. . .

Powiązanie UST z dolarem zaatakowane?

Rafał avatar
Rafał   2022-05-08 09:23

Nie czarne, ale zdecydowanie nieco ciemniejsze chmury pojawiły się nad najważniejszym tokenem ekosystemu Terra - UST. Wczoraj nastąpiło wydarzenie już określane mianem skoordynowanego ataku. Co się stało?

UST traci peg, przeciwnicy w formie

Terra to pierwsza sieć na rynku, która wprowadziła w obieg zdecentralizowanego, algorytmicznego stablecoina. Przez długi czas była ofiarą werbalnych ataków i wygląda na to, że tym razem ktoś postanowił powiedzieć „sprawdzam praktykę", a dokładniej mówiąc „sprawdzam peg”. 

Co ciekawe wszystko fajnie zazębiło się w momencie gdy wystartował USDD w sieci Tron oraz gdy mają wystartować zachęty dla 4pool, która ma przejąć płynność od innych pul.

Co się stało z UST?

Kilka godzin temu “ktoś” lub kilku “ktosiów” zdecydowało się sprzedać spore ilości UST w pulach Curve, mówi się o 300 mln UST sprzedanych, w krótkim czasie. Cała sytuacja doprowadziła do ogromnego niezbalansowania puli, która gdyby nie interwencja innych adresów, głównie jednego, miałaby spory problem, porównywalny do tego co wydarzyło się z MIM kilka miesięcy temu. Szczerze mówiąc problem jest nadal i choć wydaje się wracać do normy, nie jest powiedziane, że to koniec... Oto balans pomiędzy tokenami UST i 3CRV w sieci Ethereum, idealnym wskaźnikiem byłoby 50% UST i 50% 3crv:

pula UST na curve

Co prawda balans nigdy nie był idealny i lubił mieć odchyły, jednak zazwyczaj odchylało się 3Crv, a wczoraj ta wartość doszła do znacznie większego braku zbalansowania sięgając stosunku 72/28 na niekorzyść UST.

Dzięki temu jak działa Curve użytkownicy nie mają nadal ogromnych problemów z poślizgiem i mogą wymieniać tokeny po dobrych kursach, jednak “było blisko”. Co powstrzymało pulę “Warmhole v2” od czegoś bardzo groźnego dla UST?

Głównie ten adres:

https://etherscan.io/address/0x6b671b51258db0316dd89bc0075d6113488be5e8

Krążą pogłoski, że jest to jeden z dużych inwestorów - Jump Crypto. Jeśli plotki sie potwierdzą oznaczałoby to, że po raz kolejny, po hacku Warmhole, musieli wziąć na klatę sporą stratę, choć w tym wypadku zakończyło się to wymianą ogromnej ilości Ethereum na stablecoiny, a następnie na UST.

Swoją cegiełkę dołożyło także Binance, na które powyższy adres przelał 20000 ETH, zapewne w tym samym celu co na Curve, by bronić UST.

binance ust

Anchor krwawi

Kolejną złą informacją dla Terra jest Anchor. Z platformy wypłynęło wczoraj 1.26 mld UST co jest absolutnym rekordem. Co istotne środki nadal wypływają, ponieważ TVL Anchor (w UST) zmalało z 14 mld do 11.8 mld UST w ciągu niecałych 2 dni, a tak naprawdę godzin.

anchor terra tvl

Z czym to może być związane? Oczywiście z powyższą wyprzedażą UST do innych stablecoinów, ale także zapewne z niewielką paniką, jaka pojawiła się wśród użytkowników. 

Do Kwon w panice!

Oczywiście Do Kwon nie panikuje, ale byłby to fajny clickbait. Brak paniki nie oznacza jednak całkowitego spokoju. Można powiedzieć, że “omsknęła” mu się ręka w chwilowym rozgoryczeniu całą sytuacją i wrzucił Tweet, który następnie szybko skasował. Dlaczego? Ponieważ był błędny, a twórca Terra zasugerował, że jedna osoba wypłaciła 62% UST w ciągu 24 godzin, by zaatakować stablecoina. Okazało się, że 62% to „inni”, czyli wszystkie pozostałe adresy razem wzięte.

Oczywiście znany krytyk Terra i UST nie omieszkał szybko zapisać Tweeta:

Co prawda nie wiemy kto kryje się pod “inni”, ale raczej nie jest to jeden adres.

4pool

Koalicja “any-DAI”, która miała przejąć pulę stablecoinów Curve, zachęty i zdetronizować DAI z pozycji pierwszego stablecoina sieci Ethereum jak na razie nie przynosi rezultatów. Choć 4pool istnieje bardzo krótko i absolutnie nie można jeszcze wyciągać wniosków, warto zaznaczyć, że w tym momencie pula wypłaca najwyższe APY na giełdzie Curve, a mimo to nie przyciąga płynności. Dokładniej mówiąc 17x wyższe niż 3pool.

Co prawda spore zachęty dopiero mają wystartować w nadchodzącym tygodniu, ale nadal, wiele osób nie kwapi się do 4pool, a dzisiejsze nocne wydarzenia sprawią, że wiele osób zapewne zastanowi się czy warto.

LUNA


Cała sytuacja odbiła się także na LUNA, choć akurat w tej kwestii nie ma co panikować. Cena wszystkich kryptowalut spada, a podaż LUNA wzrosła, jak do tej pory, zaledwie o 278,219 tokenów. Oczywiście ma to związek z mniejszym popytem i tym jak zaprojektowana jest sieć Terra.

Czy Terra zdała egzamin?

Głosy jak zawsze są podzielone. Obrońcy mówią o „zdanym egzaminie”, przeciwnicy o tym, że potwierdziły się ich obawy.

Tak czy inaczej, można stwierdzić, że był to pierwszy prawdziwy test stabilności UST i choć wygląda na to, że “nic się nie stało”, w końcu UST nadal jest bardzo blisko $1, tak niestety wydaje się, że gdyby nie interwencja opisanej wcześniej siły wyższej UST mogłoby znaleźć się w nieciekawej sytuacji.

300 mln UST (o ile taka kwota była sprzedawana, czy też “użyta do ataku”) to nie są duże pieniądze i jak najbardziej możliwe jest, że inwestorzy chcieliby właśnie tyle sprzedać w pewnych okolicznościach, nie atakując UST, aby go zniszczyć, a z wielu różnych powodów.

Utrata ponad 2 mld UST z Anchor w krótkim czasie pokazuje, że albo na rynku została wywołana niemała panika, albo… inwestorzy szykują się na 4pool i zachęty, jakie ma oferować. 

Na pomoc Jump Crypto, czy innych wielorybów również można patrzeć na dwa sposoby. Pierwszy to ratunek, który miał miejsce i raczej nie ma co do tego wątpliwości, a drugi? Wieloryby wykorzystały szansę do arbitrażu i zakupiły $1 UST za $0.99 zgarniając fajny zysk. 

Każdy patrzy na to tak, jak chce i jaką ma opinię o UST.

Popularne