. . .

FTX i Binance ograniczają handel dźwignią

Rafał   2021-07-26 05:49

Sam Bankman-Fried, dyrektor giełdy FTX, zapowiedział zmniejszenie maksymalnej dźwigni do 20x. Wkrótce później zmiany ogłosił także popularny CZ, założyciel i CEO Binance.

handel Binance

Dźwignia potrafi bardzo pomóc doświadczonym i profesjonalnym traderom, ale jest także bardzo trudna do zrozumienia i poprawnego wykorzystania przez nowych i niedoświadczonych użytkowników giełd pędzących za szybkim zyskiem. Dźwignia 100x od zawsze była traktowana jak hazard, zwłaszcza na rynku kryptowalut, który potrafi ruszać się w jedną lub drugą stronę o kilkanaście procent dziennie.

Sam Bankman-Fried, CEO giełdy FTX, zapowiedział na swoim Twitterze, że maksymalna dźwignia zostanie ograniczona do 20x.

Jak zaznaczył, cała zmiana uderzy w niewielki ułamek aktywności na platformie, na której średnia dźwignia wynosi tylko 2x, a także powiedział, że "chociaż wielu użytkowników wyraziło, że lubi mieć tę opcję, bardzo niewielu z niej korzysta."

Cała zapowiedź miała miejsce w dniu, w którym miła miejsce ogromna likwidacja pozycji krótkich wynosząca prawie 900 milionów dolarów, oczywiście ze względu na spory wzrost ceny Bitcoina i innych topowych aktywów.

Binance także

Binance, które niedawno odpuściło swoją inwestycję w FTX, również pozbywa się wysokich dźwigni jednak nie tak nagle. CEO Binance potwierdził, że Binance zaczęło ograniczać nowych użytkowników do maksymalnej dźwigni 20x już w zeszły poniedziałek, a  w ciągu najbliższych tygodni zmiany dotkną wszystkich.

Wygląda na to, że kolejne giełdy oferujące wysokie dźwignie wkrótce podążą za przykładem Binance i FTX. 20x to nadal wysoka dźwignia, ale pozwala na jakiś margines błędu. Jak napisał SBF, mimo że użytkownicy chcą mieć wybór, to na hazard bardzo wysokimi dźwigniami decyduje się niewielki promil użytkowników i są to zapewne ci niedoświadczeni, którzy nie do końca rozumieją co robią, lub ci, którzy po prostu lubią ryzyko. 

Popularne