. . .

Tron zapowiada zdecentralizowany stablecoin

Rafał avatar
Rafał   2022-04-21 15:26

Zapowiedź Tron DAO przyszła znikąd, ale nie jest wielkim zaskoczeniem. USDD, czyli nowy stablecoin, który już wkrótce pojawi się na Tron ma być "najbardziej zdecentralizowanym stablecoinem w historii ludzkości". Brzmi poważnie, a co wiemy?

Tron USDD

Tron DAO na swoim koncie na Twitterze zapowiedziało nowy projekt, który o ile jest niespodzianką, nie powinien budzić zdziwienia patrząc na sukces UST.

USDD (Decentralized USD), o którym mowa to zdecentralizowany algorytmiczny stablecoin sieci Tron, który zostanie uruchomiony na 5 maja 2022 r.

Jak możemy przeczytać w oficjalnej zapowiedzi:

Jako najbardziej zdecentralizowany stablecoin w historii ludzkości, USDD sprawi, że finanse będą dostępne dla wszystkich dzięki zastosowaniu matematyki i algorytmów. Będzie istnieć wiecznie bez polegania na jakiejkolwiek scentralizowanej jednostce.

Jak ma działać USDD?

Protokół USDD będzie działać w sieci TRON, która znana jest z tego, że służy właściwie tylko do przesyłania stablecoinów, ale za to jest w tym liderem. Decyzja o wprowadzeniu własnego stablecoina i tak pojawiła się dość późno. 

USDD jako algorytmiczny stablecoin będzie działał właściwie identycznie do najpopularniejszego rozwiązania tego typu na rynku, czyli UST i Terra. Jeśli ktoś wie jak utrzymywany jest "peg" UST, czyli jego powiązanie wystarczy, że zastąpi UST>USDD i LUNA>TRX.

Utrzymywanie powiązania ceny odbywa się za pomocą arbitrażu. Gdy cena rynkowa USDD spadnie, będzie można kupić je z rynku i otrzymać TRX o większej wartości, jeśli cena wzrośnie ponad $1, można będzie wybić USDD i sprzedać go na rynku z zyskiem.

Jeśli chodzi o wybijanie USDD, z whitepaper projektu wynika, że system będzie działał nie tyle podobnie, co identycznie do Terra. Nie, żebym czytał dokumentacje i whitepapery projektów, ale mam wrażenie, że niektóre części opisu "białej księgi" zostały wręcz skopiowane z Terra...

W sumie skoro robi się dokładnie to samo, to czemu nie użyć gotowca? W każdym razie spalanie TRX już występuje w sieci Tron, więc kolejny taki mechanizm nie powinien stanowić większego problemu.

Jak USDD pojawi się na rynku?

USDD zostanie wydany i wprowadzony do obiegu 5 maja. TRON DAO  i instytucje umieszczone na białej liście będą pierwszymi, którzy wybiją USDD.

Pomijając Tron, USDD będzie dostępny w sieciach Ethereum i BNB po uruchomieniu za pośrednictwem protokołu BitTorrent.

Twórca Tron, Justin Sun, również skomentował powstanie USDD:

TRON rozpoczyna rewolucję, łącząc wszystkie zasoby w celu stworzenia USDD, przenosząc rozwój stablecoinów na wyższy poziom.

Nie mam absolutnie nic do Tron, opisałem go z resztą dość obiektywnie (mam nadzieję) tutaj:

tron

Jednak takie słowa, gdy właściwie kopiuje się (może nie 1:1, ale jednak) whitepaper innego projektu, brzmią nieco... śmiesznie? Nawet przykład dotyczący arbitrażu jest taki sam?! Serio?Weź zmień chociaż 0.9 na 0.95, albo 0.99.Takie trudne?

To wszystko i zapewne gniew Lunatyków, nie zmienia jednak faktu, że Tron ma środki i użytkowników, więc taki stablecoin może być kolejnym, który skończy wysoko w rankingach i osiągnie niemały sukces. 

Popularne