. . .

Kierownictwo Tether przed śledztwem za potencjalne oszustwa bankowe?

Wlad   2021-07-27 07:37

Osoby odpowiedzialne za kierowanie kryptowalutą Tether staną prawdopodobnie przed sądem. Czeka ich bowiem śledztwo Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Powód? Rzekome oszustwa bankowe, jakich kierownictwo miało dopuścić się na początku działalności Tether.

Sąd

Prokuratorzy federalni reprezentujący amerykański Departament Sprawiedliwości chcą prześwietlić początki działalności Tether. Wtedy podobno firma unikała transakcji bankowych związanych z kryptowalutami. Kierownictwo miało rzekomo ukrywać, że przelewy związane są bezpośrednio z aktywami cyfrowymi.

Jak donosi agencja Bloomberg, trzy osoby związane ze sprawą, poprosiły o zachowanie anonimowości. Na ten moment nie wiadomo, przeciwko którym konkretnym osobom ma się toczyć proces. Prokuratura federalna miała w ostatnich miesiącach listownie ostrzegać te osoby, że są pod ich lupą i niedługo ma zapaść decyzja w sprawie oficjalnego śledztwa.

Sprawa jest rozwojowa, więc będziemy bacznie przyglądać się doniesieniom zza Oceanu.

Kierownictwo odpiera zarzuty

O ile Departament Sprawiedliwości milczy w sprawie śledztwa i odmawia wszelkich komentarzy, na oskarżenia zareagował już Tether. W oficjalnym stanowisku przesłanym drogom mailową firma podsumowała swoje wczesne lata mówiąc, że był to „biznes, jak zwykle”. Zgodnie z informacjami, przedsiębiorstwo jest zdeterminowane, aby „pozostać liderami w swojej dziedzinie”.

Tether utrzymuje rzekomo stały kontakt z przedstawicielami prawa w USA, w tym także z Departamentem Sprawiedliwości. Firma chce pokazać swoje zaangażowanie w kwestie współpracy, przejrzystości i wiarygodności. Jak podano w oficjalnym mailu, firma jest „dumna ze swojej roli lidera w promowaniu współpracy między przedsiębiorstwem a przedstawicielami rządu”. 

Jesse Proudmana, współzałożyciel platformy doradczej Makara Digital, dostrzega potencjalne skutki trwającego śledztwa przeciwko Tether. Jego zdaniem, niezależnie od werdyktu i rozstrzygnięcia sprawy, może ona doprowadzić do ściślejszej kontroli nad stablecoinami. Organy regulacyjne miałyby się przyglądać przestrzeganiu prawa, a także przejrzystości w dziedzinie zabezpieczeń, transakcji i handlu kryptowalutami.

Kontrowersje wokół Tether

To nie pierwszy raz, gdy twórcy jednej z największych kryptowalut są „na świeczniku”. Najpoważniejsze problemy pojawiły się na początku Q2 2021, kiedy zaczęły się oskarżenia o ryzyko braku stabilności finansowej Tether.

Pomimo wcześniejszych zastrzeżeń, że kryptowaluta w 100% jest zabezpieczona gotówką, dane wykazały zgoła inny wynik. Zaledwie nieco poniżej 3% rezerw Tether było utrzymywanych w gotówce.

Tego typu problemy mogą mieć poważne implikacje dla przeżywającego boom świata kryptowalut. Sceptycznie nastawieni do USDT ekonomiści ostrzegają, że wpływ aktywów cyfrowych może być odczuwalny także na rynkach niezwiązanych z krypto.

Popularne