Stablecoiny to tokeny działające w niemal każdej sieci, które trzymają swoją wartość jak najbliżej waluty, którą mają reprezentować, zazwyczaj są to dolary. 1 “Stablecoin” ma mieć więc zawsze wartość równą lub bliską $1.
Istnieją różne rodzaje stablecoinów, które dzielą się na dwie główne grupy: scentralizowane i zdecentralizowane. Jak łatwo się domyślić scentralizowane są zarządzane przez firmę, która zajmuje się ich emisją, zabezpieczeniem oraz wdraża do smart kontraktu różne systemy pozwalające utrzymać im kontrolę.
Zdecentralizowane stablecoiny są zazwyczaj zarządzane przez DAO, czyli społeczność, oraz działają w sposób zgodny z naturą blockchain. Dodatkowo dzielą się na kilka podkategorii takich jak zabezpieczone innymi aktywami lub algorytmiczne.
Więcej o różnych rodzajach stabilnych tokenów znajdziesz tutaj:
Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Wymienione tutaj projekty, aplikacje i protokoły stanowią jedynie przykład. Zawsze przeanalizuj każdą opcję na własną rękę pamiętając o ryzyku.
Zarabianie na stablecoinach
Każdy szuka czegoś innego. Jedni wolą maksymalne bezpieczeństwo, drudzy poświęcą je dla większego zysku.
Stablecoiny oferują możliwości zarobku na oszczędnościach nawet dla osób, które nie chcą mieć za dużo wspólnego z kryptowalutami oraz spekulacją. Można zyskiwać w sposób scentralizowany, nieraz ubezpieczony i gwarantowany przez legalnie działające firmy. Są jednak również sposoby, które pozwalają czerpać zyski w sposób zdecentralizowany, ale obarczony większym ryzykiem i nieco mniejszą wygodą użytkowania.
Dzisiaj poruszymy obie te możliwości, tak, aby każdy mógł wybrać najlepszy dla siebie sposób zarabiania na stablecoinach. Jeden uniwersalny najlepszy sposób nie istnieje. Każdy ma zalety i wady oraz oferuje różne możliwości.
Gdzie można zarabiać na stablecoinach?
Giełdy: 1% - 10% rocznie
Największa giełda Binance oferuje ciekawy system stopniowania zarobku
Zaczynamy od najbardziej oczywistego i często najwygodniejszego sposobu na zarobek. Każda osoba posiadająca kryptowaluty musi założyć konto na jednej lub kilku giełdach, których używa do zakupu i sprzedaży kryptowalut. Realizacja zysków do stablecoinów jest świetną opcją, która pozwala zostać na rynku czekając na lepsze okazje do inwestycji, jednocześnie zarabiając.
Giełdy oferują różne zwroty i mają zróżnicowane zasady. Największa giełda na rynku Binance pozwala zarabiać 10% na BUSD oraz USDT, ale tylko do bardzo niskiej kwoty (500 i 2000 dolarów). Po przekroczeniu progów wypłaca 1-1.5%. KuCoin wypłaca nieco ponad 6%, ale jest to stopa zmienna. Z kolei Crypto.com wypłaca nawet 8% i 10%, ale tylko dla bardziej zamożnych klientów, którzy dodatkowo blokują swoje pieniądze na z góry narzucony czas i posiadają CRO.
Giełdy stanowią główną bramę do rynku kryptowalut i choć są najwygodniejszą opcją nie oferują najlepszych oprocentowań i mają zróżnicowane dodatkowe zasady definiujące zwrot.
Porównanie zarobku stabalecoinów na najpopularniejszych giełdach:
Dane dla depozytu $10000 USDC i USDT z dnia 19 kwietnia 2022r.
Binance | USDT 4.4% | USDC 1.2% |
KuCoin | USDT 6.2% | USDC 6.2% |
Crypto.com | USDT 1.5% | USDC 1.5% |
Gemini | USDT niedostępny | USDC 6.3% |
Jeśli chodzi o ryzyko zarabiania na giełdach jest ono takie samo jak korzystanie z giełdy do handlu. Mogą się zdarzyć jakieś losowe bany lub bardziej dogłębne weryfikacje. Poza tym, o ile nasze hasło to nie 1234 i zabezpieczamy konto w sposób odpowiedni, jesteśmy raczej bezpieczni i korzystamy z plusów takich jak obsługa wszystkiego z jednego miejsca.
