. . .

Harmony wybije tokeny ONE, aby zrefundować straty związane z kradzieżą?

Rafał avatar
Rafał   2022-07-27 15:35

Nieco ponad miesiąc temu most Horizon zarządzany przez twórców sieci Harmony został zhakowany. Dziś pojawiła się propozycja rekompensaty strat użytkowników w wysokości $99,340,030. Wiąże się ona z wybiciem tokenów ONE i zwiększeniem podaży, co niezbyt spodobało się społeczności.

Harmony zaleje podaz?

Zespół Harmony zaproponował rekompensatę strat poniesionych przez użytkowników dotkniętych atakiem na most Horizon poprzez wybicie i dystrybucję natywnych tokenów sieci ONE.

Propozycja zakłada dystrybucję nowo wybitych tokenów w czasie 3 lat z comiesięcznym uwalnianiem tokenów i wymaga hard forka w związku ze zwiększeniem podaży.

Zostały przedstawione dwie możliwości; rekompensata 100% strat wiążąca się z wybiciem 4.97 mld ONE lub zwrot 50% środków. Propozycja zakłada także wybicie 86 mln ONE i rozesłanie ich do poszkodowanych protokołów DeFi, które ucierpiały w wyniku hacku w przeciągu 3 lat, tak samo jak ma to miejsce w przypadku użytkowników.

Głosowanie społeczności rozpocznie się 1 sierpnia, a ewentualny hard fork miałby miejsce 30 sierpnia. Pierwsze tokeny mogłyby zostać odebrane już 1 listopada br.

Propozycja wywołała spory sprzeciw, zwłaszcza że Harmony według danych z czerwca posiada 10 mln USD w gotówce i 171 mln USD w skarbcu, więc wystarczająco, aby pokryć całość straty lub przynajmniej znaczną część. Przypomnijmy, że atak był możliwy ze względu na niedopilnowanie swoich obowiązków i bardzo słabą ochronę mostu. Multi-sig 2 z 4 to żart...

Zespół Harmony nie chce jednak uszczuplać własnych zasobów:

Zdecydowaliśmy się nie korzystać ze skarbca fundacji w trosce o długowieczność i pomyślność projektu, ponieważ zwrot kosztów ze skarbca znacznie ograniczyłby zdolność fundacji do wspierania rozwoju Harmony i jej ekosystemu. 

Zespół liczy, że społeczność zgodzi się na taką formę rekompensaty, która według nich "przywróci zaufanie do sieci". Jeśli jednak propozycja nie zostanie zaakceptowana, poszkodowani nie otrzymają nic.

Reakcje społeczności są dość jednoznaczne. Chyba najlepiej podsumuje je ten komentarz użytkownika BigCryptoKing:

[..] Więc prze... pieniądze użytkowników mostu przed swoją niekompetencją, a teraz chcecie wydymać obecnych posiadaczy, inwestorów i udziałowców… poprzez zwiększenie podaży… co wy palicie? 

Mam nadzieję, że dobrze przetłumaczyłem...

Nic dziwnego, że społeczność nie wita tego planu z otwartymi ramionami. Proponowane niecałe 5 mld tokenów ONE stanowi 38% aktualnej całkowitej podaży, która posiada ustaloną stałą inflację na poziomie 441 mln ONE rocznie (pomniejszaną przez opłaty). 

Oczywiście są głosy poparcia, ale będą one pochodzić głównie od poszkodowanych, którzy co oczywiste chcą odzyskać środki, nawet jeśli zajmie to 3 lata i nie pokryje całości szkód.

 

 

Popularne