. . .

Norweskie CBDC testowane na L2 Ethereum?

Rafał avatar
Rafał   2022-05-21 13:38

Według informacji podawanych przez Nahmii, rozwiązania skalującego Ethereum, bank centralny Norwegii, wybrał właśnie ten projekt do prac nad ich nadchodzącym eksperymentalnym projektem testowym CBDC.

ethereum l2

Norges Bank, czyli bank centralny Norwegii, po przeprowadzeniu konkurencyjnego procesu przetargowego zdecydował, że to Nahmii AS zbuduje środowisko piaskownicy (ang. sandbox) w ramach swojej eksperymentalnej strategii testowania CBDC. Norges Bank wykorzysta tę platformę w ramach szerszego dochodzenia w sprawie CBDC.

Norges Bank w swoich eksperymentalnych testach weźmie pod uwagę wiele dostępnych technologii, w tym również protokoły warstwy 2 blockchain. Warstwa 2 pozwala na wykorzystanie publicznego bezpieczeństwa blockchain, m.in. Ethereum, zapewniając jednocześnie zwiększoną wydajność.

Projekt sandbox obejmuje zarówno usługi techniczne, jak i blockchain, w ramach których Nahmii AS będzie budować, utrzymywać i szkolić użytkowników i partnerów Norges Bank. Ponadto oczekuje się, że test piaskownicy Norges Bank obejmie wszystkie główne banki norweskie, które również skorzystają z wiedzy technicznej Nahmii AS.

Jak do tej pory Norges Bank nie potwierdził tych informacji, jednak wydają się one zgodne z zapowiedzianych rok temu testach CBDC.

Publiczne łańcuchy bloków nie są w większości przypadków rozważane przez kraje dla tworzenia CBDC i wątpliwe, aby jakiś kraj zdecydował się na takie rozwiązanie, jednak działanie jako "specjalnie zaprojektowana" warstwa druga niesie ze sobą ciekawe możliwości.

Więcej o tym czym jest CBDC i dlaczego nie zagraża kryptowalutom tutaj:

cbdc

Popularne