Platformy finansowe: 4% - 8% rocznie
Oferta Celsius jest bardzo prosta
Różnego rodzaju scentralizowane platformy finansowe są zdecydowanie najjłatwiejszą opcją dla sporego zarobku na stablecoinach. Regulowane i często ubezpieczone firmy wypłacają bardzo atrakcyjne zwroty swoim klientom, a także oferują bonusy za rejestrację co jest dodatkowym benefitem.
Ich największą wadą, oprócz tego, że są scentralizowane, jest to, że wymagają utworzenia kolejnego konta, które należy zweryfikować. Oprócz tego, wiele podobnie do giełd ma własne zasady definiujące wysokość zarobku.
Najpopularniejszymi platformami tego typu są Celsius, SwissBorg, czy niedawno głębiej poruszone przeze mnie Nexo. Każda platforma oferuje inne zalety i pozwala na różne dodatkowe możliwości, jak np. wzięcie pożyczki.
Porównanie oferty dla depozytu $10000 w USDC i USDT bez spełniania dodatkowych warunków:
- Nexo: 8%
- SwissBorg: 4%
- Celsius: 7.1%
- Yield App: 6%
Każdy z tych projektów oferuje bonusowe zyski po spełnieniu konkretnych warunków. Zwroty potrafią wzrosnąć nawet do 13% w przypadku Yield.app, 12% w Nexo, 9,3% w Celsisus i 8% w SwissBorg.
Dwa pierwsze sposoby są bardzo proste i dostępne dla każdego. Nie wymagają właściwie żadnej specjalistycznej wiedzy i nie są obarczone ryzykiem rozwiązań zdecentralizowanych, takich jak brak możliwości odzyskania konta (jeśli nie zapisało się frazy seed), ataków hakerskich i błędów w protokołach. Oczywiście pewne ryzyko zawsze istnieje, jest po prostu nieco inne i związane z tym, że... korzystamy z usług scentralizowanej firmy. Świetnie pokazała to sytuacja ze wspomnianym tutaj Celsius, które źle zarządzało kapitałem swoich klientów powodując ogromne problemy, zakończone najprawdopodobniej bankructewem.
Teraz przejdziemy do kolejnych dwóch sposobów, tym razem zdecentralizowanych i nieco ciekawszych.
Platformy DeFi: 1.5% - 19.5%
Cieszmy się odsetkami Anchor, tak szybko odchodzą...
Istnieje wiele projektów pożyczkowych i oszczędnościowych w DeFi, które pozwalają zdeponować aktywa i wypłacają w zamian niezłe nagrody. Obsługa takich aplikacji jest bardzo prosta, natomiast nie da się ukryć, że jest bardziej ryzykowna od rozwiązań scentralizowanych, wymaga lekkiego przestawienia się ze standardowych aplikacji, a mnogość łańcuchów, projektów i portfeli sprawia, że jest to nadal nieco bardziej skomplikowana opcja niż dwie wcześniejsze.
Ilość platform DeFi sprawia, że tak naprawdę każda wypłaca różny i często zmienny zysk zależny od tego, jakie jest zainteresowanie platformą, łańcuchem bloków na jakim działa, czy tym, jakie rządzą nią zasady.
Najbardziej znanym projektem tego typu był Anchor, który wypłacał 19.5% rocznie. Niestety oferta Anchor dotyczyła tylko jednego stablecoina - UST i to jego należało nabyć, aby zarabiać. Wszyscy wiemy jak to się skończyło... Wysokie odsetki dają dużo zarobić, ale jeśli są źle zaprojektowane i nie są samowystarczalne, musimy liczyć się z ryzykiem.
Platformy, które pozwalają zarabiać na stablecoinach i polegają na prostym depozycie to AAVE, które jest największym projektem tego typu. Pozwala zasilić pulę pożyczkową stablecoinami i zarabiać zwroty zależne od sieci, zazwyczaj około 2-4% rocznie.
Oprócz platform pożyczkowych i oszczędnościowych są także generatory yieldu, które poprzez różne strategie optymalizują zyski z naszych depozytów.
W wielu przypadkach cała procedura depozytu i zarabiania jest banalnie prosta. Polega jedynie na połączeniu portfela z aplikacją, zasileniu puli stablecoinami i potwierdzeniu transakcji w portfelu.
