. . .

Co się dzieje z USDC i innymi stablecoinami?

Rafał avatar
Rafał   2023-03-11 11:42

Jeden z największych i najbardziej zaufanych stablecoinów na rynku właśnie przeżywa ogromny kryzys. USDC - bo o nim oczywiście mowa - stracił swoje powiązanie z dolarem i aktualnie kosztuje już 10 centów mniej niż powinien. Co się dzieje z USDC?

USDC depeg Circle

Ostatnie wydarzenia na rynku kryptowalut wydawały się iść w lepszym kierunku. Niestety kończący się już tydzień zalała fala negatywnych informacjami. Jednak nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. 

Wszystko zaczęło się od upadku przyjaznego kryptowalutom banku Silvergate, za którym podążył kolejny pozew przeciw giełdzie kryptowalut - tym razem KuCoin, w którym stwierdzono, że Ether to papier wartościowy, a także dowiedzieliśmy się o planach na nowy podatek od energii wykorzystywanej do kopania BTC w USA.

To wszystko nałożyło się na siebie w jednym czasie, jednak nie jest powodem, dla którego dzieje się dziś to, co obserwujemy na rynku stablecoinów. Powodem jest Silicon Valley Bank.

Silicon Valley Bank

Niesamowicie szybko potoczyły się sprawy Silicon Valley Bank, jednego z największych banków w USA, który zarządza ponad 200 mld dolarów i skupia się na startupach technologicznych. 

W piątek Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała o zamknięciu banku przez Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji. Wszystkie depozyty do kwoty 250 tys. USD podlegają ubezpieczeniu i klienci będą mogli odebrać swoje środki już w poniedziałek.

Problem w tym, że bank służył w dużej mierze startupom, których środki znacznie przekraczają ubezpieczoną kwotę. Mówi się nawet, że ponad 97% klientów banku posiadało więcej i mogą mieć kłopoty z szybkim odebraniem swoim pieniędzy. Co więcej, bank został zamknięty ze względu na problemy i straty, które poniósł, więc to oczywiste, że nieznana jeszcze część depozytów zostanie zapewne przez firmy stracona (chyba że nadejdzie jakiś ratunek).

Jednym z takich klientów jest Circle, który odpowiada za stablecoina USDC, którego kapitalizacja jeszcze kilka dni temu przekraczała 43 mld USD.

Circle

Zgodnie z informacjami, jakie podała firma odpowiedzialna za USDC, w banku Silicon Valley przetrzymywali oni 3.3 mld USD.

Circle straciło - przynajmniej na razie - dostęp do części pieniędzy, które stoją za USDC, a więc w teorii stablecoin nie jest teraz wystarczająco zabezpieczony i to właśnie jest powodem aktualnego spadku ceny USDC w stosunku do dolara.

Zgodnie z danymi z marca, które podaje firma posiadali oni 11 mld, które znajdowało się w gotówce (wspomniana część w banku Silicon Valley).

Circle rezerwy usdcwww.circle.com/en/transparency

DAI i FRAX

Podobna sytuacja “depegu” dotyczy jednak nie tylko USDC, ale też dwóch największych zdecentralizowanych stablecoinów DAI i FRAX. Co jest powodem ich rozjazdu z ceną dolara?

Dokładnie to samo, ponieważ oba te stablecoiny w dużym stopniu są zabezpieczone właśnie… USDC, co nieco poddaje pod wątpliwość ich decentralizację, ale nie o tym. 

Cena USDC i niepewność z nim związana dotyczy ich równie mocno co stablecoina od Circle (FRAX jest zabezpieczony niemal w całości USDC).

To oczywiście może negatywnie odbić się na projektach DeFi, które głównie polegają na USDC i jego dotychczasowej stabilności oraz reputacji, która wbrew pozorom wcale nie została zachwiana. 

Warto w tym miejscu dodać, że cała ta sytuacja nie ma miejsca ze względu na jakiś hazard podejmowany przez Circle, czy oszukiwanie klientów (tak jak to robiło FTX), ani tym bardziej ze względu na ryzykowne mechanizmy (nie jest to UST!). Powodem jest błyskawiczny upadek jednego z największych banków w USA.

Nawet jeśli zrobiłoby się bardzo źle, to w ciekawym wpisie o ostatecznej “podłodze”  cenowej mówi nam Hal Pres:

Podsumowanie

Na rynku bankowym panuje teraz panika, a kryptowaluty oberwały rykoszetem. Jest to dość ważne - To nie rynek kryptowalut jest powodem aktualnych problemów Silicon Valley Bank, a takie głosy również się pojawiały.

Nieco więcej o tej sytuacji można przeczytać choćby w tym wpisie:

USDC i inne stablecoiny jeszcze przez pewien czas mogą mieć problemy ze względu na niepewność co do rozwiązania całej tej sytuacji. Choć nie jest idealnie, nie jest też aż tak źle jak wygląda. Przynajmniej jeśli chodzi o tę konkretną sytuację…

Scentralizowane stablecoiny takie jak USDC są najlepszym i jednocześnie najgorszym co oferują kryptowaluty, ale o tym kiedy indziej.

Popularne