznie wydała stosowny nakaz skierowany do dwóch nienazwanych oficjalnie firm kryptowalutowych. Powodem, dla którego taka decyzja zapadła, miał być brak rejestracji działalności na terenie Nowego Jorku, a także wykonywanie nielegalnych aktywności.

Okazało się, że jedną z dwóch firm jest właśnie wspomniany pożyczkodawca Nexo. Pracownicy przedsiębiorstwa zaprzeczają jednak, jakoby byli zaangażowani w jakiekolwiek nielegalne działania. Rzecznik firmy dziwi się, że skoro:

Nexo nie oferuje swoich produktów na terenie Nowego Jorku, to niewiele jest sensu w nakazie zaprzestania robienia czegoś, co nie jest oferowane w Nowym Jorku

Idąc dalej, przedstawiciele firmy uważają, że otrzymany nakaz to „pomyłka w kwestii odbiorców listu”. Dodatkowo, Nexo potwierdza użycie geoblokady IP na swojej platformie, przez którą nowojorczycy nie mogą z niej korzystać. Co więcej, firma podkreśla, że warunki korzystania z jej oferty jasno podkreślają brak usług dla obszaru Nowego Jorku.

Z kolei nowojorska prokuratora nie poprzestaje na wysłaniu nakazu zaprzestania działalności na adres firmy Nexo. Prawnicy przekazali kolejnym trzem firmom nakaz przedstawienia dodatkowych informacji na temat ich działalności i produktów.

Działalność prokuratury legitymizuje prawo Martina, które wymaga od firm rejestracji w Nowym Jorku przed rozpoczęciem oferowania lub sprzedaży papierów wartościowych czy aktywów. W ten sposób prokuratura ma prawo kontrolować przepływ działalności gospodarczych w Nowym Jorku – również tych, które dotyczą przestrzeni krypto.

Warto dodać, że niedawno grupa lokalnych nowojorskich firm wystosowała pismo do gubernatora stanu Nowy Jork. W liście tym wnioskują o odmowę wydania zezwolenia na ponowne wykorzystanie nieczynnych miejskich elektrowni do kopania kryptowalut. 

Popularne