. . .

Hakerzy przejmują konta YouTube, by wrzucać oszukańcze materiały o krypto

Wlad   2021-10-22 18:20

Grupa Google Threat Analysis Group ostrzega o wzmożonej aktywności hakerów w serwisie YouTube należącym do Google. Cyberprzestępcy przejmują konta YouTuberów, by wrzucać tam oszukańcze materiały poświęcone kryptowalutom. Tak zwane scams mogą być niebezpieczne dla potencjalnych użytkowników, którzy uwierzą w ich kłamliwe treści.

youtube

Zdaniem Google Threat Analysis Group, w serwisie YouTube nielegalną działalność prowadzi grupa hakerska, która przejmuje popularne konta twórców. Po swoistym „rebrandingu” kanałów, hakerzy wrzucają do serwisu własne materiały. Na pozór poświęcone są one kryptowalutom, jednakże uwaga: to oszustwo!

„Nazwa kanału, zdjęcie profilowe i zawartość zamieniana jest przez kryptowalutowy branding, by podszywać się pod firmy technologiczne lub giełdy krypto”, twierdzi grupa analizująca niebezpieczeństwa związane z Google. Pracownicy firmy dodają, że oszuści streamują filmy na żywo, w których obiecują darmowe krypto za rzekomy wkład.

ytscam

Jeżeli hakerzy sami nie podejmują „rebrandingu”, to wystawiają skradzione konta na sprzedaż. Ceny na czarnym rynku wahają się od 3 do 4000 dolarów.
Za całą akcją mają podobno stać hakerzy zrekrutowani na rosyjskojęzycznym forum Internetowym.

YouTube i kryptowaluty

To nie pierwsza sytuacja, gdy w serwisie YouTube pojawiają się scamy lub oszustwa związane z kryptowalutami. W grudniu 2020 roku giełda krypto Gemini odkryła dwa oszukańcze kanały, które podszywały się pod ich własną markę. Wówczas firma poinformowała o zajściu na Twitterze, jednocześnie zgłaszając hakerów do administracji YouTube’a.

Co ciekawe, Gemini miewa też problemy z innymi mediami społecznościowymi. W lipcu 2020 giełda informowała o powstawaniu fake’owych kont na różnych stronach, nie tylko w popularnym serwisie filmowym

Sama platforma YouTube też nie zawsze gra uczciwie wobec materiałów związanych z kryptowalutami. W przeszłości wielokrotnie ograniczała zasięgi lub blokowała treści, które promowały uczestnictwo w sieci krypto

Z kolei brytyjski nadzór finansowy w postaci agencji FCA uruchomił niedawno kampanię w serwisach YouTube oraz TikTok. Ma ona ostrzegać młodych inwestorów przed ryzykiem wynikającym z kryptowalut.

Popularne