. . .

Jak aukcje wpłyną na cenę KSM i DOT

Rafał   2021-06-03 13:36

Czegoś takiego kryptowaluty jeszcze nie widziały. Aukcje, bo o nich mowa, wkrótce ruszą na Kusama, aby chwile później, o ile wszystko przebiegnie gładko, zacząć zabawę również na Polkadot. Pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów brzmi jak i czy w ogóle aukcje wpłyną na cenę KSM i DOT?

aukcje

Polkadot i Kusama zaproponowały, podejście jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Pojawiają się jednak pytania, po co projekty chcą płacić za jakieś sloty, miejsca, parachainy? Oprócz nie najgorszej “prasy”, która pojawi się po wygraniu aukcji, a wiemy jak dobre i złe wiadomości potrafią skłonić ludzi do kupna/sprzedaży i “renomy”, która jest z tym związana, no bo wiecie "MY jesteśmy na Polkadot, a tamten projekt to jakaś ściema”, zespoły kierują się dwoma bardzo istotnymi powodami. 

Po pierwsze otrzymujesz dostęp do ogromnej sieci setek projektów, które mogą się ze sobą łatwo komunikować i współpracować. Ci, którzy rozumieją wyrażenie “efekt sieciowy” doskonale wiedzą o co chodzi. Po drugie i być może ważniejsze, projekt korzysta z bezpieczeństwa zapewnianego przez Relay Chain Polkadot lub Kusama. O tym jak ważne jest bezpieczeństwo i odporność na różne ataki może opowiedzieć wam np. społeczność Ethereum Classic… Co więcej, nie tak łatwo jest zbudować dużą, bezpieczną sieć, nawet w przypadku wykorzystania POS.

Polkadot

Aukcje

Na czym polegają aukcje? Mówiąc w dużym skrócie, projekt, który chce wynająć slot musi zablokować pewną ilość KSM/DOT na okres czasu, który ich interesuje. Maksymalny czas trwania wynajmu wynosi 48 tygodni w przypadku Kusama i 96 tygodni w przypadku Polkadot.

Projekt, który przedstawi najlepszą ofertę zostaje tzw. Parachain. Gdy minie określony czas wszystkie zablokowane tokeny zostaną zwrócone ich właścicielom, a dokładniej mówiąc, zostają po prostu odblokowane. 

Jako że zainteresowanie aukcjami jest spore, te biedniejsze projekty nie miałyby żadnych szans z tymi dobrze finansowanymi. Dlatego też wprowadzono zbiórki społecznościowe, czyli Crowdloans.

Każdy projekt może zebrać od swojej społeczności tokeny, które następnie przeznaczy na wynajem slotów. Projekty, nie mogą zrobić nic innego z zebranymi tokenami, mogą ich użyć tylko i wyłącznie do licytacji. Użytkownicy, którzy decydują się wesprzeć ulubiony projekt, otrzymają na zachętę natywne tokeny danego łańcucha. 

Jest to w pewien sposób przedsprzedaż, tyle że płacisz “blokowaniem tokenów”, a nie ich wymianą. Poświęcasz swoją płynność i ewentualne nagrody za staking w zamian za tokeny projektu, w który wierzysz, lub który po prostu się opłaca.

Czy warto?

Czy gdybyś mógł wziąć udział w ICO jakiegoś projektu na Ethereum, np. Enjin, ale zamiast wymieniać ETH za ENJ, mógłbyś zablokować ETH na 2 lata zrobiłbyś to? Ja tak i to bez zastanowienia.

Oczywiście, opłacalność udziału w Crowdloans będzie się różnić w zależności od projektu, sytuacji na rynku, sukcesów aukcji itd. Może się okazać, że za 2 lata DOT będzie warte 10 razy tyle i nie tylko otrzymałeś “darmowe tokeny” projektu, który również odniósł sukces, ale i zarobiłeś na DOT, które w innym przypadku sprzedałbyś wcześniej, np przy 2-3x.

Jednak medal ma dwie strony i sytuacja może okazać się całkiem odwrotna. Jak brać udział w aukcjach, ile swoich KSM i DOT blokować, jakie projekty wspierać, jakie jest ryzyko itd. to jest temat na osobny artykuł.

