. . .

SEC przesuwa deadline czterech aplikacji Bitcoin ETF na koniec 2021

Wlad   2021-10-02 11:48

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła przesunięcie podjęcia decyzji w sprawie czterech aplikacji Bitcoin ETF. Mowa o produktach pochodzących z Valkyrie, Kryptoin, WisdomTree oraz GlobalX.

Bitcoin etf

Komisja SEC odłożyła ogłoszenie decyzji w sprawie aplikacji Bitcoin ETF (funduszu giełdowego) na koniec bieżącego roku. Chodzi o decyzje dotyczące aplikacji dla funduszu Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund (przedłużone do 8 grudnia), Kryptoin Bitcoin ETF (24 grudnia), WisdomTree Bitcoin Trust (11 grudnia) i Global X Bitcoin Trust (21 listopada).

Produkty te są wśród wielu podobnych projektów, jakie różnego rodzaju firmy złożyły na biurkach SEC. ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego związanego z różnorodnymi aktywami lub ich grupami. Akcje tych aktywów mogą być notowane i wymieniane na tradycyjnych giełdach. W przypadku krypto ETF-ów, bazowymi aktywami są tu kryptowaluty. Dzięki temu pozwalają one inwestorom instytucjonalnym na osiągnięcie ekspozycji na aktywa cyfrowe bez realnego zakupu lub przechowywania kryptowalut.

W Stanach Zjednoczonych wciąż zwleka się z decyzją odnośnie ETF-ów, podczas gdy Kanada zezwoliła na działalność czterem projektom. Co więcej, pojawił się również pierwszy na rynku ETF, który obsługuje nie tylko Bitcoina, ale i Ethereum. Platforma została stworzona przez Evolve Funds Group w ramach giełdy Toronto.

Amerykańska SEC wyraża jednak obawy związane z przejrzystością informacji handlowych dotyczących projektów ETF. Komisja zwraca również uwagę na potencjalne manipulacje na rynku czy problemy z płynnością. Zdaniem SEC Bitcoin jest wciąż nowym rodzajem aktywów, który różni się od wszystkiego, co było do tej pory.

Z kolei twórcy ETF zwracają uwagę, że dzisiejsze projekty nie są już owocem niedoświadczonych start-upów. Obecnie pracują nad nimi doświadczone przedsiębiorstwa, które mają lepsze narzędzia do pracy z kryptowalutami.

Warto dodać, że Gary Gensler z SEC wyraził niedawno swoje zainteresowanie kontraktami futures dla BTC, które nie wiążą się z bezpośrednimi inwestycjami. Czas pokaże, czy zmiana podejścia przełoży się na akceptację ETF przez Komisję.

Popularne