. . .

Pierwszy dzień deflacji ETH

Rafał   2021-09-04 12:33

Chociaż EIP-1559 w założeniach miał spalać nowo wprowadzoną opłatę bazową, tak nadal emisja ETH miała być większa niż spalanie. Wczoraj jednak miał miejsce pierwszy dzień, w którym spalanie przerosło emisje i to o 352.8 ETH.

burn

Długo wyczekiwana aktualizacja EIP-1559 przez wielu była błędnie uważana jako ta, która ma zmniejszyć opłaty w sieci Ethereum. Jak pokazało doświadczenie, osoby tak twierdzące nie mogły się bardziej pomylić. Od momentu hard forka opłaty wręcz poszybowały w górę, głównie ze względu na rosnącą popularność NFT i gier play-to-earn a średnia opłata 3 września wyniosła niemal 160 GWEI.

Jednak wysokie opłaty mają teraz także pozytywne strony, zwłaszcza dla osób, które z Ethereum nie korzystają tak często. Spalanie opłaty bazowej, czyli base fee ma miejsce w każdym bloku jednak do dnia wczorajszego emisja ETH, która wynosi 2 na blok, przewyższała ilość opłat.

3 września byliśmy jednak świadkami pierwszego deflacyjnego dnia Ethereum

352.8 ETH więcej zostało spalone niż wypuszczone do obiegu. Prawie równo miesiąc musieliśmy czekać na pierwszy dzień deflacji, który przecież był tak bardzo potrzebny wszystkim fanom Ethereum i który "coś udowodnił" wielu niedowiarkom. 

Całkowita ilość spalonych ETH wynosi już 193551.7, a największym "palaczem" okazało się Opensea, co nie powinno nikogo zaskoczyć. Ponad 30000 ETH spalone przez platformę handlową NFT, to niecałe 2 razy więcej niż wszystkie transfery Ether i 3 razy więcej niż wymiany na Uniswap V2.

Ethereum 2.0

Jednak jedna jaskółka wiosny nie czyni i ten dzień nie wpłynie na podaż ETH właściwie w żaden sposób. Oprócz dodatkowego rozgłosu i udowodnienia, że deflacja jest możliwa, a także ograniczenia emisji po samej aktualizacji, nic się nie zmieni dla podaży Ether w długim terminie i nadal będzie inflacyjne. Tyle że ten długi termin może okazać się bardzo... krótki. Już niedługo, może nawet pod koniec tego roku, w życie wejdzie Ethereum 2.0, a z nim dojdzie do kolejnej rewolucji. 

Według analizy ultrasound.money po The Merge, czyli przejściu Ethereum na Proof of Stake i całkowitemu porzuceniu Proof of Work co poskutkuje także zmniejszeniem się emisji ETH, możemy być świadkami niemal stałego pomniejszania się podaży. Deflacja może wynieść nawet 1.5% rocznie, jednak trzeba pamiętać, że opłaty również się zmniejszą wraz z wprowadzeniem shardingu.

Nawet jeśli ETH nie będzie deflacyjne lub deflacja będzie minimalna, to nadal Ethereum zdecydowanie zyska po przejściu na wersję drugą. Kiedy konkretnie to nastąpi? Tego nie wiemy.

 

Popularne