. . .

To koniec USN - stablecoina działającego na NEAR

Rafał avatar
Rafał   2022-10-25 14:30

Wystartował w kwietniu 2022 roku jako półalgorytmiczny stablecoin działający na NEAR, by po zaledwie dwóch miesiącach porzucić tę drogę i przesiąść się na system zabezpieczenia 1:1. To też nie pomogło. USN przestaje istnieć, ale bynajmniej nie jest to rug pull.

near

USN miał być odpowiedzią na potrzebę posiadania natywnego dla NEAR stablecoina. Niestety po upadku Terra algorytmiczne i półalgorytmiczne stablecoiny znajdują się na równi pochyłej i USN nie jest żadnym wyjątkiem.

Zespół projektu podjął decyzję o zakończeniu tego eksperymentu:

USN napotkał wiele przeszkód w ciągu ostatnich kilku miesięcy ze względu na zwiększony nacisk ze strony regulatorów i zmiany w postrzeganiu rynku w wyniku ostatnich głośnych incydentów. W wyniku tych problemów podjęliśmy trudną decyzję o zamknięciu projektu USN w sposób kontrolowany i odpowiedzialny, w sposób zapewniający ochronę posiadaczom USN.

Jak możemy wyczytać w oficjalnym komunikacie, wiosną 2022 r. ryzyko niedostatecznego zabezpieczenia zmaterializowało się. Luka w zabezpieczeniu ma wynosić aż 40 mln USD.

Aby rozwiązać problem, który mógłby znów zakończyć się stratą pieniędzy przez inwestorów, Decentral Bank odpowiedzialny za projekt stablecoina, skontaktował się z fundacją NEAR w celu pomocy przy spłacie zadłużenia i zapewnieniu, że użytkownicy odzyskają całość swoich pieniędzy.

Na szczęście straty nie były na tyle duże, aby nie dało się nic zrobić, więc NEAR Foundation zdecydowało się na utworzenie i zasilenie wspomnianą wyżej kwotą programu USN Protection Programme operowanego przez White Knight Protection Inc.

40 mln pozwoli wszystkim użytkownikom odebrać USN w stosunku 1:1 w USDT.e.

Rezerwa USN nadal posiada 5.7 mln NEAR o wartości niemal 17 mln USD, o których losie ma zdecydować społeczność projektu. Decentral Bank oświadczył, że współpracuje z Proximity oraz Aurora w celu przekazania tych funduszy.

Na sam koniec zespół przeprosił społeczność NEAR za całą zaistniałą sytuację. Dość jasne jest już to, że tego typu stablecoiny nie mają racji bytu na rynku i chyba jedynym wyjątkiem jest projekt FRAX, i to tylko dlatego, że znaczną większość jego "algorytmicznego" zabezpieczenia, czyli ponad 93%, stanowi USDC... 

 

Popularne