. . .

Według ankiety Deloitte krypto może zastąpić fiaty w ciągu 10 lat

Wlad   2021-08-23 12:57

Firma księgowa Deloitte przeprowadziła ankietę wśród zawodowych finansistów, pytając o ich poglądy na temat blockchain i aktywów cyfrowych. Z odpowiedzi wynika, że kryptowaluty mogą być poważną konkurencją dla walut fiducjarnych. W perspektywie 10 lat mówi się wręcz o wyparciu fiatów kryptowalutami.

We hear you

Coroczne badanie firmy Deloitte przeprowadzone wśród przedstawicieli środowiska finansowego, wykazało ciekawe wnioski. Z ankiety na temat blockchain wynika, że aż 76% specjalistów uważa, iż aktywa cyfrowe „staną się alternatywą lub całkowitym zamiennikiem walut fiat na przestrzeni 5-10 lat”.

Deloitte, obok KPMG, EY oraz PwC jest jedną z firm księgowych tak zwanego „Big Four”. Badania dotyczące blockchain prowadzi od czterech lat. Tegoroczna ankieta po praz pierwszy w szerokim stopniu dotyczyła komercyjnych rozwiązań łańcucha bloków.

Przepytano w sumie ponad 1000 ekspertów finansowych z wielu krajów świata. Badanie trwało od 24 marca do 10 kwietnia bieżącego roku. Oto najciekawsze wyniki oparte o odpowiedzi ankietowanych:

  • 81% respondentów zgadza się z opinią, że technologie blockchain są „szeroko skalowalne i osiągnęły adaptację głównego nurtu”.
  • 73% ankietowanych twierdzi, że ich firma powinna zaadaptować rozwiązania blockchain i aktywów cyfrowych.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie pytania spotkały się z takim entuzjazmem:

  • 65% ekspertów określiło aktualnie istniejące struktury finansowe jako największą przeszkodę aktywów cyfrowych.
  • 63% uczestników badania wskazało cyberbezpieczeństwo jako kolejną przeszkodę.
  • 60% specjalistów podkreśliło problematyczność istniejących regulacji finansowych.

Obawy ekspertów finansowych nie powinny dziwić. Obecne ramy prawne oraz infrastruktura techniczna finansów centralnych nie nadążają za rewolucją kryptograficzną. Pojawiające się naruszenia cyberbezpieczeństwa odstraszają potencjalnych graczy z dużym kapitałem.

Pomimo tych i innych wyzwań, aktywa cyfrowe cieszą się sporym zainteresowaniem ekspertów finansowych. 43% ankietowanych uważa, że ich firmy w końcu wdrożą krypto jako formę płatności. Warto jednak podkreślić, że ankieta miała miejsce podczas wiosennego boomu. Miesiąc później odpowiedzi mogłyby być zgoła inne…

Popularne