. . .

Ukraina zmierza w kierunku legalizacji Bitcoina

Wlad   2021-09-09 15:34

Nasi wschodni sąsiedzi stale podejmują wyraźne kroki w celu adaptacji kryptowalut w swoim kraju. Ukraińcy mogą już niedługo uzyskać zielone światło od swoich władz w postaci legalizacji krypto. Jaka może być przyszłość Bitcoina na Ukrainie?

Ukraina bitcoin

Ukraiński parlament przegłosował ustawę, z której wynikają istotne zmiany w rozumieniu i działaniu kryptowalut w kraju. Według nowego prawa, giełdy kryptowalutowe będą mogły legalnie prowadzić swoją działalność na terenie kraju. Podobnie stanie się z płatnościami Bitcoinem i innymi aktywami cyfrowymi.

Jest tylko jeden warunek – ustawa i nowe prawo musi wejść w życie, a to jeszcze nie jest do końca pewne.

Ministerstwo Cyfryzacji Ukrainy, które powstało w 2019 roku, podejmuje kroki w kierunku akceptacji kryptowalut w kraju. Choć aktywa cyfrowe pozostają na Ukrainie w szarej strefie, nasi sąsiedzi aktywnie implementują zmiany na korzyść krypto.

Jeśli nowy projekt zmiany prawa wejdzie w życie, banki ukraińskie będą mogły akceptować kryptowaluty na kontach firmowych. Z kolei obywatele korzystający z aktywów cyfrowych otrzymają wsparcie prawne w przypadku kradzieży.

Adaptacja Bitcoina i innych walut cyfrowych na Ukrainie może stanowić istotną zmianę na europejskich rynkach finansowych. Ministerstwo Cyfryzacji celuje w podniesienie poziomu PKB. Miałoby się to stać poprzez zachęcenie biznesów kryptowalutowych do inwestycji w granicach państwa.

Ramy prawne dotyczące kryptowalut przyczynić się mogą również do zmiany myślenia na ich temat. Na Ukrainie nadal sporym problemem jest korupcja i przejmowanie aktywów. Dlatego coraz więcej obywateli zwraca się w stronę Bitcoina. Odpowiednie regulacje nie tylko zabezpieczą rynek kryptograficzny, ale również przyczynią się do jego popularyzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji działa na rzecz aktywów cyfrowych od początku istnienia. W styczniu bieżącego roku rozpoczęło współpracę ze Stellar Development Foundation, by stworzyć wirtualną wersję hrywny. Ma ona stać się oficjalną walutą cyfrową banku centralnego na Ukrainie. Czy to przełoży się na rozwój gospodarki postsowieckiego kraju? Czas pokaże. 

Popularne