Na pomysł wirtualnej własności częśći obrazu wpadł szwajcarski bank Sygnum, który skupia się na aktywach cyfrowych. Właśnie rozpoczął współpracę z firmą Artemundi, inwestującą w dzieła sztuki. Wspólnie przedsiębiorstwa przedstawiły projekt wykupu częściowych udziałów w posiadaniu obrazu autorstwa Pablo Picasso.
Mowa o obrazie Fillette au béret (Dziewczynka w berecie) z 1964 roku, którego wartość specjaliści wyceniają na 3,68 mln USD. Dzieło za zostać poddane tokenizacji i wydane za pośrednictwem sieci blockchain. To z kolei ma na celu dać rzeszy inwestorów dostęp do korzystania z obrazu w sposób wirtualny.
Tokeny NFT w cenie 6000 USD nabyć mogą doświadczeni inwestorzy instytucjonalni za pośrednictwem Sygnum Bank. Z kolei wtórny obrót ma mieć miejsce za pomocą giełdy do handlu aktywami cyfrowymi SygnEx.
Plan sprzedaży NFT zakłada, że transakcje będą rozliczane we frankach szwajcarskich (CHF) przy użyciu natywnego stablecoina Sygnum, DCHF. Warto podkreślić, że częściowa własność obrazu Picassa ma być uznawana przez prawo w Szwajcarii.
Należy zwrócić uwagę, że „posiadanie” obrazu będzie stricte wirtualne. Fizycznie obraz nie zmieni właściciela, gdyż nie dojdzie do faktycznej sprzedaży tego dzieła. Zatem „własność” odzwierciedlać będzie jedynie posiadanie specjalnych tokenów NFT.
Na czym polega kupowanie udziałów w obrazie
Javier Lumbreras, współwłaściciel platformy Artemundi, zwraca uwagę na rewolucyjną użyteczność, jaką oferuje częściowa własność dzieł sztuki poprzez NFT. Stwierdził on, że:
Obiekty artystyczne i kulturalne o uniwersalnym znaczeniu, dawniej zarezerwowane dla elitarnej grupy kolekcjonerów lub muzeów, mogą być teraz bezpiecznie i posiadane bezpośrednio bez obciążenia wysokimi barierami wejścia.
Lumbreras dodał także, iż w jego mniemaniu rynek sztuki jest „absurdalnie nieprzejrzysty i nieefektywny, lecz cechy te mają wkrótce stać się reliktami minionej epoki”.
Wirtualna własność części obrazu Picassa to nic innego, jak tokenizacja wartości kulturalnej. W ostatnich latach kilkukrotnie obserwowaliśmy podobne akcje związane z wypuszczaniem NFT dotyczących dzieł artysty.
Ostatnim projektem dotyczącym twórczości Picassa, było utworzenie The Burned Picasso przez grupę Unique.One Community. Sytuacja miała miejsce pod koniec czerwca 2021 roku. Najpierw obraz malarza był wystawiany w galerii sztuki w Denver, po czym utworzono na jego podstawie NFT. Na koniec fizyczna forma przedruku została spalona, by symbolizować przejście sztuki ze świata materialnego do wirtualnego. Na szczęście, w przypadku Fillette au béret, nie ma mowy o niszczeniu dzieła.