. . .

Skąd ostatni wzrost wartości LUNA i czy będzie nadal trwał?

Rafał   2021-12-09 19:35

Projekt Terra przez długi czas pozostawał poza głównym zainteresowaniem wielu mediów by po cichu, ale regularnie budować swoją pozycję, która w ostatnim czasie urosła do poziomów nie tylko absolutnie topowej platformy smart kontraktów, ale i „domu” (niemal) największego zdecentralizowanego stablecoina - UST.

kryptowaluta terra luna

Długo wyczekiwany wzrost ceny skutkującym wejściem LUNA do top 10 ucieszył wielu posiadaczy kryptowalut w Polsce, gdyż ten projekt posiada jedną z największych społeczności w naszym kraju. Pytania, jakie zadają sobie osoby niezaznajomione z Terra, brzmią zapewne; skąd ten wzrost, czy jest podyktowany czymś więcej i ma odzwierciedlenie w fundamentach projektu oraz oczywiście, czy będzie trwał i warto zakupić LUNA? 

Pamiętając, że nie jest to porada inwestycyjna, postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Skąd ostatni wzrost wartości LUNA?

Sam wzrost wartości w ciągu ostatnich 2 tygodni, nie byłby aż tak imponujący (jak na standardy kryptowalut) gdyby nie to, że zbiegł się ze spadkami na rynku. Od 26 listopada cena LUNA wzrosła o 80% do dzisiejszej wartości $70.  W tym samy czasie, w porównaniu do BTC, wzrosła jednak aż o 110% pokazując ogromną siłę. 

Dzięki tym ruchom LUNA wdarła się do top 10 wyprzedzając dwa memcoiny Dogecoin i Shiba Inu, które do tej pory ku zdziwieniu… niemal wszystkich, znajdowały się wyżej, a także bardzo poważne projekty jak CRO i AVAX. 

Na to, by znaleźć się jednym z topowych projektów pod względem kapitalizacji Terra pracowała bardzo długo i nie jest to wzrost podyktowany jedynie chwilowym FOMO, a niesamowicie mocnymi fundamentami, świetną tokenomiką oraz rosnącą w szybkim tempie adopcją.

Columbus-5 i jego skutki

Aktualizacja Columbus-5, wprowadziła wiele zmian, ale oprócz spalania całego LUNA potrzebnego do wybicia UST (wcześniej część trafiała do specjalnej puli) równie ważną zmianą - o ile nie ważniejszą - było wprowadzenie IBC. 

Protokół IBC wprowadził Terra do wielołańcuchowego ekosystemu, który bardzo potrzebował nie tyle LUNA, ile jej stablecoina UST i jest to jeden z kluczowych powodów ostatnich wzrostów. Ogromny skok adopcji UST sprawił, że popyt na natywną walutę sieci wzrósł i doprowadził do ostatnich, pozytywnych ruchów cenowych. 

O tym czym jest i jak działa IBC powstał artykuł, do którego zapraszam:

IBC

Tokenomika LUNA

Kolejną z zalet projektu, skutkującą dziś sporym wzrostem ceny LUNA jest jej tokenomika. Jeśli czytałeś nasz przewodnik po Terra, powinieneś wiedzieć, że oprócz funkcji typowych dla „platformy smart kontraktów” LUNA jest wykorzystywana do stabilizacji ceny i wybijania UST, czyli jednego z największych stablecoinów na rynku. 

Stabilizacja ceny odbywa się poprzez tzw. arbitraż. UST nie jest sztywno powiązany z ceną dolara, ale utrzymanie wartości jak najbliższej $1 odbywa się poprzez spalanie, lub wybijanie LUNA. 1 USD wartości w LUNA zawsze może zostać wymieniony na 1 UST i odwrotnie. Jeśli cena rynkowa UST rośnie (np. $1.01), można zarobić na różnicy pomiędzy otrzymanymi UST a sprzedanymi na rynku. 

Wraz ze wzrostem adopcji głównego stablecoina sieci Terra, LUNA musi być spalana w celu wybijania nowych UST, na które zapotrzebowanie cały czas rośnie.

Oczywiście sam mechanizm nie zapewnia wzrostu ceny, ale rosnący poziom adopcji UST, a także coraz większa liczba projektów budujących swoje rozwiązania na Terra sprawia, że zwiększa się popyt na LUNA.

Kurcząca się podaż

Jedną z najważniejszych zmiennych, która wpływa na ostatni wzrostu ceny jest kurcząca się podaż LUNA, która zgodnie z opisanym powyżej systemem jest potrzebna do wybijania UST. 

