. . .

Czym jest OpenDAO i SOS?

Rafał   2021-12-25 08:52

Czy to może być jeden z najgorętszych projektów jeszcze trwającego roku? Token SOS w ciągu kilkunastu godzin zyskał ogromne zainteresowanie będąc poniekąd tym, czego wszyscy oczekiwali od OpenSea. O co chodzi z OpenDAO i SOS?

kryptowaluta sos

OpenSea to największy rynek NFT. Ogromna popularność i miliony użytkowników skłoniły platformę to dalszego rozwoju, jednak wydaje się, że obrana ścieżka nie jest tą optymalną, zwłaszcza dla projektu, który tak wiele zawdzięcza społeczności kryptowalut i samym kryptowalutom.

Mowa oczywiście o IPO, czyli ofercie publicznej i wejściu na giełdy... ale te standardowe giełdy jak NASDAQ, nie na krypto-giełdy.

I choć kolejna firma powiązana z kryptowalutami i pierwsza tak mocno z NFT wychodząca "w świat" nie jest niczym negatywnym dla branży - wręcz przeciwnie - tak oburzenie użytkowników było i nadal jest czuć. 

I tutaj, cały na biało, wjeżdża OpenDAO.

Pamiętajcie, że artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a ryzyko w tym wypadku jest ogromne.

Co to OpenDAO?

OpenDAO jest nowym projektem, który zrobił coś, czego entuzjaści NFT i platformy OpenSea raczej nie mogą oczekiwać - airdrop tokena SOS

Jak możemy przeczytać:

$SOS jest wdzięczny wszystkim twórcom, kolekcjonerom i rynkom NFT za pielęgnowanie całego ekosystemu NFT. Specjalne podziękowania kierujemy do OpenSea za wiodącą pozycję w promowaniu handlu NFT. Aby oddać hołd, wybraliśmy kolekcjonerów OpenSea do przeprowadzenia naszego airdropu.

Czym jednak będzie zajmować się OpenDAO?

Według początkowej wizji swoje 20% podaży SOS przeznaczoną na rekompensaty zweryfikowanym ofiarom oszusta na OpenSea, dotacje dla projektów biorących udział w ekosystemie SOS, a także na wsparcie dla wschodzących artystów, społeczności NFT i "ochronę dzieł sztuki".

Patrząc na poprzedni sukces ConstitutionDAO i niesamowicie szybką ekspansję SOS może to być najciekawszy projekt ostatniego tygodnia 2021 roku. Zwłaszcza w czasach gdy w mediach toczy się ostra debata kpiąca z Web3 i (często błędnie) sugerująca, że jedynie VC, czyli firmy inwestujące w projekty na wczesnym etapie rozwoju, zarabiają na krypto, a społeczność dostaje "resztki".

Airdrop SOS - choć niekoniecznie temu miał służyć - jest też kreowany przez społeczność jako pewnego rodzaju "środkowy palec" dla przeciwników Web3 i udowadniający, że możliwości w kryptowalutach są ogromne, a wzbogacić mogą się wszyscy aktywnie w nich uczestniczący... i to nie pierwszy raz.

Czym jest kryptowaluta SOS?

SOS to token platformy OpenDAO działający w sieci Ethereum. Podaż tokena SOS to 100 bilionów, a dystrybucja wygląda następująco:

  • 50% airdrop do użytkowników OpenSea
  • 20% zachęta do stakowania
  • 20% OpenDAO
  • 10% zachęty LP

opendao i jej kryptowaluta sos

Airdrop SOS może odebrać każdy, kto w przeszłości zakupił NFT na platformie OpenSea poprzez połączenie portfela ze stroną theopendao.com.

Warto zaznaczyć, że chociaż smart kontrakt został już nie raz przeanalizowany i nie wygląda na scam, połączenie portfela MetaMask jest przez każdego wykonywane na własne ryzyko!

Update: Kolejna analiza, która wydaje się potwierdzać że odbiór airdropu jes bezpieczny dla naszych środków, a także świetnie wskazuje na niebezpeiczeństwa związane z SOS:

OpenDAO i SOS to największy projekt ostatniego tygodnia 2021 roku?

Token wystartował ledwie wczoraj (24.12) i już zyskuje ogromną popularność. Mimo tego, iż jest dostępny za darmo, w formie airdropu, wiele osób nie ma zamiaru sprzedawać SOS tak tanio, głównie "dla zasady" i udowodnienia "czegoś", co nie zmienia faktu, że ryzyko dużych wahań jest ogromne, a ewentualna inwestycja w SOS może skończyć się źle.

DAO - a zwłaszcza takie wywołane ruchem społeczności (np. ConstitutionDAO) - potrafią osiągać ogromny sukces. Dodając do tego "memowatość podażową" i cenę na poziomie 0,00000638 USD może do być mieszanka, która eksploduje bardziej efektownie niż niejeden fajerwerk za kilka dni.

Czy jednak tak się wydarzy?

Już dzisiaj giełda KuCoin zatweetowała, że usłyszała sygnał SOS, Bybit już dodaje token do swojej oferty, a społeczność OpenDAO rośnie jak na drożdżach. W ciągu kilkunastu godzin od startu, token SOS posiada już niemal 100 000 adresów w sieci Ethereum! To więcej niż np. ENS, który przecież również rozdał swoje tokeny, choć narracja była zgoła inna. ENS podkreślało, że nie daje darmowych pieniędzy, tylko odpowiedzialność. SOS daje darmowe pieniądze...

Ryzyko jest spore, a nawet ogromne, dlatego warto przemyśleć za i przeciw przed ewentualną inwestycją.

Airdrop SOS można odebrać bez większych obaw (choć na własną odpowiedzialność) i zrobić z nim co nam się tylko podoba.

Popularne