Wbrew temu co się wielokrotnie słyszy Ethereum Improvement Proposal 1559 nie ma na celu zmniejszenia opłat transakcyjnych. W omawianej aktualizacji nazwanej „Londyn” Ethereum ma porzucić system aukcyjny, który stosuje teraz i przejść na system składający się z dwóch opłat „base fee”, czyli opłatę podstawową oraz napiwki.
„First-price auction”
Zacznijmy jednak od tego jak do tej pory działają opłaty w sieci Ethereum. W tym momencie wszystkie opłaty są wyliczane na podstawie systemu „first-price auction”. Co to oznacza? Że płacisz górnikom tyle, ile zaoferowałeś, a jeśli inni oferują więcej, to przetworzenie twojej transakcji może zająć sporo czasu.
W sieci Ethereum funkcjonuje Gas, czyli jednostka miary, która pozwala obliczyć ile zapłacisz za konkretną transakcję. Najprostsza transakcja w sieci kosztuje 21000 jednostek Gas. Każda jednostka kosztuje określoną ilość GWEI, a GWEI to z kolei niewielka część ETH.
1 GWEI = 0.000000001 ETH.
Do tego dochodzi jeszcze limit Gas, który możemy ustalać za bardziej skomplikowane operacje, ale to już nie temat artykułu.
Jeśli chcesz wykonać prostą transakcję w ETH płacisz 21000 Gas. Jeżeli 1 Gas kosztuje 200 GWEI to twoja opłata wynosi 4 200 000 GWEI, a to równa się 0,0042 ETH.
I tutaj spoczywa cały problem aktualnego systemu Ethereum. Cena jednostek Gas jest nieprzewidywalna. Każdy, kto chce, aby jego transakcja została wykonana szybciej, może zaoferować większą opłatę, czyli w naszym przykładzie zwiększyć cenę do 201 GWEI. Jeśli więcej osób oferuje lepsze dla górników ceny, to i my musimy zwiększyć cenę, albo uzbroić się w cierpliwość, bo górnikowi nie opłaci się dodać naszej transakcji do bloku jeśli może zarobić więcej umieszczając inną korzystniejszą dla niego.
Gdy sieć jest przeciążona ceny potrafią sięgać nawet 900 GWEI i więcej, a przy wysokiej cenie ETH i operacjach wymagających większej mocy obliczeniowej (np. wymianie tokenów na DEX) potrafi to windować opłaty to kilkuset dolarów. Dla przeciętnego użytkownika jest to absurdalnie dużo.
W momencie pisania artykułu ceny Gas są bardzo niskie, wahają się w okolicach 10-20 GWEI, co daje średnio około 4-5$ za transakcję (co nadal nie jest super wynikiem), ale jak widać na wykresie z Etherscan, średnie ceny transakcji w maju potrafiły sięgać $70.
Base fee
Aktualizacja EIP 1559 wprowadzi w życie dwie opłaty. Jedną z nich jest base fee. Jest to opłata, która będzie stała dla danego bloku, ale będzie się wahać w zależności od tego, czy poprzedni blok był przeciążony, czy nie. Opłacenie base fee będzie podstawą dla każdego, kto chce, aby jego transakcja została umieszczona w bloku.
Base fee będzie znana dla każdego bloku i będzie taka sama dla każdego użytkownika, jednak nie będzie ona stała. Opłata ta będzie algorytmicznie wyliczana w zależności od tego czy sieć jest przeciążona, czy nie. Cała aktualizacja ma na celu wykorzystywanie 50% dostępnego rozmiaru bloku. Jeśli blok będzie przeciążony w ponad 50% procentach, opłata będzie wzrastać, jeśli zapotrzebowanie spadnie, opłata zacznie maleć. To jest jeden z celów tej aktualizacji, sprawić, że opłaty będą przewidywalne, niekoniecznie niższe.
Niech płoną!
Innym bardzo ważnym, być może najważniejszym aspektem całej aktualizacji jest to, że wszystkie opłaty podstawowe, czyli base fee, będą spalane! Spalanie oznacza, że całe ETH wykorzystywane do pokrycia base fee będzie po prostu usuwane z obiegu, nie będzie już trafiać do górników. Jest to aspekt, któremu można by poświęcić cały artykuł i może tak w przyszłości zrobimy.
Według jednych będzie to miało natychmiastowy wpływ na Ether i doprowadzi to deflacji, inni pokazują, że generacja nowych ETH nadal będzie przewyższać te spalone. Prawda jest taka, że niezależnie od tego czy Ether po aktualizacji będzie deflacyjny, czy nie, to inflacja na pewno się zmniejszy i to znacznie.
Czy Ether będzie mógł pełnić funkcję podobną do Bitcoina, czyli środka do przechowywania wartości, czyli „Store of Value”? O tym może innym razem...
Napiwek
Jako że kopanie ETH stało się z początkiem tego roku bardzo dochodowe, górnicy nie byli i nadal nie są zadowoleni z aktualizacji.
Jak pokazują dane The Block wraz ze wzrostem ceny Ether górnicy potrafili zarabiać miliardy dolarów miesięcznie, z czego od lutego tego roku opłaty stanowiły prawie połowę ich przychodów.
W aktualizacji Londyn górnicy będą otrzymywać jedynie napiwki za swoją pracę (oczywiście oprócz nagród za blok). Te napiwki będą dobrowolną opłatą użytkowników niezależną od base fee. Problem z napiwkami jest taki, że górnicy nadal mogą i będą nadawać priorytet dla transakcji z napiwkami, a użytkownicy będą zmuszeni te napiwki dawać, aby znaleźć się w bloku. Jednak w momencie gdy sieć Ethereum nie będzie przeciążona, napiwki mają być bardzo niewielkie i nie będą mieć wielkiego wpływu na szybkość zatwierdzania transakcji i ich koszt.
Blok
EIP 1559 zwiększa również maksymalny rozmiar bloku. Blok będzie mógł być większy o ile wystąpi taka potrzeba, ale w założeniach sieć ma dążyć do wykorzystania połowy dostępnych zasobów.
Właśnie od tego będą zależeć base fee. Jeśli blok nie będzie wykorzystywany w ponad 50% opłaty mają maleć. Jeśli bloki będą przepełnione opłaty podstawowe będą rosnąć, aż zapotrzebowanie zmaleje.
Elastyczne bloki mają też zwiększyć skalowalność Ethereum i pozwolą w momentach przeciążenia sieci na przetwarzanie większej ilości transakcji.
Podsumowanie
Cała aktualizacja Londyn odbiła się szerokim echem nie tylko ze względu na ewentualną deflację ETH, ale i ze względu na ogromne niezadowolenie górników z tego powodu. Już teraz mówi się o kilku możliwych zagrożeniach, jak np. manipulowanie base fee przez górników, lub akceptowanie tylko napiwków o pewnej minimalnej wartości. Oczywiście kopanie jest zdecentralizowane, więc musiałaby to być ogólno-sieciowa zmowa górników, aby tego typu praktyki się opłacały.
EIP 1559 jest bardzo wyczekiwaną i wnoszącą sporo ciekawych usprawnień aktualizacją, jednak o ile zmniejszenie opłat jest możliwe, nigdy nie był to jej cel. Opłaty mają być przewidywalne i w sporej części spalane, a rozmiar bloku elastyczny co ma prowadzić do lepszego i bardziej przyjaznego używania sieci oraz do ograniczenia inflacji.