20 listopada zakończono spalanie LUNA do UST z „Community Pool”, do której trafiała część LUNA przed aktualizacją Columbus-5. Przez wielu było to nazwane „sztucznym” pompowaniem podaży UST i poniekąd tak było, jednak wzrost adopcji widoczny jest gołym okiem już po zakończeniu tego procesu. Zostało spalone niemal 90 mln LUNA, co zakończyło się wybiciem 2,705,987,179 UST, jednak od 10 listopada podaż UST wzrosła z 2.9 mld do dzisiejszej wartości ponad 8.5 mld. Troszkę więcej niż 2,7 mld…

Według danych terra.smartstake tylko od momentu zakończenia spalania „seigniorage”, czyli od 20 listopada, spalono już niemal 20 mln LUNA.

spalanie LUNA

Jak widać na powyższej grafice od 25 listopada codziennie (z jednym wyjątkiem) płonie ponad 1 mln LUNA, co skutkuje znacznym zmniejszeniem się dostępnej podaży.

Przypomnijmy też, że na dzień dzisiejszy podaż LUNA to 379,933,696, jednak ponad 83% z tego - aż 317,118,357 - jest zablokowane w stakingu.

TVL

Nawet najlepiej zaprojektowany łańcuch bloków bez budujących na nim projektów i korzystających z niego użytkowników nie osiągnie długoterminowego sukcesu. LUNA rozwijała się przez cały 2021 rok, w którym osiągnęła piąty co do wielkości wzrost ceny (jeśli chodzi o kryptowaluty znajdujące się w top 100). Od 1 stycznia 2021 r. cena LUNA wzrosła o ponad 11000%.

Ten wzrost jest widoczny nie tylko w cenie, ale także w TVL, czyli wskaźniku zablokowanej wartości w protokołach.

LUNA TVLgrafika: DeFi Llama

Zauważalny jest niemal stały wzrost przez cały 2021 rok, ale to właśnie 26 listopada rozpoczął się gwałtowny skok TVL (podyktowany także wzrostem ceny LUNA). Ponad 13.5 mld USD w zablokowanej wartości stawia Terra na trzecim miejscu pod tym względem tuż za Binance Smart Chain, ale nadal bardzo daleko za Ethereum.

Należy wziąć pod uwagę, że DeFi Llama śledzi zaledwie 10 protokołów Terra, których na dzień dzisiejszy jest więcej, a dodatkowo, według słów Do Kwona niedługo mają do nich dołączyć setki kolejnych.

do kwon

Czy czekają nas dalsze wzrosty?

Patrząc na ilość startujących projektów i ciągły wzrost adopcji UST w wielołańcuchowym ekosystemie Cosmos, jest to bardzo możliwy scenariusz, zwłaszcza że fundamenty Terra są na najwyższym poziomie. 

LUNA spokojnie może dogonić Solana w kapitalizacji rynkowej. Aby to osiągnąć, kapitalizacja powinna powiększyć się jeszcze nieco ponad 2-krotnie, ale przy stale malejącej podaży, wartość kryptowlauty musi wzrosnąć więcej niż dwa razy.

Analitycy, w krótkim terminie szacują cenę około $100, o ile sprawdzi się pozytywny scenariusz.

Pozytywny wpływ na projekt może mieć również ostatnio ogłoszony przez Chiron Partners 50-milionowy fundusz wspierający ekosystemy budujące na Terra i choć jego praktyczne skutki nie będą odczuwalne natychmiast, tak sama zapowiedź jest pozytywna.

Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ceny tej kryptowlauty coraz mniej jest potrzebne do wybicia takiej samej wartości UST, co przy stałym popycie zmniejszy ilość spalanych LUNA. Oczywiście nadal będzie to miało pozytywny wpływ na cenę, tyle że trochę mniejszy.

Warto też mieć na uwadze zakończenie stakingu przez wielu użytkowników. Wzrosty zaczęły się 2 tygodnie temu, możliwe więc, że w ciągu następnych dni i tygodni coraz więcej osób odblokuje LUNA, by wyciągać zyski, a do obiegu zaczną trafiać te już odblokowywane, co może stworzyć niezłą okazję do znalezienia lepszej ceny wyjścia niż aktualna ($70). 

Według danych Stake ID w ciągu kolejnych 21 dni trafi do obiegu 20,8 mln LUNA znajdujące się obecnie w stanie unbondlingu. Patrząc na ilość podaży w obiegu, jest to dość spora kwota, która może wygenerować wysoką presję sprzedaży.

Podsumowanie

Cały ekosystem Terra wygląda świetnie, a jego rozwój jest imponujący. Fundamentalnie projekt jest jednym z najlepszych na rynku, jednak nie zawsze kryptowaluty zachowują się racjonalnie, a po tak wyskoim krótkoterminowym (jak i długoterminowym) wzroście może nadejść większa korekta. 

Przed ewentualnym zakupem wykonaj własny research oraz przeanalizuj wszystkie za i przeciw nie tylko dotyczące LUNA, ale również sytuacji ogólnorynkowej.

Popularne