. . .

Salwador – pierwszy kraj na świecie, który zaakceptuje Bitcoin, jako legalny środek płatniczy

Wlad   2021-06-07 06:29

Salwador to niewielkie państwo położone w Ameryce Środkowej, które już wkrótce ma akceptować nowy prawny środek płatniczy – Bitcoin. Prezydent, a zarazem szef rządu tego kraju, Nayib Bukele, planuje wprowadzenie w tym celu specjalnej ustawy. Takie rewelacje Bukele ogłosił podczas tegorocznej konferencji Bitcoin 2021 w Miami. Technologie płatności w Salwadorze ma obsługiwać firma Strike, która dostarcza cyfrowy portfel kryptowalut.

Salwador
Salwador

Rewolucja Bitcoin

Do tej pory jedyną oficjalną walutą w środkowoamerykańskim państwie Salwador jest dolar amerykański. Proces legislacyjny, jaki ma wkrótce ruszyć z inicjatywy prezydenta Nayiba Bukele, ma doprowadzić do powszechnej akceptacji Bitcoina w roli prawnego środka płatniczego. Jeśli się tak stanie, Salwador będzie pierwszym na świecie krajem, który zdecyduje się na taki krok.

Nayib Bukele występował niedawno na konferencji Bitcoin 2021 w Miami, podczas której wyraził swój optymizm odnośnie kryptowaluty. Zapowiedział wtedy, że kraj będzie współpracował z firmą Strike. Przedsiębiorstwo to zajmuje się rozwijaniem portfela kryptowalutowego i ma pomóc zbudować nowoczesną infrastrukturę płatniczą w Salwadorze.

Jack Mallers, założyciel platformy płatniczej Strike skomentował, że decyzja Salwadoru „dla Bitcoina odbije się echem na całym świecie”. Powiedział także:

Co jest przełomowe, to fakt, że Bitcoin jest jednocześnie największym aktywem rezerwowym, a także perfekcyjną siecią finansową. Posiadanie kryptowaluty daje możliwość ochrony rozwijających się ekonomii przez potencjalnymi wstrząsami inflacji walut fiducjarnych.

Salwador i jego sytuacja finansowa

Jeśli rząd Salwadoru zaanonsuje Bitcoin, jako prawny środek płatniczy, będzie to sytuacja bez precedensu. Kryptowaluta dołączy do dolara amerykańskiego, choć jej realny wpływ widoczny będzie gdzie indziej. W kraju tym operuje się głównie gotówką, a około 70% mieszkańców nie posiada nawet konta bankowego czy karty płatniczej.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego za rok 2018, Salwador zajmuje 103. miejsce pod względem nominalnego PKB. Co ciekawe, przekazy pieniężne (głównie przesyłane do kraju przez migrantów) stanowią aż 20% produktu krajowego brutto.

Dzień, w którym Bitcoin stanie się prawnym środkiem płatniczym, będzie przełomowy w dziejach nie tylko Salwadoru, ale i całego świata. Projekt ma ogromne szanse na sukces, gdyż prezydent kraju jest jednocześnie głową rządu. Co więcej, firma Strike już w marcu uruchomiła swoją aplikację płatniczą w Salwadorze. W zawrotnym tempie stała się ona numerem jeden pod względem pobrań.

Najbliższe dni przyniosą prawdopodobnie odpowiedź na pytanie, czy rewolucja finansowa w Salwadorze faktycznie się powiedzie. Pozostaje nam bacznie przyglądać się doniesieniom z tego środkowoamerykańskiego państwa. 

Popularne