. . .

Rosja zamierza traktować kryptowaluty jak waluty?

Wlad   2022-02-09 14:47

Najnowsze doniesienia ze Wschodu wywołać mogą uśmiech na twarzy każdego entuzjasty kryptowalut. W Rosji ma zostać zaprezentowany wzór ustawy dotyczącej traktowania aktywów cyfrowych jak walut. Regulacja odnośnie krypto ma być dostępna najpóźniej 18 lutego. Co to oznacza dla rosyjskiego rubla?

Rosja

Rosyjski rząd doszedł do porozumienia z centralnym bankiem krajowym w kwestii sporządzenia wzoru ustawy dotyczącej regulacji kryptowalutowych. Aktualnie obowiązujące prawo ma się zmienić na korzyść aktywów cyfrowych. Zgodnie z doniesieniami, Rosja ma zalegalizować kryptowaluty jako akceptowalny środek płatniczy.

Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno Bank Rosji przedłożył propozycję zakazu kopania krypto, a także kilku innych operacji na aktywach cyfrowych. Powodem takiego kierunku były obawy o bezpieczeństwo systemu finansów publicznych.

Pierwsze doniesienia o nowej legislacji pojawiły się we wtorek na łamach Kommiersanta. Kryptowaluty mają być rzekomo postrzegane na równi z rublem, a nie w roli cyfrowych aktywów finansowych. Ustawa ma być zaprezentowana oficjalnie do 18 lutego.

Regulacja może dotyczyć integracji mechanizmu dla cyrkulacji walut cyfrowych w ramach istniejącego systemu pieniężnego. Jednocześnie, ustawa zapewni kontrolę nad przepływem pieniędzy w instytucjach kredytowych. Zgodnie z zapewnieniami dziennikarzy, regulacje mają przyczynić się do „wyjścia z cienia przemysłu aktywów cyfrowych”.

System bankowy będzie jednak żądał odpowiedniego sprawdzenia identyfikacji lub licencjonowania operacji przekraczających wartość 600 tysięcy rubli (ok. 32 tys. PLN).
Transakcje, które nie będą działać zgodnie z proponowanym prawem, uznane zostaną za przestępstwo. Zdaniem dziennikarzy, wkrótce poznamy też wymiar kar za łamanie prawa kryptowalutowego.

Ważna zmiana czeka też giełdy krypto w Rosji, które będą musiały zapewnić zabezpieczenie finansowe w kwestii płynności i adekwatnego kapitału. Oficjelom chodzi o ochronę praw konsumentów zgodnie z proponowanymi zmianami w regulacjach prawnych. Firmy kryptowalutowe będą też musiały postawić na edukację swoich klientów.

W pracę nad ustawą zaangażowało się Ministerstwo Finansów, Federalna Służba Bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a także Federalny Urząd Skarbowy.

Popularne