Oto kilka dużych i ciekawych projektów DeFi w różnych sieciach wraz z oferowanymi przez nie zwrotami w pulach stablecoinów (USDC, USDT lub natywny) :
- Ethereum: AAVE 2%-4%, Yearn Finance ~3%
- BSC: Alpaca Finance 6%
- Avalanche: BENQI 5%
- Fantom: Geist Finance 1.5%
- Cronos: Tectonic 1.5%
Płynność DEX: 1% - 25%
Giełda zdecentralizowana to oczywiście także platforma DeFi, natomiast dostarczanie płynności do pul giełd znacznie różni się od platform wspomnianych wyżej. DEX korzystają z modelu AMM, w którym dwa tokeny (lub więcej), są ze sobą sparowane. Użytkownicy handlują z pulą, do której tokeny dostarczyli inni użytkownicy i która zarabia opłaty z każdej wymiany. Więcej o tym jak działa DEX i czym się różni od CEX znajdziesz tutaj:
W tym wypadku dochodzi (zazwyczaj) czynnik kolejnego ryzyka, znanego jako Impermanent Loss, choć akurat w omawianym dziś temacie, czyli dostarczania płynności w stablecoinach, nie jest to nasze główne zmartwienie.
W zamian za dodatkowe ryzyko otrzymujemy dodatkowe nagrody. Często zarabiamy nie tylko tokeny, jakie dostarczamy, ale także “zachęty płynności” z programów nazwanych “Liquidity Mining”, czyli tokeny danego projektu, który oferuje dodatkowe zyski, aby przyciągać dostawców płynności.
Jednym z największych projektów giełd skupinych na stablecoinach jest Curve, czy dopiero co opisany na Blokpres Stargate. Curve pozwala dostarczać płynność do wielu różnych pul stablecoinów, za co wypłaca dostawcom opłaty, jakie ponoszą użytkownicy oraz zachęty w postaci inflacji CRV.
Z kolei Stargate jest nowym typem protokołu „transportu płynności” pomiędzy sieciami. Pozwala dostarczyć płynność na wielu wspieranych łańcuchach w tylko jednym tokenie (aktualnie wspiera USDC i USDT) oraz wypłaca niezłe zwroty, od 8-10%.
Oprócz tych dwóch protokołów można dostarczać płynność do dowolnej giełdy DEX w parach stablecoinów np. USDT/USDC, co pozwala (*niemal) unikać IL, a jednocześnie zarabiać opłaty i nagrody, o ile występują.
Kilka przykładowych DEX wraz z aktualnymi zwrotami z płynności dostarczanej tylko w stablecoinach (płynność pojedyncza, w parach lub więcej niż dwóch stablecoinach):
- Curve: 1%-6%
- Stargate: 8%-10%
- Trader Joe: 3%
- Balancer: 5%-14%
- PancakeSwap: 3%-8%
- MM Finance 6%-10%
Aktualizacja: W artykule był poruszony także Bancor, niestety aktualizacja do V3 wraz z ostrą bessą spowodowały ogromne problemy i raczej zakończyły działanie tego projektu.
Dostarczanie płynności w pulach, które składają się ze stablecoinów jest dobrą opcją, aby zarabiać tokeny projektu, który nas interesuje, czerpać zyski z opłat użytkowników oraz unikać IL. Zyski w stablecoinach zależą od wolumenu na giełdzie, dlatego należy wybierać te, które generują bardzo duży obrót, przy jednocześnie relatywnie niskiej płynności lub te, które wypłacają najlepsze nagrody z programów “Liquidity Mining”.
*Dwa słowa o unikaniu ryzyka IL. Jest to prawda, o ile tokeny utrzymują wartość względem siebie. Jeśli jakiś stablecoin się “zdepeguje”, czyli utraci swoje powiązanie, IL nas zniszczy tak samo, albo i bardziej niż w innym przypadku.
Podsumowanie
Stablecoiny stanowią ogromną i bardzo ważną część rynku kryptowalut. Pozwalają nie tylko realizować zyski z udanych inwestycji bez wychodzenia z rynku, ale także zarabiać dla właścicieli bardzo szczodre nagrody, które oferują przeróżne protokoły i firmy.
Każdy stablecoin ma swoje zalety i wady, a wiele jest z różnych przyczyn kontrowersyjna, dlatego też należy wiedzieć co poświęcamy na rzecz czego i jakie ryzyko występuje w konkretnym projekcie.