. . .

Arbitrum odpala Nitro

Rafał avatar
Rafał   2022-09-01 11:54

Rok po starcie Arbitrum One, rozwiązania warstwy drugiej Ethereum, zespół Offchain Labs odpowiedzialny za rozwój projektu, wprowadził Arbitrum w kolejną fazę działania - Nitro.

Arbitrum Nitro

Arbitrum One zostało w pełni przeniesione do Nitro. Użytkownicy i programiści powinni już odczuwać wszystkie plusy i usprawnienia, jakie zaoferowała ta aktualizacja. Jakie to plusy?

  • Nawet 10-krtonie zwiększona przepustowość w porównaniu do poprzedniej wersji
  • Zaawansowana kompresja danych połączeń, która dodatkowo obniża koszty transakcji w Arbitrum
  • Kompatybilność z gas Ethereum
  • Dodatkowa interoperacyjność, w tym ściślejsza synchronizacja z blokami L1
  • i wiele więcej.

Jedną z ważniejszych aktualizacji z perspektywy technicznej jest to, że w wersji Nitro, zamiast używać AVM do instrukcji niskopoziomowych, zespół wykorzystuje WebAssembly (Wasm). Oznacza to, że na Arbitrum można teraz pisać i kompilować przy użyciu standardowych języków i narzędzi, zastępując wcześniej używany język i kompilator specjalnie zaprojektowany na potrzeby Arbitrum.

Jak możemy przeczytać w oficjalnej dokumentacji:

Architektura, w której implementacja EVM Geth może być używana bezpośrednio, jest cechą definiującą Nitro i jest głównie tym, o czym mówimy, gdy mówimy o „Nitro”. [..] możemy zaimplementować program ArbOS w Go i włączyć do niego (jako podmoduł) samo Geth, najczęściej używaną implementację Ethereum.

Jak podaje sam zespół, większość korzyści płynących z najnowszej aktualizacji, czyli niższe opłaty, większa prostota i kompatybilność z Ethereum, jest bezpośrednią lub pośrednią konsekwencją tego wyboru. 

arbitrum l2

Arbitrum to największe z rozwiązań warstwy drugiej Ethereum, które wykorzystuje technologię Optimistic Rollup.

Popularne