. . .

Banki w USA wzywa się do współpracy z firmami krypto

Wlad   2021-08-03 18:06

American Bankers Association sugeruje bankom w USA podjęcie współpracy z firmami kryptowalutowymi. Stowarzyszenie przygotowało dla banków raport o potencjalnych zyskach wynikających z takiego zachowania. Tekst zatytułowany „Zrozumieć krypto: co powinny wiedzieć banki” wzywa instytucje do włączenia kryptowalut do usług bankowych.

bank

Raport opublikowany przez American Bankers Association (ABA) podkreśla rosnące znaczenie Bitcoina i kryptowalut we współczesnych finansach. Analitycy zwracają w nim uwagę na coraz większe potencjalne zyski, które wynikają z niemalejącego zainteresowania produktami krypto. 

Na 20 stronach raportu znaleźć można sugestie różnych przypadków wykorzystania kryptowalut przez banki. Dokument opisuje modele przychodów, a także poszczególne kwestie regulacyjne dla każdego przypadku zastosowania krypto. 

Pracownicy ABA przedstawili również przegląd aktywów cyfrowych z dołączonym do niego słowniczkiem. W ten sposób udało im się odwzorować działalność biznesów krypto w odniesieniu do produktów i usług bankowych.

Obustronne korzyści ze współpracy banków i branży krypto

Rentowność branży kryptowalutowej rośnie, a potencjalna współpraca amerykańskich banków z firmami krypto może przynieść obopólne korzyści. Banki zyskałyby nowych partnerów, a co za tym idzie kolejnych klientów. Z kolei firmy krypto mogłyby otrzymać dostęp do systemów płatności, by odciążyć depozyty w walutach fiducjarnych.

Wśród proponowanych rozwiązań dla banków znajdują się płatności oparte na blockchainie. Zdaniem analityków, takie wyjście pozwoliłoby szybciej i wydajniej dokonywać transakcji międzynarodowych. Raport wskazuje też, w jaki sposób wykorzystać blockchain do stworzenia tańszych i bezpieczniejszych procesów kredytowych.

Do tego dochodzą możliwości wynikające z procedur bezpieczeństwa KYC/AML, tożsamości cyfrowej, sprawozdawczości. Banki mogłyby potencjalnie oferować swoje usługi biznesowe także firmom krypto.

Oprócz aktywów cyfrowych, raport podkreślił też znaczenie sektora DeFi. Wspomniano w nim o dostarczaniu rozwiązań e-portmonetek czy kont do zarabiania na odsetkach. Ogólnie rzecz biorąc, dokument ABA wychwala potencjalne korzyści współpracy banków z firmami krypto. Pozostaje czekać na oficjalne stanowisko bankowców. 

Popularne