Bank Centralny w Korei Południowej aktualnie testuje rozwiązania płatności krypto w systemie offline. Celem pilotażu CBDC jest sprawdzenie, na ile takie płatności są możliwe pomiędzy użytkownikami poza siecią Internet. Testy odbywają się przy udziale giganta elektronicznego, firmy Samsung i jej flagowych smarfonów Galaxy.
Jeszcze w maju bieżącego roku bank poszukiwał dostawcy technologii, która pozwoliłaby na implementację rozwiązań CBDC. Padło na firmę Ground X, której platforma Klaytn będzie hostem dla cyfrowych walut banku centralnego. Przedsiębiorstwo to jest spółką zależną od koreańskiej potęgi w dziedzinie komunikacji, firmy Kakao.
O co chodzi w cyfrowych walutach banku centralnego, czyli CBDC? Idea ta polega na zapewnieniu cyfrowej alternatywy dla klasycznych walut fiducjarnych w danym kraju. Niektóre rozwiązania oparte są na blockchainie, inne ledwie „inspirowane” łańcuchem bloków. Wiele krajów prowadzi obecnie testy tego rozwiązania. Warto podkreślić trwający pilotaż CBDC w Chinach, które gospodarczo stale rywalizują z Koreą Południową.
CBDC w Korei Południowej
Południowokoreański pilotaż cyfrowych walut banku centralnego rozpoczął się 28 czerwca 2021 roku. The Korean Times podaje, że program ma na celu sprawdzenie, czy „możliwe jest dokonywanie płatności przy pomocy telefonu i użyciu waluty cyfrowej bez dostępu do Internetu”. Projekt ma również potwierdzić, na ile będzie się dało „wysyłać przelewy na inne telefony lub połączone konta bankowe”.
Pierwsza faza pilotażu ma się zakończyć w grudniu i skupiać się na ocenie przydatności systemu. Drugi etap testów potrwa od stycznia do czerwca 2022 i oceni praktyczne możliwości centralnego Banku Korei.
Współpracujący z bankiem Samsung integruje kryptowaluty od 2019 roku. Już Galaxy S10 posiadał wbudowany portfel krypto, zaś seria S20 poszerzyła zintegrowaną funkcjonalność. Telefony Samsunga zostały zintegrowane z funkcją Blockchain Keystore, która umożliwia bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych na urządzeniach mobilnych.
Jeśli pilotaż odniesie sukces, Korea będzie pierwszym na świecie krajem, który wprowadzi oparte na CBDC alternatywy dla Apple Pay czy Google Pay.