Tokenomika KSM i DOT

Powiem krótko, tokenomika tych dwóch projektów jest jedną z najlepszych na całym rynku kryptowalut. Wyobraź sobie, że 5 projektów chce wziąć udział w aukcji na Kusama (jest ich znacznie więcej). Te 5 projektów może kupić KSM na rynku i zebrać resztę od społeczności. Ta społeczność kupuje KSM na rynku i część swoich tokenów stakuje, część blokuje w Crowdloan, część trzyma na przyszłość. 

Każdy projekt zbiera KSM i bierze udział w aukcji. Wszystkie tokeny, które te 5 projektów posiada są zablokowane na czas aukcji, ale (zazwyczaj) wygrywa tylko jeden. Pozostałe 4 chcą znowu walczyć o slot, więc tokeny nie są “zwracane” społeczności (chyba że było ustalone inaczej). Tyle że do aukcji dołączają 2 kolejne projekty. Tamte 4 mogą zebrać dodatkowe KSM i tym razem oferować więcej, lub pozostać przy obecnych ofertach, aż wygrają. Po tej aukcji jest kolejna, i znowu dołączają kolejne projekty, zbierają, blokują i tak dalej…

Oczywiście w tle nadal mamy staking, który opłaca się tym bardziej im mniej tokenów stakuje. Około połowa dostępnych tokenów będzie zablokowana w stakingu, bo po prostu będzie to bardzo opłacalne. No i oczywiście po starcie obu sieci KSM i DOT będzie używane jako zabezpieczenia w pożyczkach w Parachainach DeFi, jako tokeny płynności w DEX itd. 

Dodatkowo, mimo że Parachainy mają swoją ekonomię, to KSM i DOT jest również potrzebne do pokrycia opłat za transakcje wykonywane na obu Relay Chain-ach.

Supply Shock

Brak dostepnosci

Jak już widzisz może to doprowadzić do znacznego ograniczenia dostępnych KSM i DOT na giełdach. Zwiększy się popyt na tokeny, ale zmniejszy się ilość dostępnych tokenów do kupienia, jak i ilość chętnych do sprzedaży. Bardzo możliwe, że doprowadzi to do znacznego wzrostu wartości obu tokenów.

“Ceny Parachainów” na Kusama i Polkadot będą ustalane przez rynek. Jeśli wiele projektów będzie gotowe zablokować sporo tokenów, kwota w przeliczeniu na dolary, blokowana w Parachainach, może sięgać dziesiątek i setek milionów dolarów za jeden.

Według założeń fundacji Web3, 30% DOT ma być zablokowane w Parachianch, do tego pamiętajmy o stakingu, w którym zawsze będzie zablokowane co najmniej 50%. Daje nam to zaledwie 20% dostępnych na rynku DOT (w przypadku KSM może być podobnie, a nawet mniej). Te 20% będzie musiało obdzielić giełdy, pule płynności, DeFi i co tam jeszcze deweloperzy wymyślą.

Aukcje to stały, wysoki i przede wszystkim prawdziwy popyt. Wiele projektów nie oferuje nic oprócz stakingu, który w wielu przypadkach jest jedynym prawdziwym źródłem popytu, oczywiście oprócz spekulacji... W przypadku omawianych projektów jest całkowicie inaczej. 

To ile za to KSM i DOT?

Przewidywania ceny są zawsze ciekawe, ale głównie opierają się na domysłach, wróżeniu z fusów i kryształowej kuli. 

Ile będzie kosztować KSM i DOT jeśli aukcje odniosą sukces? Nie wiem, ale uważam, że znacznie więcej niż przed startem aukcji. Czy DOT ma szansę osiągnąć poziom ponad 100$ w tym roku, a KSM 2000$ i więcej? Według mnie zdecydowanie tak, ale czy nie dojdzie do czegoś, co sprawi, że ceny spadną, aukcje nie wypalą i nikt nie będzie chętny do brania udziału w Crowdloans? Tego wam nie zagwarantuje ani ja, ani Gavin Wood, ani nikt inny.

Popularne