. . .

Filecoin Virtual Machine już na mainnecie

Rafał avatar
Rafał   2023-03-26 10:08

Filecoin jest projektem, który pozwalał przechowywać dane w zdecentralizowany sposób. Od 14 marca jego możliwości znacznie się zwiększają dzięki wejściu w życie FVM, maszyny wirtualnej, która umożliwia tworzenie smart kontraktów nazywanych w tej sieci "aktorami".

Filecoin FVM co to

Filecoin stał się programowalny dla każdego i jest to świetna informacja dla fanów tego projektu. Do tej pory głównym celem sieci było przechowywanie danych w sposób zdecentralizowany i za niewielką opłatą. Od teraz dzięki FVM programiści mogą tworzyć nowe rozwiązania na Filecoin, takie jak kontrola dostępu do danych, Data DAO, wieczne przechowywanie, pożyczki oraz dowolne tokeny kompatybilne z Ethereum. 

FVM jest maszyną wirtualną, która jest kompatybilna z Ethereum i pozwala na wejście Filecoin w nową erę. Ta nowa era opiera się o "aktorów", jak nazywane są smart kontrakty działające w tej sieci, którzy pozwalają odblokować szereg nowych wykorzystań takich jak:

DataDAO i tokenizowane danych 

FVM umożliwia tworzenie i zarządzanie zdecentralizowanymi autonomicznymi organizacjami opartymi na danych – "DataDAO". FVM umożliwia grupie osób lub organizacji nadzorowanie i przechowywanie danych. DataDAO może zarządzać i zarabiać na dostępie do danych oraz gromadzić zwroty we wspólnym skarbcu. Można żądać usług obliczeniowych na tych danych, takich jak sprawdzanie ich poprawności, czy analiza.

Kontrola dostępu do danych

FVM umożliwia uczestnikom sieci Filecoin ograniczenie dostępu do danych tylko dla konkretnych użytkowników, co wcześniej było możliwe tylko przy użyciu scentralizowanych rozwiązań.

Wieczne przechowywanie

FVM pozwala użytkownikom na jednorazowe przechowywanie, a specjalne boty mogą zarządzać powtarzalnymi zadaniami tworzenia transakcji pamięci masowej, dzięki czemu dane mogą być przechowywane w sposób ciągły, a dokładniej mówiąc dopóki utrzymane będzie finansowanie. Korzystając ze smart kontraktu, użytkownicy mogą udostępniać portfel z określoną ilością tokenów FIL, który dostawcy pamięci mogą używać do stałego finansowania przechowywania danych. 

filecoin NFTgrafika: filecoin.io/blog/posts/fvm-is-live-on-mainnet

Automatyczna replikacja

Od tej pory będzie możliwe tworzenie smart kontraktów, które zawierają odpowiednie instrukcje w celu utrzymania określonego poziomu replikacji danego zbioru danych w sieci. Dzięki temu można będzie zapewnić większą odporność swoich danych, upewniając się, że są one zawsze przechowywane wybraną ilość razy.

DeFi

Wejście w życie smart kontraktów pozwala oczywiście na tworzenie dowolnych rozwiązań DeFi, natomiast, jako że bazą Filecoin jest przechowywanie danych, FVM pozwala na nowo wykorzystać istniejące mechanizmy.

Użytkownicy będą mogli pożyczać FIL dostawcom pamięci masowej, aby wykorzystać je jako zabezpieczenie i otrzymać w zamian odpowiednie wynagrodzenie. 

Każdy nowy dostawca pamięci musi zdeponować odpowiednią ilość FIL, aby dołączyć do sieci, przyjmować zleceni i zarabiać. Ten zastaw jest jednym z ograniczeń wzrostu sieci, a stworzenie pul pożyczkowych pozwoli rozwiązać ten problem oraz otworzy użytkowników na nowe możliwości zarobku.

Poza tym możliwe będzie tworzenie usług ubezpieczeniowych dla dostawców, które pomogą im chronić się przed ryzykiem, jakie podejmują, tworząc więcej rozwiązań związanych z przechowywaniem danych. Niektóre ich cechy, takie jak historia płatności, długość operacji i dostępność, mogą być wykorzystywane do tworzenia polis ubezpieczeniowych chroniących przed np. spadkiem ceny tokenów.

Poza tym FVM umożliwia powstanie znanych z innych rozwiązań DeFi takich jak zdecentralizowane giełdy, protokoły pożyczkowe, czy mosty łączące sieć Filecoin z innymi platformami.

"Dobra zmiana"

Dzięki wprowadzeniu FVM natywny token projektu zyska wiele nowych wykorzystań w wymienionych wyżej przykładowych możliwościach oferowanych przez Filecoin, które z kolei znacznie zwiększy swoją ofertę.

Mnóstwo nowych funkcji pozwoli Filecoin znacznie się rozwinąć i wykorzystać ogrom danych, jakie są już dziś tam przechowywane.

Wiele projektów już dziś wyraziło swoje zainteresowanie korzystaniem z FVM oraz zaoferowało fundusze na wsparcie rozwoju ekosystemu.

 

Popularne