Podczas rozmowy z CoinDesk na Consensus2022, Tyrone Lobban, szef Onyx Digital Assets w JPMorgan, szczegółowo opisał plany banku w zakresie DeFi na poziomie instytucjonalnym i podkreślił, jak duża wartość w tokenizowanych aktywach czeka na wejście do świata blockchain.
Uważamy, że z biegiem czasu tokenizacja na przykład amerykańskich papierów skarbowych lub udziałów w funduszach rynku pieniężnego oznacza, że mogą one potencjalnie zostać wykorzystane jako zabezpieczenie w pulach DeFi
Instytucjonalne DeFi oznacza nałożenie restrykcji KYC na pule pożyczek, co zaczęło się już dziać w odłamach aplikacji takich jak Aave Arc, a także w niedawno ogłoszonym projekcie z udziałem Siam Commercial Bank i Compound.
Jak podaje CoinDesk plany JPMorgan obejmujące tokenizację tradycyjnych aktywów wskazują na znacznie większą skalę niż do tej pory. Jak wyjaśnił Lobban, Onyx Digital Assets widzi dwie uzupełniające się części składające się na urzeczywistnienie DeFi klasy bankowej.
Jednym z elementów jest system rozliczeń zabezpieczeń oparty na blockchainie JPMorgan, który został rozszerzony w zeszłym miesiącu o tokenizowane wersje udziałów funduszy rynku pieniężnego BlackRock. Lobban zauważył, że tego rodzaju aplikacja na blockchainie Onyx Digital Assets, która jest rozliczana w wewnętrznym tokenie banku JPM Coin, ma 350 miliardów dolarów obrotu.
Drugim elementem jest program prowadzony przez władze monetarne Singapuru i obejmujący JPMorgan, DBS Bank i Marketnode, który nosi nazwę „Project Guardian”. Testuje przyjazne dla instytucji DeFi przy użyciu wymagających pozwoleń pul płynności, które składają się z tokenizowanych obligacji i depozytów.
Do identyfikacji klientów Lobban chce wykorzystywać weryfikowalne dane uwierzytelniające takie jak W3C, które JPMorgan po cichu badał w kontekście blockchain i zasobów cyfrowych od 2 lat.
Chcemy używać weryfikowalnych danych uwierzytelniających jako sposobu identyfikacji i potwierdzania tożsamości, która różni się na przykład od obecnego modelu Aave.
Jak twierdzi Lobban, wprowadzenie takiej warstwy tożsamości, która umożliwia dostęp oparty na KYC sprawiłaby, że każdy protokół powinien naturalnie wspierać instytucje bez konieczności wprowadzania zbyt wielu zmian w tym jak działa.