. . .

Square planuje stworzyć zdecentralizowaną giełdę

Wlad   2021-08-30 08:04

Według najnowszych doniesień z obozu Square, szykują się spore zmiany i innowacje. Założyciel i szef platformy, Jack Dorsey, odkrywa karty przed planowanym stworzeniem zdecentralizowanej giełdy Bitcoina. Najnowszy twór w ramach DEX ma nosić nazwę TBD.

Square

Platforma Square od lat dostarcza wygodne narzędzie o nazwie Cash App, dzięki któremu użytkownicy łatwo mogą kupować i sprzedawać Bitcoina. Jednakże, według założyciela i szefa platformy, to za mało. Jack Dorsey chce stale utrzymywać się w kryptowalutowej awangardzie, stąd nieustannie opracowuje nowe pomysły i technologie.

Najnowszym „dzieckiem” Dorsey’a i Square ma być produkt o nazwie TBD. Dziś już wiemy, że owiany tajemnicą przez ostatnie tygodnie projekt, to nic innego, jak planowana giełda DEX.
Plan działania opiera się na stworzeniu zdecentralizowanej giełdy opartej na Bitcoinie. Z drugiej strony, ma ona dawać użytkownikom szeroką gamę możliwości wymiany walut fiducjarnych na BTC.

Giełdy DEX, w przeciwieństwie do Coinbase czy Binance, nie posiadają centralnego pośrednika nadzorującego wymianę aktywów. Ich działalność nie podlega żadnym zgodom, zaś wymiany kryptowalut zachodzą bezpośrednio pomiędzy uczestnikami. DEX nie pozwala jednak na używanie walut fiat podczas wymiany.

Wizja firmy Square jest zgoła inna. Projekt TBD ma łączyć w sobie wolność i bezpośredniość giełd zdecentralizowanych z możliwością wymiany w parach krypto-fiat (np. BTC-USD).
Mike Brock, który stoi na czele TBD, wyraża wiarę w BTC w roli natywnej kryptowaluty Internetu. Projekty takie, jak giełdy DEX, mają za zadanie przeniesienie ośrodka ciężkości całej sieci do świata bardziej zdecentralizowanego. W przypadku pomysłów TBD, działania te mają opierać się w całości na Bitcoinie. Choć sam Dorsey nie wyklucza wsparcia się również innymi łańcuchami bloków w przyszłości.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, kiedy firma Square zamierza wystartować ze swoim nowym produktem w sieci. Wiemy natomiast, czym ma być projekt TBD, który dołączy do innego nowego pomysłu Square – sprzętowego portfela kryptowalut.

Popularne