. . .

Rząd Estonii nie zabrania kryptowalut, ale szykuje ostrzejsze regulacje

Wlad   2022-01-04 13:00

Ministerstwo Finansów Estonii tworzy specjalne prawo, którego z założenia ma dotyczyć regulacji kryptowalut w kraju. Poznaliśmy szkic nowej legislacji, która wprowadza zaktualizowane zasady międzynarodowe AML/CFT. Jak najnowsze reguły prawne wpłyną na rynek krypto w Estonii? Czy odbiją się negatywnie na użytkownikach i entuzjastach aktywów cyfrowych?

Estonia kryptowaluty

W momencie, gdy estońskie Ministerstwo Finansów ogłosiło szkic nowego prawa dotyczącego kryptowalut, w sieci pojawiły się pogłoski o możliwym zakazie handlu. Na szczęście dla lokalnych entuzjastów krypto, okazały się one tylko plotkami bez pokrycia.

Projekt ustawy musi jeszcze przejść przez trzy czytania w estońskim parlamencie. Póki co wiadomo, że ma ona dotyczyć zacieśnienia kwestia licencjonowania dostawców usług krypto. Użytkownicy indywidualni mogą odetchnąć z ulgą – nowe prawo nie wpłynie negatywnie na posiadaczy walut cyfrowych.

Regulacje mają na celu ustabilizowanie sytuacji związanej z dostarczaniem usług krypto w kraju. Oficjalna nota prasowa Ministerstwa podkreśla, że dokument ten w żaden sposób nie będzie dotyczył indywidualnych uczestników wymiany. Estoński fiskus uspokaja, że nikt nie będzie sprawdzał kluczy ani portfeli posiadaczy aktywów cyfrowych.

Jak w swoim temacie na Twitterze zauważa Sten Tamkivi jedyne większe nieścisłości dotyczą DeFi.

Estońscy entuzjaści krypto bacznie przyglądają się nowym regulacjom. Informują jednocześnie, o co dokładnie chodzi w nowym prawie, które ma zostać wprowadzone w tym roku. Chodzi o kwestię anonimowości usługodawców, jaka ma ulec zmianie. 

Firmy działające na terenie Estonii lub mające coś wspólnego z tym krajem, będą musiały wnioskować o specjalną licencję VASP. Aktualnie obowiązujące zasady pozwalają na odsprzedaż licencjonowanych firm osobom trzecim. To także ma się skończyć.

Dziś usługodawcy mogą mieć kapitał zakładowy rzędu 12 tysięcy euro. Próg ten zostanie podniesiony do poziomu 125 i 350 tysięcy, w zależności od oferowanych usług. W ten sposób rząd chce zaprzestać rejestrowania mikroprzedsiębiorstw, które następnie podlegają sprzedaży. 

Największy plus tego działania? W nowoczesnym i rozwojowym kraju, który znany jest z wielu innowacji IT, legislacja ma pozytywnie wpłynąć na młode startupy kryptowalutowe.

Popularne