. . .

Leo Messi dołącza do PSG i kryptowalutowej rewolucji

Wlad   2021-08-13 08:28

Odejściem Lionela Messiego z FC Barcelona po 21 latach klubowej kariery żyje cały świat sportowy. Jeden z najwybitniejszych piłkarzy XXI wieku obrał kurs na paryski klub PSG. Co ciekawe, z transferem związane są tokeny Paris Saint Germain. Sam zainteresowany będzie też otrzymywał wynagrodzenie w formie odsetek od sprzedaży tokenów.

PSG

Świat piłki nożnej przeżył na początku sierpnia prawdziwy szok, jaki wywołała informacja o niemożności przedłużenia kontraktu z FCB przez Messiego. Kilka dni po tych zaskakujących doniesieniach potwierdziły się plotki o przejściu Argentyńczyka do PSG. Nowy kontrakt piłkarza opiera się nie tylko na zarobkach za grę i marketing. Messi ma również otrzymywać częściowe wynagrodzenie za wydane tokeny fanowskie klubu.

Kontrakt piłkarza z paryskim klubem trwać ma dwa lata z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pakiet powitalny, jaki Messi otrymał przy podpisaniu dokumentów rzekomo opiewa na kwotę rzędu 25-30 mln euro.

Choć szczegóły kontraktu dotyczące kryptowalut nie są jeszcze znane, klub twierdzi, że udziały tokenów w jego wartości są „znaczne”.

Fanowskie tokeny dla kibiców piłki nożnej

Kibice piłki nożnej mogą dokonywać zakupu fanowskich tokenów swoich ukochanych klubów. Coraz więcej topowych drużyn w Europie decyduje się na udostępnianie takich pakietów cyfrowych. Niedawno do tego grona dołączył Manchester City i AC Milan.
Tokeny dostarcza platforma Socios.com, według której te aktywa wygenerowały 200 mln USD przychodu dla partnerskich klubów w 2021 roku. Tokenami tymi można handlować tak, jak innymi aktywami cyfrowymi. Podobnie jak kryptowaluty, fanowskie tokeny również przeżywają wahania cen, zaś kontrolerzy finansowi ostrzegają przed ich niestabilnością.

Na świecie wiele znanych osób wspiera idee tego typu tokenów. Wśród nich jest entuzjasta krypto i szef Tesli Elon Musk, raper Jay-Z czy założyciel Twittera Jack Dorsey.

Nowy trend, nowe zarobki

Wartość tokenów fanowskich PSG wzrosła wraz z plotkami o transferze byłego gracza FC Barcelony. Sprzedaż wygenerowała obrót na poziomie około 30 mln euro, z czego PSG zarobiło ponad połowę tej kwoty. Sam klub jednak nie komentuje doniesień na temat krypto.
Należące do Qatar Sports Investments PSG posiada token o kapitalizacji na poziomie 52 mln USD. Plotki o transferze Messiego wywołały wzrost kapitalizacji do 60 mln.

Szef Socios.com, Alexandre Dreyfus, twierdzi, że inne kluby w Europie będą chciały powtórzyć ten sukces. Jego zdaniem obecna sytuacja z Messim i PSG może spowodować wzrost zainteresowania tokenami dla fanów. Pozostaje pytanie, na ile sytuacja finansowa klubów przełoży się na sukcesy sportowe.

Popularne