. . .

Współtwórca Reddit i Solana Ventures łączą siły w ramach stumilionowej inicjatywy Web 3

Wlad   2021-11-10 08:24

100 mln USD – taką wartość ma mieć wspólne przedsięwzięcie współtwórcy platformy Reddit i firmy Solana Ventures. Ich celem jest stworzenie platformy mediów społecznościowych opartych o technologię sieci Web 3.0. Po raz kolejny główny nurt zamierza iść z krypto ręka w rękę.

Reddit

Alexis Ohanian (współtwórca Reddit) oraz Raj Gokal (współtwórca Solana Ventures) ogłosili wspólnie nowy projekt. Panowie chcą dać światu zupełnie nowe medium społecznościowe, które oparte będzie o technologię sieci Web 3.0.

Ogłoszenie ujrzało światło dzienne w trakcie trwania konferencji Solana Breakpoint w Lizbonie. Warto dodać, że Gokal został ostatnio zbanowany na Twitterze, a największy gigant social media, Facebook, zmienił nazwę na Meta.

Wyścig o palmę pierwszeństwa w mediach społecznościowych trwa, zaś inwestycje Ohaniana i Gokala miały początkowo być zasilone kwotą 50 mln USD, jednak już na scenie, podczas dyskusji, zmieniono zdanie i "tak o" dorzucono kolejne 50 mln. Współtwórca Solana Ventures stwierdził, że „potrzebuje uwolnić się od scentralizowanych social media”, a także „odciąć się od Twittera”.

Podczas konferencji, Gokal mówił o potrzebie stworzenia nowego Twittera, Facebooka czy Instagrama. Choć nie znamy szczegółów projektu w ramach sieci Web 3.0, słuchacze podczas panelu wyrazili swoją aprobatę, oklaskując pomysł.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie możemy być świadkami kolejnych tego typu doniesień ze świata zdecentralizowanych aplikacji. Mark Zuckerberg, ogłaszając rebranding swojej marki Facebook, spowodował wzrost zainteresowania alternatywnymi produktami społecznościowymi.

Do gry wchodzi też była bliska współpracowniczka Zuckerberga, Frances Haugen. Kontynuuje ona swoją krytykę dawnego pracodawcy, oskarżając Facebooka o „toksyczność” mediów firmy. Pojawiają się też oskarżenia związane z dezinformacją, brakiem prywatności czy brakiem politycznej bezstronności.

Zdecentralizowane media społecznościowe mogą być odpowiedzią na rosnące potrzeby zmian w tym sektorze. Aktualnie w sieci funkcjonują platformy takie, jak Voice czy Mastodon. 

Bardziej transparentne, kontrolowane przez społeczność użytkowników i bez algorytmów odpowiedzialnych za treści. Tak może wyglądać przyszłość social media. Czy projekt współtwórców Reddit i Solana Ventures się powiedzie? Przekonamy się już wkrótce.

Popularne