. . .

Lens Protocol - Zdecentralizowany Wykres Społecznościowy

Rafał avatar
Rafał   2022-07-06 10:49

Zbudowany na łańcuchu bloków Polygon projekt Lens to otwarty źródłowo "wykres społecznościowy”, który umożliwia programistom uruchamianie platform i profili mediów społecznościowych Web3. 

Lens Protocol

Platformy społecznościowe takie jak Facebook, czy Twitter korzystają ze scentralizowanych baz danych, które przechowują dane użytkowników. Wszystkie platformy działają oddzielnie, w zamkniętych ekosystemach w pełni kontrolowanych przez firmy posiadające wszystkie dane użytkowników. 

Lens Protocol ma na celu rozwiązanie głównych problemów w istniejących sieciach społecznościowych Web2, które korzystają ze scentralizowanej bazy danych, która nie pozwala przenosić informacji takich jak profil, znajomi i zawartość do innych sieci. Dane należą do jej operatora, a użytkownicy mogą korzystać z nich wyłącznie na jednej platformie. 

Lens Protocol decentralizuje platformy społecznościowe, pozwala użytkownikom na pełne posiadanie swoich danych oraz otwiera nowe sposoby monetyzacji treści.

Czym jest Lens Protocol?

Lens to otwarty źródłowo, w pełni komponowalny i zdecentralizowany wykres społecznościowy, który ułatwia budowanie platform społecznościowych Web3. Działa na blockchainie Proof of Stake Polygon.

Protokół został zbudowany od podstaw przez zespół, na którego czele stoi założyciel projektu Aave, Stani Kulechov. Stworzony z myślą o modułowości pozwala na dodawanie nowych funkcji, zapewniając jednocześnie niezmienną zawartość posiadaną przez użytkownika i wszystkie relacje społeczne. 

Dzięki temu jak działa Lens użytkownicy są właścicielami swoich danych i mogą je przenieść do dowolnej aplikacji opartej na protokole Lens. Twórcy nie muszą martwić się o utratę treści i odbiorców związaną z różnymi zasadami poszczególnych platform. Logowanie do zbudowanych na Lens aplikacji odbywa się za pomocą połączenia portfela Web3.

Każda aplikacja korzystająca z protokołu Lens Protocol przynosi korzyści całemu ekosystemowi, zamieniając grę o sumie zerowej we współpracę.

Wykres społecznościowy

Wykres społecznościowy to diagram ilustrujący powiązania między ludźmi, grupami i organizacjami w sieci społecznościowej. 

Wykres społecznościowy Lensźródło

Lens Protocol to w pełni komponowalny wykres społecznościowy, który stale może rozwijać swoje możliwości. Pozwala użytkownikom decydować, w jaki sposób chcą budować swój wykres społecznościowy i w jaki sposób chcą na nim zarabiać, o ile w ogóle chcą.

Jak działa Lens?

Podstawą działania Lens są NFT, które reprezentują każdy aspekt społecznościowy platform zbudowanych dzięki temu protokołowi. Użytkownicy muszą utworzyć profilowe NFT, które kontroluje dane konto. Właściciel danego profilowego tokena niezamiennego staje się właścicielem danego profilu.

W Lens możemy wyróżnić „profile” tworzone na Lens oraz „użytkowników”, czyli posiadaczy portfeli Web3, czy też adresów. Każdy adres może posiadać wiele profilowych NFT.

Aktualnie profile mogą być wybijane tylko przez adresy, które zostały umieszczone na białej liście przez zarządzanie, co ma zapobiegać masowemu wybijaniu wszystkich możliwych nazw. 

Właściciele profilów .lens mogą:

  • Publikować treści takie jak posty, komentarze (komentarz to „fragment treści ze wskaźnikiem do innej publikacji”) oraz “Mirror”, który jest odpowiednikiem „dzielenia się” treścią innego użytkownika.
  • Ustawiać moduł „follow” profilu. Różne profile mogą wymagać różnych zadań w celu ich śledzenia, np. mogą wymagać opłaty.
  • Ustawiać identyfikator URI obrazu profilu, czyli zdjęcie profilowe.
  • Ustawiać „dyspozytora” profilu, który może działać w imieniu właściciela i publikować treści.

Publikacje posiadają ContentURI, czyli odnośnik do konkretnej treści. Może wskazywać na tekst, obraz, wideo lub inną dowolną treść przechowywaną w zdecentralizowanym protokole takim jak IPFS, Arweave, lub dowolnej scentralizowanej bazie.

Użytkownicy mogą:

  • Obserwować profile, co powoduje wybicie unikalnego “follow NFT”.
  • Zbierać publikacje, czyli wybicie unikalnego dla danej publikacji “collect NFT”.

Lens NFT

Lens opiera się o NFT, co sprawia, że w przypadku gdy chcemy przestać kogoś obserwować musimy spalić lub przesłać na inne konto konkretne “follow NFT”. Follow NFT mają także wbudowane funkcje zarządzania, takie jak delegowanie głosów, aby umożliwić tworzenie społecznościowych DAO przy użyciu protokołu Lens. 

Kolekcjonowanie pozwalają twórcom zarabiać na swoich treściach. Jako że twórcy są właścicielami swoich treści za pośrednictwem protokołu, mogą pozwolić obserwatorom na zakup tych treści.

Token LENS?

Aktualnie Lens nie posiada własnego tokena, ale jak w przypadku każdego projektu kryptowalut, token zapewne pojawi się w przyszłości. 

Protokół posiada możliwości zbierania prowizji, które aktualnie nie są aktywne. 

Aplikacje działające na Lens

Największą aplikacją działającą aktualnie na Lens jest platforma społecznościowa Lenster. 

We wczesnej fazie rozwoju znajduje się także zdecentralizowana aplikacja społecznościowa typu „udostępnij, aby zarabiać” Phaver.

Zespół Lens zbudował także platformę Lensfrens, która pozwala odkrywać i śledzić profile o podobnej aktywności w sieci Web3.  

Podsumowanie

Lens Protocol ma na celu zrewolucjonizowanie mediów społecznościowych działających w oparciu o Web3 i zdecentralizowane funkcje pozwalające na pełną interoperacyjność między wszystkimi aplikacjami zbudowanymi na tym protokole.

Budowany przez weteranów branży krypto ma szansę odnieść sukces i warto śledzić jego rozwój. 

Popularne