. . .

Fake news na temat Litecoin spowodował wzrost jego ceny o 35%

Wlad   2021-09-14 10:00

Internet obiegła wiadomość o rzekomym przyjęciu kryptowaluty Litecoin w formie środka płatniczego przez amerykańską sieci supermarketów Walmart. Szybko okazało się, że wiadomość ta to fałszywka, fake news. Sytuacja wpłynęła jednak na wartość kryptowaluty na rynkach giełdowych, gdzie jej cena wzrosła aż o 35%.

Walmart Litecoin

Cena kryptowaluty Litecoin (LTC) osiągnęła 13 września poziom prawie 240 USD. Nagły przyrost o 35% spowodowany był fake newsem, który obiegł cały Internet. Znaczące amerykańskie portale informacyjne podały, że sieć supermarketów Walmart ma akceptować płatności LTC w swoich serwisach e-commerce.

Fałszywą informację podały dalej media takie, jak CNBC, Reuters czy Decrypt. Według newsa, adaptacja Litecoina miała nastąpić 1 października w ramach współpracy Walmarta z Litecoin Foundation. Źródło fake newsa pochodzi najprawdopodobniej z serwisu Global NewsWire. Wiadomość utrzymywała, że decyzja sieci Walmart wiązała się z wyborem „tańszego i szybszego” tokenu „pozbawionego centralnego zarządzania”.

W ciągu godziny od rozpowszechnienia fake newsa, firma Walmart odcięła się od tych fałszywych informacji. Zrobił to również dyrektor ds. marketingu Litecoin Foundation, Jay Milla. Na profilu fundacji w serwisie Twitter opublikowano oficjalne oświadczenie, w którym Litecoin odżegnuje się od kłamliwych wiadomości.

Choć z fake newsem uporano się stosunkowo prędko, wartość giełdowa kryptowaluty zdążyła wzrosnąć o 35%. Z poziomu 175 USD wyskoczyła na 237 USD. Po zweryfikowaniu informacji znów gwałtownie spadła do podobnego poziomu sprzed publikacji fałszywki.

Z kolei sieć Walmart faktycznie sugerowała w przeszłości, że może rozpocząć współpracę z rynkami kryptowalutowymi. Firma ta szukała w sierpniu pracownika na stanowisko eksperta ds. strategii związanych z walutami cyfrowymi. Oferta pracy nie zawierała jednak żadnej informacji na temat rzekomej adaptacji kryptowaluty jako akceptowalnego sposobu płatności za towary. Co ciekawe, przedsiębiorstwo Walmart wykorzystuje już technologie związane z blockchainem. Używane są one do zarządzania łańcuchami dostaw, rynkami klientów.

Popularne