. . .

Poly Network ofiarą największego ataku w historii

Rafał   2021-08-10 16:43

Poly Network jest między-łańcuchowym protokołem, który pozwala wymieniać aktywa z wielu łańcuchów bloków. Projekt właśnie został ofiarą największego w historii DeFi ataku. Napastnik ukradł 611 milionów dolarów.

Poly Network ofiarą największego ataku w historii

Skradzione zostały aktywa z trzech sieci:

  • Ethereum - tokeny o wartości około 273 milionów dolarów w tym USDT, DAI i ETH,
  • Binance Smart Chain - tokeny o wartości 253 milionów dolarów
  • Polygon - 85 milionów dolarów w USDC

Wiele giełd i osób podjęło już działanie, aby odzyskać tokeny lub przynajmniej zniwelować straty. Skradzione USDT zostały już zamrożone przez Tether, który przypomnijmy jest scentralizowanym stablecoinem i może takie działania podejmować:

Wpadka?

Jak podaje The Block, firma zajmująca się bezpieczeństwem blochchain SlowMist opublikowała raport, który mówi, że już wyśledzili ID napastnika. Twierdzą, że znają między innymi jego adres e-mail i informacje o adresie IP. Firma powiedziała, że oryginalne środki atakującego były w Monero, które zostały wymienione na BNB, ETH i MATIC oraz inne tokeny użyte do sfinansowania ataku.

Co więcej, znaleziono powiązania jego adresów z giełdami Binance, FTX i Okex, na których może być zweryfikowany...

Jeśli to się potwierdzi i napastnik mimo wszystko nie okazał się zbyt bystry czeka go niemiła niespodzianka i być może przyszłość w celi.

Co jeszcze ciekawsze wysłał on transakcję z jednego adresów zawierających skradzione tokeny z informacją:

BYŁOBY TO MILIARDOWY HACK, GDYBYM WZIĄŁ POZOSTAŁE SHITCOINY! CZY WŁAŚNIE URATOWAŁEM PROJEKT? NIE INTERESUJĄ MNIE PIENIĄDZE, TERAZ ROZWAŻAM ZWROT NIEKTÓRYCH TOKENÓW LUB PO PROSTU ZOSTAWIĘ JE TUTAJ.

Być może ta wiadomość to oznaka paniki, gdy zauważył, że popełnił kilka błędów, poczynając od kradzieży milionów dolarów... Projekt wystosował następujące oświadczenie, w którym zwrócił się do hakera:

W oświadczeniu możemy przeczytać, że jest to największy hack w historii DeFi i nikt nie pozostawi tego bez podjęcia wszelkich działań, a także że zajmą się nim organy ścigania. Zwracają się także o rozwiązanie tego w sposób polubowny.

Jak ta sytuacja się rozwiąże? Jeśli to prawda, że błędy, które popełnił doprowadzą do niego organy ścigania to myślę, że wszyscy mamy dość okradania innych i liczymy na długi wyrok.

Popularne