. . .

CEO Robinhood znalazł rozwiązanie problemów skalowalności?!

Rafał avatar
Rafał   2022-04-15 16:26

Szef platformy Robinhood, Vlad Tenev, zabrał głos na Twitterze i wysnuł teorię, w której Dogecoin może stać się „przyszłą walutą Internetu i ludzi”.

Doge to the moon

W temacie na Twitterze Vlad postanowił odpowiedzieć na pytanie: "Czy Doge naprawdę może być przyszłą walutą Internetu i ludzi?".

Bardzo ciekawe wnioski takie jak inflacja Doge, która jest mniejsza niż ta dolara i wynosi niecałe 5% rocznie oraz niskie opłaty transakcyjne już dzisiaj są według niego plusami, jakie oferuje "pieseł". Największy problem założyciel Robinhood widzi jednak w przetwarzaniu transakcji.

Jak zauważa:

Sieć Visa może teoretycznie obsłużyć 65 000 tps. Doge musiałby być w stanie znacznie przewyższyć Visę, co pociąga za sobą zwiększenie przepustowości co najmniej 10000-krotnie. Na szczęście można to łatwo rozwiązać, po prostu zwiększając limit rozmiaru bloku.

Vlad proponuje początkowe zwiększenie rozmiaru bloku do 1 GB, a w przyszłości jeszcze mocniejsze poszerzenie możliwości, do 10 GB. Według niego zapewniłoby to całą potrzebną przepustowość i pozwoliło działać Dogecoinowi jako globalna waluta.

Co więcej, uważa, że rozwiązania L2 nie do końca są rozwiązaniem problemów skalowalności, a przynajmniej nie są najlepszą opcją. 

Jako kompletny laik kryptowalutowy mam jednak jedno pytanie. Dlaczego ci wszyscy programiści, kryptografowie, profesorzy i badacze nie wpadli na tak oczywiste rozwiązanie od tylu lat?! Wystarczy zwiększyć rozmiar bloku do GB, albo i TB jak będzie trzeba i po problemie? 

Niestety to chyba tak nie działa panie Vlad, ale plusik za chęci. Po co komuś system kryptowalutowy, który jest scentralizowany do kilku podmiotów, które w ogóle w takim scenariuszu stać na jego obsługę? 10 GB danych co 1 minutę? Kalkulator mi się usmażył jak próbowałem obliczyć ile musiałbym wydać na dyski twarde. W takim wypadku, w ogóle nie ma sensu robić tego na blockchainie i Doge jest niepotrzebny.

To dlaczego nie można po prostu zwiększyć rozmiaru bloków poruszyłem dawno temu w tym artykule.

Popularne