. . .

Jak kupować kryptowlauty - Najlepsza strategia?

Rafał avatar
Rafał   2022-02-07 09:22

Najlepszy strategia zakupu kryptowalut, zależy od wielu różnych czynników, takich jak stadium rynku, tego, czy dany projekt planuje jakieś ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na jego cenę, a także od analizy wykresu. Jest jednak jeden uniwersalny sposób, który pozwala równoważyć ryzyko, uśredniać poziomy wejścia i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

jak kupować kryptowaluty

Kryptowaluty zyskują największą popularność, blisko szczytów, tuż przed spadkami i nie ważne czy rozpoczyna się długotrwała bessa, czy zwykła korekta, euforia na rynku jest wyraźnym znakiem ostrzegawczym.

Psychika i brak zrozumienia nie tylko kryptowalut, ale w ogóle rynków sprawia, że chętniej kupujemy widząc wzrosty, nie spadki, mimo że powinno być dokładnie odwrotnie. Oczywiście nie jest to takie proste. Wzrosty sugerują nam, że rynek jest dobrym stanie i czasem (krótkoterminowo) zdecydowanie warto poczekać na potwierdzenie “byczego” nastawienia, co nie jest równoważne z gonieniem każdego "pump". Takie gonienie jest częścią "FOMO", czyli Fear Of Missing Out, które sprawia, że decyzje podejmujemy na podstawie emocji, a konkretnie strachu przed tym, że ominie nas coś wyjątkowego.

krypto

Spadki również nie są tak proste do oceny. Mogą być podyktowane przechodzeniem rynku w długotrwały trend spadkowy, czyli “bessę” albo w przypadku konkretnego aktywa wywołane jakąś niekorzystną informacją dotyczącą danego projektu np. dużym atakiem hakerskim lub ujawnieniem szkodliwych informacji (jak, chociażby najnowsza afera z Wonderland).

Fundamentalnie mocne projekty niemal zawsze się obronią i choć nigdy mogą już nie wrócić do swojej przewartościowanej wyceny podczas euforii na rynku, nie znaczy, że nie można na nich zarabiać.

Tu rodzi się jednak pytanie; Jak ktoś, kto nie jest profesjonalistą, ale interesuje się rynkiem lub uważają wizję Web3 za przyszłość, ma inwestować?

Na co dzień trzeba zajmować się wieloma zwykłymi i znacznie ważniejszymi sprawami, niż śledzenie setek wykresów, nauką ich analizy, czy poświęcania wielu godzin na research jednego projektu, który przecież może wykazać, że nie warto się angażować i okaże się w dużej mierze marnowaniem i tak ograniczonego czasu.

O ile własnego badania i oceny potencjału konkretnego projektu nie ominiemy, tak możemy znacznie ułatwić sobie strategię zakupów.

W jaki sposób najlepiej kupować dowolną kryptowalutę? 

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zakup kryptowalut to ryzyko i może zakończyć się utratą całości kapitału, zawsze wykonaj własne badanie rynku i podejmuj samodzielne decyzje.

DCA

DCA, czyli Dollar Cost Averaging jest głównie długoterminową strategią zakupu danej kryptowaluty za określoną kwotę co konkretny czas, np. za 100zł co tydzień. Oczywiście może być ona dostosowywana krótkoterminowo w zależności od wielu czynników. Jeśli jakiś projekt planuje konkretny update, który może odbić się na cenie, można kupować go agresywniej, jednak planując inwestycje w przyszłość, możemy zacząć zakupy, np. gdy dany token straci ponad 50% wartości lub już na potwierdzonej bessie. 

Bez podstawowej analizy nie da się podejmować decyzji o tym, czy projekt jest wart zakupu. Jeśli jednak posiadasz przekonanie, że jest to bardzo dobra inwestycja, to DCA - zwłaszcza podczas spadków - wydaje się najlepszą strategią, dla nieznających się na technicznej analizie wykresów, określania trendów, wsparć i oceny zależności wielu wskaźników.

Co daje DCA?

DCA pozwala uśrednić nasze wejście, ponieważ stajemy się niejako “odporni” na spore wahania cen, jakie stale występują w kryptowalutach (i nie tylko w krypto). Nawet kupując pewną ilość tokena po wysokiej cenie, wartość zakupiona po mniejszej sprawia, że potrzebujemy znacznie niższego pozytywnego ruchu ceny, aby wyjść na swoje. 

Najlepiej przedstawić DCA na przykładzie:

Kupujemy token X zawsze za 1000 zł. Pierwszy zakup po cenie 10 zł oznacza, że posiadamy 100 tokenów. W momencie, gdy cena spadła po korekcie do 6 zł znów kupujemy za 1000 zł, tym razem nabywamy jednak 166,66 tokenów. Wzrost ceny do 8 zł sprawia, że nasze tokeny są warte 2133,28 zł. Zarobiliśmy więc 133 zł, mimo że cena nigdy nie powróciła do 10 zł.

Jeśli kolejny nasz zakup ma miejsce przy cenie 12 zł, oznacza to, że ogólnie posiadamy 350 tokenów, a nasza średnia zakupu to 8.5 zł. Każda cena powyżej tej kwoty daje nam zysk, mimo że 2 zakupy miały miejsce znacznie wyżej.

Oczywiście jest to tylko prosty przykład, ale pokazuje siłę DCA, zwłaszcza gdy kupujemy na spadkach. DCA nie polega jednak na trzech zakupach za 1000zł, a raczej na setkach zakupów za kapitał, na jaki możemy sobie pozwolić!

Nie inwestuj więcej niż możesz stracić! 

DCA jest strategią bardzo przydatną zwłaszcza dla długoterminowych inwestycji, jednak w momencie, w którym rynek po prostu odreagowuje chwilowymi spadkami, pozwala uśrednić wejście, a w razie potwierdzenia bessy - ogranicza straty. Co więcej, umożliwia odzyskanie sporej części, a nawet całości inwestycji na jednym, nawet niewielkim ruchu w górę, który prędzej czy później zawsze nadchodzi. 

DCA jest również wykorzystywane przez traderów w bardzo krótkich odstępach czasowych takich jak handel kontraktami futures na podstawie TA i z wykorzystaniem dźwigni.

Czy działa?

Skuteczność DCA, zwłaszcza długoterminowa, została już udowodniona wielokrotnie. Czy oznacza to, że zawsze zadziała? Oczywiście, że nie. Może się okazać, że wykonujemy DCA w projekt, który upada, albo że po prostu lepiej było zakupić za cały kapitał od razu, ponieważ akurat rozpoczął się niesamowity rajd. Tak czy inaczej, wydaje się świetną strategią, zwłaszcza dla początkujących lub niemających czasu na dogłębną analizę techniczną.

Jeśli ktoś wierzy w długoterminową przyszłość Web3, poszczególnych kryptowalut lub tylko Bitcoina, DCA jest świetna niezależnie od ceny aktywa, w końcu, o to w niej chodzi…

Jak każda strategia ma swoje plusy i minusy, ale jest bardzo prosta w swoich założeniach, a do tego można ją ustawić automatycznie na coraz większej liczbie giełd, nie tylko dla zakupów cyklicznych BTC, ale i wielu innych aktywów.

Podsumowanie

Kryptowaluty są ryzykowne i prawdopodobnie takie pozostaną. DCA pozwala uśredniać cenę wejścia i ułatwia podejmowanie decyzji bez zaawansowanych, wymagających wiedzy i czasu analiz każdego ruchu oraz wielu wskaźników. Nadal jednak musimy wiedzieć co i dlaczego kupujemy…

Każdy samodzielnie musi wybrać projekt i podjąć decyzję co do strategii zakupów. Ważne, aby pamiętać, że istnieje coś takiego jak DCA, które działa zarówno długoterminowo, jak i krótkoterminowo, co nie znaczy, że zakupiony za jej pomocą token przyniesie zyski. To zweryfikuje już rynek i wybór jakiego dokonaliśmy. 

 

Popularne